Xbox One detaylı testte!

Microsoft'un yeni nesil konsolu sonunda elimize ulaştı! İşte detaylı testimiz ve son kararımız...

Yeni gamepad ve yeni Kinect'in sundukları

Yeni gamepad ve yeni Kinect'in sundukları

Xbox 360'in gamepad'i, en iyi konsol denetimlerinden biri olarak değerlendiriliyordu. Bunda gamepad'in doğal renkleri, tetiklerin tam yerinde olması ve her tür oyuna uyum gösteren asimetrik analog çubuk düzeninin etkisi büyük. Xbox One'ın gamepad'inde ise Microsoft, küçük değişikliklerle yetinmiş. En önemli değişiklik, Xbox düğmesinin artık ortada değil üstte yer alıyor olması. Bu, ona yanlışlıkla basma ihtimalinizi düşürüyor.

Gamepad artık daha hafif ve elde pürüzsüz hissedilen, mat bir yüzeye sahip. Analog çubukları kavramak, üzerlerindeki dokulu lastik sayesinde daha kolay.

Tetikler ise force feedback ile güncellenmiş. Bu, ateş açtığınızda veya arabanızı yolun dışına çıkardığınızda bu durumu geri beslemeyle parmaklarınızda hissedeceğiniz anlamına geliyor. Şimdilik büyük bir yenilik gibi görünmese de gelecekte zeki bir oyun geliştiricisinin ortaya çıkıp onu işe yarar hale getirmesi mümkün.

Xbox One ile PS4'ün DualShock 4'ünü karşı karşıya getirirsek, Xbox One'ın denetimini tercih edeceğimizi söyleyelim. Ancak Sony'nin gamepad'inin One'ın denetiminde de olmasını istediğimiz birkaç ek özelliği var.

Xbox One'ın gamepad'i AA pillerle çalışmaya devam ediyor. Sony ise DualShock 3'ten bu yana gamepad'ine şarjlı pil entegre ediyor. Microsoft, bu işlevselliği "Play and Charge Kit" adı altında, 25 dolara, ayrı bir şekilde satıyor.

Xbox One'ın denetiminde DualShock 4'ün aksine hareket işlevleri bulunmuyor. DualShock 4 ise temelde Move'la entegre olarak geliyor. Kinect'e sahip olduğunuzdan bu eksiği atlamanız mümkün, ancak PS4'ün denetimindeki touchpad, hem oyunlarda, hem de büyük "inventory" ekranlarında bizce ona ayrıcalık kazandırıyor.

Xbox One'ın gamepad'i, omzundaki düğmeler haricinde harika bir gamepad. Onu tutmak keyifli bir iş; pili de bir Xbox 360'ın gamepad'i kadar dayanıyor. Siyah renk de bizce yerinde bir seçim olmuş.

Xbox One Kinect

Kinect 2, muhtaç olduğu geliştirmeleri tam anlamıyla sunuyor. Xbox One'ın PlayStation 4'ten 100 dolar daha pahalıya satılmasının nedeni de zaten bu. PlayStation Camera 59.99 dolara satılsa da Kinect'in işlevlerinin yanına yaklaşamıyor.

Yeni Kinect, fiziksel oalrak Xbox 360'ın Kinect'inden daha büyük. Bunun yanında sizi çerçeve içinde tutmak için hareket de etmiyor. Microsoft, bu işlevin yerine yeni Kinect'te optik zoom'a yer vermiş. Kinect'in açısını elle değiştirmeniz mümkün, ancak bunu sadece ilk kurulumda yapmanız gerekiyor.

Xbox One'ın arayüzünü neredeyse tamamen Kinect'i kullanarak dolaşmanız mümkün. Sistemi başlattıktan sonra sadece sesinizi kullanarak bir oyunu çalıştırabilirsiniz. Bununla birlikte komutları algılamada Apple'ın Siri'si kadar iyi olmadığını gördük, ancak bunun zaman içinde güncellemelerle iyileştirilmesi muhtemel. Bir başka küçük sorun ise ekrandaki oku elinizle yönetmek biraz zor olması. "Kasılarak" çalıştığını tarif edebileceğimiz işlev, "tıklamanızı" zorlukla algılıyor.

Yine de Kinect'in temel işlevleri kullanmayı eğlenceli ve rahat bir hale getirdiğini düşünüyoruz. Bir filmi duraklatmak, giriş ekranına dönmek, "snap" işleviyle ekrana yerleştirdiğiniz uygulamalar arasında geçiş yapmak Kinect ile oldukça kolay. Ancak basit komutları bırakıp işi bir adım öteye taşımak isterseniz canınız sıkılabilir. İlginç biçimde bazı çok temel komutlar da sorun çıkarabiliyor. Örneğin "Xbox on" dediğimizde cihazın bunu zorlukla algıladığına şahit olduk.

Yeni Kinect'in infrared özelliğini kullanarak "Xbox on" dediğinizde TV'nizin otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlevi kullanmasanız daha iyi; çünkü TV'niz zaten açıksa bu sefer konsolunuz onu kapatıyor.

Kinect'in ilginç, aynı zamanda biraz da korkutan bir özelliği ise yüzleri tanıyabilmesi ve buna göre oturumunuzu açabilmesi. Kinect sadece oturum açmakta yüzünüzü algılamakla kalmıyor, gamepad'i tanıdığı bir kişiye verirseniz profili otomatik olarak değiştiriyor.

Yeni Kinect'in infrared özelliğini kullanarak "Xbox on" dediğinizde TV'nizin otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlevi kullanmasanız daha iyi; çünkü TV'niz zaten açıksa bu sefer konsolunuz onu kapatıyor.

Kinect, sunduğu seçeneklerle Xbox One'ın arayüzünü tamamlıyor. Konuşma, vücut hareketleri ve denetim girişi arasında rahatlıkla geçiş yapabiliyorsunuz. Sunulan seçeneklerin sayısı ise etkileyici.

Bu arada Kinect'in kapalıyken de (daha doğrusu bekleme modundayken) sizi sürekli olarak dinlediğini söyleyebiliriz. Aksi halde sanırız "Xbox on" dediğinizde sistemi açamazdı. Kinect'i kullanmayabilirsiniz, ancak onun getirdiği ek ücretten kurtulma şansınız yok (Xbox One bildiğiniz gibi PS4'ten 100 dolar daha pahalı, en azından yurt dışında).

Kinect'teki dahili Skype desteği ise çok başarılı. Skype sayesinde Wi-Fi üzerinden ücretsiz videolu sohbetler yapabiliyorsunuz. Kinect'in optik zoom'u sayesinde katılımcıların yüzleri, her zaman çerçeve içerisinde kalıyorlar.

Xbox One uygulamaları

Xbox 360 gibi Xbox One da bir seri uygulamayla geliyor. Bunların çoğu video akışına yönelik, ancak SkyDrive, Skype gibi dosya paylaşımı ve iletişim araçlarına da sahipsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Testin böylesi olunca kendini okutuyor. Teşekkürler Chip, harika bir test olmuş. Can Eryavuz

Güzel inceleme teşekkürler

Bu test ps testinden daha uzun ama gayet ayrıntılı olmuş. Ps4 almayı düşünüyordum Xbox one alıcam gelince

@28 Kas 2013 07:59 Ps testlerini okuduysanız bu makineden daha güçlü olduğunu biliyorsunuzdur. Ayrıca burada okuduğumuz özellikleri Sony yetkilileri de biliyordur ve boş durmayacaklarına eminim :)

@28 Kas 2013 07:59 Senin kararın yapacak bir şey yok diyeceğim ama yanlış yaparsın şimdiden söyleyeyim :)

@28 Kas 2013 07:59 Xbox One çok daha keyifli dünyada daha çok tercih ediliyor, Türkiye Sony ismine para veriyor. Bence kimseyi dinleme Xbox oyunları şimdiden hakkını veriyor. PS4 için hakkını veren oyunlar yok henüz.

@30 Kas 2013 01:31 Killzone shadow fall ı gör de öyle konuşalım

@28 Kas 2013 07:59 gelince almayı düşünüyorsan 2018 3. çeyreğinde gelmesi muhtemel olduğundan sana atari alalım boşta kalma.

@gcb1903 gecikebilir... 4. çeyreğe sarkabilir...

@30 Kas 2013 01:31 turkıye sony ısmıne mı para verıyor. oldu canım sen hangı gezegende yasıyosun . satıs rakamlarına hıc baktın mı? marsta mi yasıyorsun. bılgın yok fıkrın var

@28 Kas 2013 14:19 bu makine daha guclu degıl. ps4 un hardware'ı solluyor xboxu . fakat multımedıa destegı guclu bu cıhazın ıkısının arasındakı en onemlı fark bu.

Güzel bir inceleme olmuş anca bu kadar büyük bir cihazda adaptör bulunması bence gereksiz olmuş ps bu konuyu iyi incelemiş. Her ne kadar sabit cihazlar bile olsalar ufak alanlarda adaptörün yokluğu önemli olabiliyor kaldı ki bu sadece ufak bir ayrıntı bir tercih sebebi değil. Ayrıca xbox 364??:))

720p İle 1080p Arasındaki Farkı göremiyorsan ya körsün yada fanboy :)

Neredeyse tüm özellikleri Gold hesabıyla oluşuyormuş :D.Kinect denen o saçmalık da daha fareyi oynatamıyorsa biz ne yapalım.

360 ta kinect çok başarılıydı elle gayet normal çalışıyordu. Siz kalibrasyon yapmadığınız için olabilirmi. Xbox on komutunu almama sebebide aksan olabilirmi :) konsol türkiye için çok şey vaad etmiyor kinect ve multi medya arayüzü dışında diğer özellikleri abd ve ingiltere için çok kullanışlı ve harika. Arayüzü ve yapabildikleri çok iyi tam bir multimedya cihaz. Bu iyi ps4 iyi diye bir jarşılaştırma çok saçma olur açıkçası. Tıpkı 360 ve ps3 te olduğu gibi ikisininde artıları ve eksileri var ve farklar çok az fark etmek bile zor.

türkiyeye resmi olarak gelmemiş ve en önemlisi bu online özelliklerin hiçbirini türkiyede hiçbir şekilde kullanamayacağım bir konsol için bu kadar para vermek? hemde PS4 den 100 dolar daha pahalı. ve hala daha xbox hede hödö diyorlar... canım türkiyem ya :)

İkisinide alıcam çok hoşuma gittiler sipariş gelince xbox one kinekti çok merak ediyorum xbox 360 ve ps3 umu satıyım alıcak varsa ebay de açık artırmadalar

Abi adamlar yapmiş yaaa

video inceleme istiyoruz !!!!

oyunlar konusunda ps4 şuan xbox one'ı al aşağı ediyor, nasıl xbox daha güçlü demişsiniz şaşırttınız beni valla. bahsettiğiniz deadrising çabuk sıkan meta puan 6 olan bir oyun. aynısı ryse içinde geçerli. onlar dışında da bi forza motorsport 5 var, başkada adam akıllı oyun yok. üstelik başarısı xbox360 gibi olacaksa hiç olmasın. en sorunlu konsollardan biriydi ve satışıda ps3 yada wii den düşüktü. neyse zaten bana göre konsol akıl karı değil. artık tek umudum steam konsolu...

Xbox dünyanın en çok satan konsolu, Plasystation ikinci sırada biraz araştır istersen Türkiye'deki gibi değil satışlar dünyada.

@02 Ara 2013 04:10 Titan Fall ve Witcher 3 Şu Anda Bütün Ps4 Oyunlarını ezicek durumda.Aynı zamanda unutmayalım Psn Xbox Live yanında hiç şansı yok ve Ps4 te 1 milyon konsol arasında 55 bin konsol hatalı veya Bozuk Çıktı.Son Olarak Xbox One'ın Bf4 ve Call Of Duty Ghosts Dlc lerini 1 ay kadar önce aldığını da hatırlatmak isterim.Bu ve sayamadağım çok fazla nedenlerden dolayı Seçimim Xbox One.

Burdan şu soruyu sormak istiyorum, konsolda bulunan havalı özellikleri Türkiye'de tam kapasite kullanabilecek miyiz? -Seçimim PS4 olacak. Ayrıca One'ın çıkış oyunları ile PS4'ü alaşağı ettiği falan yok. Yazar daha objektif olmalıydı.

iyi gunler ben bir bilgi almak istiyordum. almanyada xbox one almak ıstıyorum . fakat turkıyede xbox one live daha calısmadıgı soylenıyor. bu cıhazı alırsam konsol ve oyun aktivasyon ,update ve onlıne oynamada problem yasarmıyım gold uyelıgı alırsam.

@05 Ara 2013 02:52 aslinda bende aynı durumdayım ve xobox one live turkıyede aktif olmadıgı için cihazı almakta kararsızım. bir yolu var mı bilen varsa yazarsa sevinirim

Oyunlar konusundaki üstünlüğünden dolayı Xbox One'ı tercih edeceğim, TV özelliği de Türkiye'ye gelince süper olacak gibi bu konsol.

Gelişmiş uydu alıcısı :)

ben almanyadan aldım türkiyede bütün live fonksiyonları çalışıyor

Çekemeyenler 'beğenmeme' butonuna basıyor ;)

Microsoft yetkilisiyle görüşün sizin yerinize gold live üyeliği yapıyorlar, hizmetleri muhteşem... Kıyaslanamaz bir teknik destek var. Hangi ülkede olduğunuz önemli değil. Adamlar sadece müşteri memnuniyeti ile çalışıyorlar...

ps4 xbox one iyi bence çünkü performans olarak ps4 xbox one geçti

Sen ne oynamak istersen onu al.yok donanımı ps4 ten düşük yok live pahalı diye atgözlüğü ile paylaşım yapmayın.ps4 te çalışan bir oyun x1 dede çalışır.ben halo ve gears of war için x1 aldım.uncharted için ps4 alınır onuda diyeyim...sanırım halo oynayınca satıp ps4 alır ondada uncharted oynar ve yeni gen konsolları beklerim ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir