Xbox Bir Devrim mi?

Bill Gates Las Vegas’taki Consumer Electronics Show açılışında yeni oyun konsolu Xbox’ın nihai sürümünü tanıttı. Yeni Konsol oyunlarda bir çığır açacak gibi gözüküyor. Yazıda Xbox hakkında merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz.

Xbox Bir Devrim mi? (Sayfa 3)

Oyun satışı ile sağlanacak büyük gelir
Xbox için oyunlarla kar: Ne de olsa sözkonusu olan bir iş makinesi değil, bilakis bir eğlence konsolu. Malice: Xbox’un örnek kadın kahramanı mı?
Başarı şimdiden ufukta beliriyor, çünkü aralarında Activision, Bandai, Eidos, Infogrames, Konami ve Sierra gibi firmaların bulunduğu 150’den fazla firma Xbox için yazılım programlama telaşında.
Microsoft başkan yardımcısı ve oyunlar departmanı yöneticisi Robbie Bach, oyuncuların nefesini kesecek bazı gelişmelerin henüz hazırlık aşamasında bulunduğunu ima etmiş bulunuyor. Ama bunların neler olacağı konusunda bilgi vermiş değil.
Bu arada Electronic Arts çok satan oyunlarını Microsoft’un oyun konsolu Xbox üzerine taşımayı hedefliyor. Bunlar arasında “Madden NFL Football”, “NASCAR 2000”, “FIFA” ve “F1 2000” gibi oyunlar bulunuyor. Xbox’un içinde bulunduğumuz yılın sonbaharında planlanan piyasaya sürülüşüne kadar Electronic Arts on adet oyun sunmak istiyor.
Microsoft ise, aynı şekilde Xbox için oyun üreteceklerini açıklayan Digital Anvil, Bungie, FASA Interactive ve Access Software gibi oyun üreticilerini yakın geçmişte bünyesine katmış bulunuyor.

Abe: Eski tanıdık şimdi yeni bir giysi içinde
Yazılım devi, Xbox için yeni yazılım sözkonusu olduğunda, açıkca gözlendiği gibi, başkalarına bağımlı olmak istemiyor.

Bungie ürünü Halo heyecan yaratmış bulunuyor. Halo’nun Xbox için de geliştirileceği nihayet açıklandığında, dedikoduların ardı arkası kesilmedi. En inatçı söylenti oyunun PC için güvensiz geleceğinden bahsediyordu. Bu söylenti oyunun PC varyantının geliştirilmesinin durdurulmasına karşı bir imza kampanyasının başlatılmasına yolaçtı. Aradan geçen süre zarfında Bungie oyun hayranlarını sakinleştirmeyi başardı ve oyunun her halükarda PC için de piyasaya çıkacağını duyurdu. En yeni söylenti ise, Halo’nun PC varyantının Xbox varyantı lehine bekletildiği yönünde.

Halo: Özlemle bekleniyor
İlk Xbox ile birlikte Microsoft iki oyun tanıttı. Oyunların ikisi de Jump’n’Run türünde ve böylelikle bir konsol için biçilmiş kaftanlar. Oyunun kahramanı Abe başka sistemlerden de tanınıyor ve kadın kahraman Malice Xbox için bir tür “Mario” olacağa benziyor.
Bu oyunlar çok şık, ancak oyundan zevk almak için en erken yıl sonuna kadar beklemek gerekiyor.

Xbox: Eğlenceye odaklanmış bir tüksek teknoloji ürünü
Microsoft iyi yanını gösteriyor: Xbox gücü sorunsuzca rakiplerini geride bırakıyor.
Uzun süren dalgalanmalardan sonra donanım spesifikasyonları nihayet saptanmış bulunuyor. Gerçi daha önce planlanan 300 MHz’lik nVidia grafik işlemcisinin yerini 250 MHz’lik işlemci çevrimine sahip bir GPU almışken, ancak 733 Mhz’lik anaişlemci yerini korumuş.
Microsoft’un açıklamalarına göre, Xbox konfigürasyonundaki tüm öteki değişiklikler yalnızca tüm bileşenlerin birarada uyumlu bir biçimde çalışabilmesini sağlamak için.
Microsoft, Xbox’un hediye edilmiş bir DVD-Player olmasını istemiyor. Bu yüzden tam işlevsellikten yararlanmak ancak 20 ila 30 dolar tutarındaki ayrı uzaktan kumanda ile olanaklı oluyor.
Etraflıca tanıtıma rağmen Almanya ve Avrupa pazarı için bir fiyat henüz saptanmış değil. Bu durum Playstation 2’de de olduğu gibi oyun zevkinin pahalıya patlayacağının bir göstergesi olsa gerek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Xbox Bir Devrim mi? (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir