XAuth: Bu ismi unutmayın!

Google, Yahoo, MySpace ve daha fazlasından dev "XAuth" işbirliği: Hedefte bilin bakalım kim var?

  • Gökay Özbudak
Xauth, Facebook Connect'e karşı.
Biraz rekabet herkes için iyi olabilir.

Google, Yahoo, Myspace, Meebo ve daha birçok şirketin de dahil olduğu bir ortaklık sonucu, internet sitelerinin, hangi sosyal ağları kullandığınızı öğrenmenlerini sağlayacak bir sistem doğuyor. Sistemin adı XAuth ve kendisi bunu söylemese de Facebook Connect'e rakip olarak geliyor.

Sistemin amacı, internet sitelerine girdiğiniz zaman , hangi sosyal ağı kullandığınızın ve izin verdiğiniz bilgilerinizin görülüp, o sitenin size daha iyi hizmet vermesini sağlamak. Sistem Facebook Connect'e çok benziyor ancak Xauth herhangi bir internet sitesinin kendisine kayıt yaptırmasına olanak sağlıyor.

XAuth, Facebook Connect'le yapabileceğiniz her şeyi yapabilmenizi sağlıyor. CNN gibi bir haber sitesine girip gerçek kimliğinizle yorum yapıp, diğer arkadaşlarınızın da o haberle ilgili nasıl yorumlar yaptığını görebileceksiniz.

Peki nasıl çalışıyor?

Myspace, tabii ki bu fırsatı kaçırmayıp ortaklığa katılanlardan.

Sistem şu şekilde çalışıyor; Google, Yahoo ve Meebo gibi servislerin bilgilerinin toplandığı bir XAuth merkezi olacak. Xauth'a bağlı bir siteyi ziyaret ettiğinizde, sistem merkezden sizin hangi sosyal ağda olduğunuzu görecek ve tabii ki giriş yapabilmek için kullanıcı adı ve şifrenizi isteyecek. Böylece siteyle sizin izin verdiğiniz kadar bilgilileriniz payalaşılacak ve siteden daha çok verim almanız sağlanacak.

Xauth'a katılacak siteler arasında Facebook ve Twitter'ın olmayışı bizi pek şaşırtmadı. Uzmanlara göre; Facebook'un tekeline almış olduğu sosyal ağların belki de en azından Facebook Connect'in karşısında böyle bir rakip görecek olması, hem teknolojinin gelişmesinde hem de bir rekabetin doğması açısından iyi olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İsminde hayır yok. Nasıl okunuyor o? Akılda kalması bile imkansız.

tehlikeli bir olusum,misal ben bir internet sitesi kurdum ve Xauth veya facebook connect imajı verilmis bi kutucuk koydum ve şifreleri topladım allah bereket versin :)

İsminde hayır yok. Nasıl okunuyor o? Akılda kalması bile imkansız.
----------
Bunun akilda kalmasina gerek yok. Sen benim sitemden giris yaptiginda giris ekrani xautha yönlendirilip bana geri yönlendirilecek ve sonucta ortaya capraz site uyelik girisi gibi birsey cikmis olucak. Tek yapi altinda uyelik verileri toplanicak hesapta ama bir cok amasi olan bir sistem.
1. Yahoo eski uyelerini bu sisteme dahil edip google ve ucuncu sitelerle bu uye verilerini paylasicak mi.
Örnek : ben yahooya uyeyim sonucta x sitesine yahoo hesabimla gidip yorum yapabilirmiyim. Yoksa yeniden xautha mi uye olmam gerekiyor.
Yada gmail hesabimla youtube a giris yapabiliyorum ama ayni mantikla yahoo emaili kulllanabilecek miyim?

Neyse karisik isler taslar yerine oturdugunda haberimiz olur.
-----------

tehlikeli bir olusum,misal ben bir internet sitesi kurdum ve Xauth veya facebook connect imajı verilmis bi kutucuk koydum ve şifreleri topladım allah bereket versin :)
----------------

Haklisin ama böyle capraz site uyelik girisi olan siteler kesinlikle kendi uzerlerinde giris ekrani koymazlar. Faceboook Connecte oldugu gibi popup pencerede giris.facebook.com adresinden uyeyi giris yaptirirsin ve uye girisi yapildiktan sonra senin sitene geri yönlendirme olur sonrada webservisinden gerekli olan verileri cekersin bu durumda eger bir kisi uyelik girisi facebook.com domaini uzerinde degilse ve hala kisisel verilerini giriyorsa hata kendisindedir.

yahu yeter :) yıllar önce aklıma youtube gelmişti yaptılar daha bi kaç hafta önce yaptığım internet sitelerinde yorum vs şeylerin facebook aracılığı ile yapılmasını sağlamayı düşünüyordum bu da yapılmış :D nedir bu ya :D

Sen de yorum yaz