Xbox Bir Devrim mi?

Bill Gates Las Vegas’taki Consumer Electronics Show açılışında yeni oyun konsolu Xbox’ın nihai sürümünü tanıttı. Yeni Konsol oyunlarda bir çığır açacak gibi gözüküyor. Yazıda Xbox hakkında merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz.

Xbox Bir Devrim mi? (Sayfa 2)

Donanım: Konsoldan ziyade PC gibi çalışan konsol
Uzun süren dalgalanmalardan sonra Xbox’un nihai konfigürasyonu saptanmış bulunuyor: Konsolun gücü tüm öteki konsolları geride bırakacak.
Bugüne kadar fuarlarda tanıtılan dikey gümüşi haç biçimindeki Xbox modellerinden farklı olarak şimdi konsolun bizzat kendisi tanıtıldı: Siyah renkte olan konsolun ortasındaki yeşil ışıklı nokta yeni konsolun iç gücünün bir göstergesi olsa gerek. Xbox’taki Gamepad, rakip Playstation 2 konsolundakini andırıyor.

İşlemci:Microsoft’un oyun konsolu Xbox’da başlangıçtaki planlamanın tersine bir 733 MHz’lik Intel Pentium III kullanılacak. Şimdiye kadarki açıklamalara göre işlemcinin bir 600 MHz’lik Pentium III olması gerekiyordu.
Ancak nVidia ürünü grafik chip’i NV20A ile yapılan ilk testlerden sonra geliştiricilerin karşısına bir sorun çıktı: Grafik performansına işlemci performansı ayak uyduramıyordu. Bu yüzden daha hızlı olan 733 MHz’lik işlemcide karar kılındı.

Anabellek: Intel CPU, 200 MHz’lik bir bellek çevrimi ile işletilen 64 MByte’lık bir DDR-SDRAM anabellek kullanabilecek. RAM yapıtaşlarını bellek uzmanı Micron sağlayacak.

Anakart: Donanım ağırlıklı olarak nVidia kökenli olacak. Böylelikle bu işletme ilk kez grafiğin yanı sıra arayüz ve ağ işlevleri de sunan entegre chipsetler sağlayacak. MCP-1 chipsetinin veri transfer oranı 800 MByte/saniye’ye kadar uzanacak.
Chipset ayrıca Ultra DMA 100 sabitdiskleri, 5 adede kadar PCI slot’ları ve iki USB port’ları destekliyor. İçine dahil edilmiş bir ethernet-controller, Xbox’ın bir ağa sorunsuzca bağlanmasına izin veriyor. nVidia’nın planlarına göre, chipsetin daha sonraki bir sürümü için USB 2.0 desteği de öngörülüyor.

Grafik: Grafik chip’i olarak Xbox’ta, güncel GeForce 2 GTS ve GeForce 2 Ultra’nın NV20A nitelemesi altında geliştirilen takipçisi kullanılacak. NV20A’nın özel modeli 250 MHz Core frekansına sahip.
NV20A’nın içerdiği 33 milyon transistör hem bir kerede 4 kaplamanın işlenmesini hem de Full-Scene-Anti-Aliasing özelliğini destekleyecek. Azami 6:1 oranında sıkıştırılmış kaplamalar da aynı şekilde işlenebilecek. Devamla NV20A hem saniyede azami 150 milyon poligon hem de kaplamalar ve efektler ile birlikte saniyede azami 100 milyon poligon sağlayacak.
1.920 x 1.080 resim noktasına kadar varan çözünürlüklerin yanı sıra, bir MPEG2 desteği DVD filmlerinin kusursuz oynatılmasını sağlayacak.

Ses: Media Communications Processor (MCPX, burada “X” Xbox anlamına geliyor) oyun atmosferini oluşturmaktan sorumlu. Bu da bir nVidia ürünü ve iki dijital sinyal işlemcisine (DSP) sahip olarak sinemadakine benzer 3D ses efektleri üretebiliyor. nVidia’nın açıklamalarına göre, bu chip multimedya konusunda Pentium III’e karşılık geliyor.

Sabitdisk: Sabitdisk Seagate ürünü ve 8 GByte’lık veri için yer sunuyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Xbox Bir Devrim mi? (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir