X300: 8TB'lık depolama canavarı!

8 Terabayt depolama alanı sunan bu sabit disk, performansıyla da göz dolduruyor!

  • Levent Öztürk
X300: 8TB'lık depolama canavarı!

Üst seviye hard disk marketinde rekabet kızışıyor ve Toshiba, bu rekabet ortamına yeni 8TB hard diski X300'ü duyurarak katılıyor. Yüksek performans pazarına yönelik bu ürün, Seagate'in 6TB'lık benzer bir modelini ilk olarak duyurmasının neredeyse 2 yıl ardından pazara katılıyor.

Sürücü, 7200RPM dönüş hızı ile 128MB önbelleğe sahip; Perpendicular Magnetic Recording ile Tunnel Magneto-Resistive teknolojilerini kullanıyor. Ayrıca X300 bir de Advanced Format (AF) depolama özelliğine sahip ve NCQ (Native Command Queuing) desteğinin yanı sıra darbelere ve sallantılara dayanımını arttıran bir iç şok algılayıcısı teknolojisine sahip.

Toshiba, bu sürücüyü önümüzdeki ay standart iki yıllık garanti ve 380 dolar önerilen fiyat etiketi ile sunmayı planlıyor. Seagate'in benzer modelinin pazarda neredeyse iki yıl kaldıktan sonra yüzde 30 daha ucuza sunulduğu düşünülürse, bunun çok da kötü bir fiyat olduğu söylenemez.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

SSD'lerin birim fiyatı bu yıl 1 GB=1$ seviyesine çekileceği haberini okumuştuk. Artık isterse 100 TB HDD'yi 200 USD'ye satsınlar piyasada talep düşecektir, bir devir kapanıyor..Kendini kanıtlamış olan SSD'ler daha da ucuzlamalı, zaten eğilim bu yönde ve HDD zorunlu kullanım alanları dışında kızağa çekilmelidir.

@24 Mayıs 2016 08:39 Sizin gibi kendisine ne dayatılırsa onu savunanlar sayesinde; 5 senedir SSD`diler aynı hiçbir gelişme yok! O gizli ayarlarla daha hızlı yükleniyor gibi gösterme çakallığı olan videolar dışındaki videolara bakarsanız SSD harddisklar arasında hızda ahım şahım bir fark olmadığı görülecektir. SSD`lerin kullanım ömrü aşırı kısıtlı ve elektrik kesintilerini sevmiyor vede aniden bozuluyor, o vakit verilerini kurtarmanın imkanı yok. Soruyorum: Bu mu kendini kanıtlamış teknoloji?

@24 Mayıs 2016 16:47 ek olarak sildiğiniz veri kalıcı silinir geri kurtarılamaz ssd den,10 tb helyum hdd ler çıktı satışta yurt dışında 240mb/sn veriyor 6x10 raid 0 yaptımmı tadından yenmez 1200mb/sn görür tabi ssd sadece os kurmak için kulanılmalı diğer işler için raid hdd.

hdd kalmalı çünkü veri depolama için daha güvenli ssd birden bozulabiliyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost