Xbox One'ı parçaladılar... İşte sonuç!

Ünlü site, şimdi de Xbox One'ı parça parça etti! Bakın içinden neler çıktı...

Xbox One'ı parçaladılar... İşte sonuç!

Önüne gelen tüm teknolojik cihazları parçalarına ayırıp tamir edilebilirliklerini deneyimleyen ve bununla ilgili bir rapor hazırlayan iFixit sitesi, geçtiğimiz gün parça parça ettiği Sony PlayStation 4'ün ardından bu kez de Xbox One'ı parçaladı. Böylece kasa içeriğine de göz atma şansı bulan ekip, Xbox One'ı da PlayStation 4 gibi iyi bir skorla ödüllendirdi.

Microsoft'un yeni nesil oyun konsolu Xbox One'ın içini açan iFixit sitesi, kasanın içinde karşılaştığı ekipmanları da değerlendirmeyi ihmal etmedi. Xbox One'ın içinde yer alan 112 mm çaplı fanı büyük bulan yetkililer, PS4'ün 85 mm'lik fana sahip olduğunu göz önünde bulundurmuşlar. Buna göre Xbox One, PS4'e göre daha fazla ısınıyor diyebiliriz. İstenildiğinde fanın yerinden kolayca çıkartılabildiğini de belirtelim.

Değiştirilemeyen sabit disk

Xbox One'ın fanının yerinden çıkartılabiliyor olmasını olumlu bulan ekip, sıra dahili depolamaya gelince aynı fikirde değil. Üzerinde standart 2.5 inç SATA II ve 500 GB kapasitesinde bir sabit disk bulunduran Xbox One, 5400 RPM hızında çalışan sabit diskiyle 3.0GB/s ve 8MB önbellek gibi değerlere sahip. Eğer bu sabit diski değiştirmeyi düşünürseniz, bu konuda zorlanacağınızı şimdiden söyleyelim. Zira iFixit çalışanları diske erişimi bir hayli zor bulmuşlar. Ayrıca diski değiştirebilmek içinse, cihazın garanti kapsamı dışında kalmasına göz yummak zorundasınız.

Xbox One tamir edilebilirlik skoru

Sabit diske erişimin zor olması dışında genel olarak Xbox One'a iyi bir not biçen iFixit, konsola tıpkı PlayStation 4 gibi 10 üzerinden 8 vermeyi uygun görmüş. Rahatlıkla parçalarına ayrılabilen yapısı sayesinde beğenilen konsol, fanın ayrılabilmesiyle büyük avantaj yaratıyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

kim alır bunu ya bildigin pc sistemini küçültmüşler 5 katına satıyolar bi anakartı degişik bide içindeki sistemi buna vercegin paraya htc kasa al içine 10 numara sistem diz küçük kasa koy tv nin yanına bi klavye mause oyun koluda alırsın herşeyi yaparsın bilgisayarcılar böle düşünür eminim benim gibi :D

@22 Kas 2013 17:42 Pardon da sen ne bekliyordun napacaklardı ya ? Böyle çok akıllı geçinenler yok mu oturduk yerden hiç bir şey üretmeyip sadece kendini çok zeki sanıp boş boş eleştiri yapan kafalar ah.. ah..

@22 Kas 2013 17:42 exclusive oyunlar dışında tüm oyunları bilgisayarda oynarım. yani bana bilgisayar oyuncusu diyebilirsin. farketmediğin birşey var ki bu konsol ve ps4 yaklaşık 6-7 yıl boyunca oyunların baz alındığı bir teçhizat olacak. üzerindeki ekran kartı şu anda 150 tl olabilir ama 4 yıl sonra 1000 tlye alabiliceğin güçte bir ekran kartı bu konsolun rahatlıkla açtığı oyunu açmakta zorlanabilecek. kısacası, durum çirkin kabullenmek lazım.

@22 Kas 2013 19:13 Ne mi yapacaklardı ?Sony sitesindeki en üst sıradaki konsola bak

@viole Baktım nolmuş ? içinde bizim bilmediğimiz başka bir teknoloji mi var ? Ram , işlemci değilde böyle donanımlar yerine çok ileri düzey kimsenin bilmediği bir şey mi var ? Boş boş konuşuyorsunuz. İsteyen PS isteyen Xbox alır. Yok efendim içinde bildiğimiz pc donanımı varmışmış ne olacaktı ya ? PS4 'te ne var ya.

bizde bırak parça değişikliğini kasayı açmayı da geçtim vidayı bir tur döndürsen garanti kapsamı dışına çıkıyor

Keşke ssd'li konsollar yapsalardı.

@22 Kas 2013 19:46 sonrada fiyatı tuzlu diyelim

çöplük.....

@22 Kas 2013 19:57 Xbox One sadece oyun konsolu değil, hepsi bir arada eğlence sistemidir. Kendisinin HDMI in girişi vardır, evindeki uydu alıcısını Xbox'a bağlayabilirsin. Normal bir LCD televizyonun vardır, o LCD televizyonu bütün Smart TV'lerden daha üstün bir şey yapar, hatta multi-tasking yapabilen ilk konsol. Kutusunun içinden Kinect de çıkıyor ve Kinect denilen alet sadece oyun dünyasında değil bir çok alanda devrim yaptı. Ha bir de, sesli kumanda konusunu tam anlamıyla yalamış yutmuş bir konsol. Bütün bunlara çöp diyorsan, hiçbir alanda devrim yapmamış, PS3'ün donanımı geliştirilmiş hali olarak satılan PS4'e 2000TL vermeye gidebilirsin.

@22 Kas 2013 21:58 1-) Ben oyun konsolu alacağım uydu alıcısı değil.Yani ev eğlencesi olarak SMART TV özellikleri kullanırım 7/24 Konsolu açık bırakmam. 2-) HDMI Sadece Xbox'a özgü bir şey sanıyorsan terket burayı 3-) Ben PES 2014, GOW 4, BF4,GTA5 ya da diğer oyunları Kinect ile oynayamayacağıma göre sürekli evini gözetleyecek olan Kinect denen o saçmalık umurumda bile değil 4-) PS4 hem donanım olarak daha güçlü hem de soğutma olarak daha iyi ve fiyatı 1400 TL asıl senin Xbox 2000 TL civarı olur. 5-) Xbox ONE donanım bakımından 360'ın yükseltilmiş hali değil mi zaten ? 6-) Sesli komut bana oyunlarda çok yarar sağlamıyor salonun içinde bağırıp çağırmaya hiç gerek yok.

@viole Senin gibiler almasın o zaman. Adamlar özellik koyuyor yok ben salonda bağırmayacağım falan filan. Sonra hep aynı özellikte çıkınca neden aynı özellikte adamlar kullanışlılık bakımından alternatif sunuyorlar ama sizin gibi marka bağımlıları at gözlüğünden baktığı için PS daha iyi geliyor.

@23 Kas 2013 17:24 Hiçbir marka benim umurumda değil ben her zaman daha iyi olanı savunurum.Adamlar madem özellik koyuyor tam koysunlar.Ayrıca bir oyun konsoluna donanım artışından daha farklı nasıl bir özellik olabilir ?

@22 Kas 2013 21:58 küçük atta civcivlerde yesin... PS4 XBONE'dan 2 kat daha iyi... bunu kabul edin...

bir mac pro kasa içi gibi bir düzenleme beklerdim düzenli toza vesaire şeyler karşı daha korumalı performansı ise konuşulamayacka kadar iyi olsada kasa içeriği basit görünüyo gerçekten özen gösterile bilir daha korunaklı olabilirdi

Hani olur ya ödev isterler uzun süre verirler.Yapmazsın uğraşmazsın ne yapsam diye düşünmezsin bile.Ancak teslim gününe az zaman kala baştan savma bir şey yaparsın.İşte bu konsol aynı öyle olmuş :).

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir