Xbox Bir Devrim mi?

Bill Gates Las Vegas’taki Consumer Electronics Show açılışında yeni oyun konsolu Xbox’ın nihai sürümünü tanıttı. Yeni Konsol oyunlarda bir çığır açacak gibi gözüküyor. Yazıda Xbox hakkında merak ettiğiniz herşeyi bulabilirsiniz.

Microsoft Xbox ile bu yıl içinde zorlu rekabetlere sahne olan oyun konsolları pazarına katılmak ve Nintendo, Sega ve Sony ile kıyasıya rekabete girişmek istiyor.
Bu yazıda Redmond kökenli yeni konsolun tüm önemli ayrıntılarını bulacaksınız. İleriki sayfalarda Microsoft Xbox’un Bill Gates tarafından ileri sürüldüğü gibi, konsol oyuncuları için gerçekten bir aşama oluşturup oluşturmayacağıyla ilgili bilgileri okuyacaksınız.

Microsoft’tan yeni bir konsol, Yada yeni bir PC: Xbox
Xbox’a karşı başlangıçta duyulan tüm kuşkulara rağmen Bill Gates yeni konsolu coşkuyla tanıttı. Microsoft’un Xbox için harcadığı geliştirme çabaları izlemeye değer.
Microsoft Xbox ile yeni ürünlerle oturma odasını da fethetme stratejisini sürdürüyor. Microsoft ev kullanıcısına şahane yazılım sunma konusunda kendini sorumlu hissediyor. Bill Gates’in açıklamalarına göre “Xbox en iyi teknolojilerimizi birbirleriyle bağlantılandıran yeni tür bir cihaz.”
Yine onun açıklamalarına göre PC oyunları Xbox konsolunda ve Xbox oyunları PC’de çalışmayacak. Ama Microsoft Personal Computer için oyunlar geliştirme ve satmayı sürdürecek. PC için öncelikle strateji oyunları söz konusuyken, konsol için düşünülen oyunlar daha ziyade Action oyunları.
Microsoft Xbox’un geliştirilmesi için yapılan mali harcamaları açıklamak istemedi. Microsoft Almanya’nın Home and Retail departmanı müdürü Hans Stettmeier’e göre “bu konu satış sonuçları için de tabii ki çok büyük bir öneme sahip.” Microsoft Xbox ile para kazanıncaya dek birkaç yıl geçmiş olabilir. İşletme çevrelerinden edinilen bilgiler, konsolun geliştirilmesi için harcanan çabaların Windows 95 için olanlardan daha büyük olduğu yönünde.
Microsoft verilerine göre, konsol pazarı dünya çapında 20 milyar dolarlık bir hacme sahip. Bu çerçevede bugüne kadar dünya çapında 100 milyon oyun konsolu, Avrupa’da hemen hemen 10 milyon oyun konsolu satılmış bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir