Wozniak, iPhone'un Fiyatı Hakkında Konuştu

Apple'ın ortak kurucularından Steve Wozniak, iPhone'ların fiyatı hakkında ilginç açıklamalar yaptı!

  • Ali Ruhi Öztürk
Wozniak, iPhone'un Fiyatına Değer Olduğunu Söylüyor

Apple ürünleri genellikle piyasadaki rakiplerinden daha pahalı olur, ve görünüşe bakılırsa yeni iPhone tahmin edildiğinden de pahalı olacak. Buna rağmen Apple'ın ortak kurucusu Steve Wozniak, telefonun Çin'de bile bu yüksek fiyata değeceğini söylüyor.

Dongguan, Çin'de gerçekleşen teknoloji forumunda Wozniak, Çinli telefon üreticilerin hesaplı ve kaliteli telefonlar üretmesini övdü: "Çinli telefonlara hayranlık duymamın sebebi, maliyeti düşük tutarken kalite ve işlevselliği kaybetmemeleri. Ben iyi tasarlanmış, güzel görünen ama aynı zamanda orta gelirli birinin gücünün yetebileceği hesaplı telefonları seviyorum"

Wozniak ayrıca, sadece keşfetmek ve denemek için farklı markalara ait Android telefonlar satın aldığını söyledi, ancak şimdiye dek hiç Çinli bir telefon almadığını da itiraf etti. Yine de bazı hediyeler ve promosyonlar sayesinde Çinli telefonlar ile tanışıklığının da olduğunu ekledi.

Ancak Apple'ın yüksek kalite standartlarının, yüksek fiyatları haklı çıkardığına inandığını söyledi: "Ben niteliğe inandığım çok niceliğe önem vermiyorum. Yani bana göre bir markanın en çok satan telefonlara sahip olmaması ya da piyasada birinci sırada olmaması, bu markanın en kaliteli ürünleri üretmediği anlamına gelmiyor, işte Apple bunu hedefliyor." Apple ürünleri güvenli. Ayrıca Apple'in fiyatları aşırı denebilecek derecede yüksek. Bu bir çok insan için doğru bir yatırım ve eğer Apple'ı seviyorsanız fiyatlar bir engel oluşturmuyor."

Wozniak bir çok Android telefon denemiş olmasına rağmen, hiç birinin içine sinmediğini söyledi. "Bazı sebeplerden dolayı bu telefonlar benim için değildi, aynı şekilde Rus telefonlar da böyle." Ayrıca bir çok telefon üreticisinin küçük adımlar atarak ilerlerken, Apple'ın büyük yeniliklerle endüstriyi ileri taşıdığını söyledi.

Wozniak kalite ve fiyat konusunda haklı olsa da, yeni iPhone'un 1,000$ fiyatı aşması, en sadık hayranları bile farklı seçenekleri değerlendirmek zorunda bırakabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Apple hangi yeniliği yapmış acaba ? Son kullanıcının faydasına olacak o kadar kolaylık içeriyor ki bulmak için mikroskop ile bakmak gerekli görmek için.. Bir hafıza kartı yok, yüksek seçim için 500/600 lira fark ? Bulundurduğu modemler cat 4 :)) yada cat 6 .. Ekran halen tüm modellerinde aynı çözünürlükte. Hızlı şarj ? Su geçirmezlik, firma üzerine basa basa dümdüz etti garanti dahilinde değil diye. Zaten sıçramaya yönelik bir önlem sadece su geçirmezlik değil.. Daha neler var da sığmıyor :D

@23 Temmuz 2017 11:46 unutmadan birde Türkiye fiyatlarına baksalar.

sadece zenginim para denmesi için bile alacak olan insan sayısı çok.. yada sırf "o" aldı bende alıcam diyecek insan.. orta gelirli ülkelerde bunlar daha çok kullanılır çünkü insanlar kendilerini ispat etmek zorunda hissederler ve bu onları tatmin eder..

Arkadaş, verilen fiyatı hak ediyor derken Amerikalının gelirini ve ayfonun Amerika fiyatını gözönüne alıyor. Yoksa bizde ki gelir düzeyi ve telefon fiyatı değil.

adam harika açıklama yapmış. bravo! birinci olmak ya da satmak gibi derdimiz yok, biz buyuz demiş. kendimize ait kitlemiz var, onlarda fiyatları çok takmıyo demiş. aynen öyle. açık sistem isteyen samsung, nokia, htc filan kullanır. önemli olan insanların saygılı olmaları. alamayanlar, alanlara laf atıyo neye para veriyosunuz diye. sana ne? isteyen istediğini alır. herkesin kendi kazandığı parayı istediği yere harcama özgürlüğü var. kominizm öleli çok oluyor. dini örnekleri de geçiniz...

Bazı şeyler vardır, kendiniz alıp bir süre kullanmadan, tecrübe etmeden tam olarak bilemezsiniz, hakkında istediğiniz kadar araştırma, makale vb okusanız bile. IPhone da bunlardan bir tanesi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost