Xbox One neden daha pahalı?

"PS4 daha ucuz, Xbox One neden daha pahalı" diyorsanız, aradığınız cevap burada...

Xbox One neden daha pahalı?
İki konsolda başlangıçta zararına satış yapacak

Microsoft'un konsolu olan Xbox One'ın fiyatı, bilindiği üzere Sony'nin PS4'üne kıyasla 100 dolar daha pahalı. Peki neden? Dizginleri eline alan İHS iSuppli'a göre, Xbox One'ın üretim maliyeti toplam 471 dolara tekabül ediyorken, bu rakamın 457 dolarlık kısmını cihazın parçaları, 14 dolarlık kısmıysa işçiliği kapsıyor. Bu durumda da Microsoft'un 499 dolarlık fiyat etiketi, kar için çok da büyük bir pay bırakmıyor. "PlayStation 4 örneğinde olduğu gibi, Xbox One da konsolun diğer masrafları ile birlikte başlangıçta kardan çok zarar edecek. Fakat zaman içerisinde oyunlardan elde edeceği kar, bu farkın kapanmasına yol açacak." şeklinde basın açıklaması yapan iSuppli, her şeyin zamana bağlı olduğunu dile getirdi.

PS4 ile Xbox One arasındaki fiyat farkının başlıca sebepleri arasındaysa, PS4'ün daha ucuz parçalarla sistemini toplaması yer alıyor. Toplam maliyeti 381 dolar olan cihazın, parça fiyatları 372 dolarken, işçiliği dokuz dolara tekabül ediyor. Pek tabi iki cihaz arasındaki fiyat farkını bu denli büyüten etken, Microsoft'un Kinect hareket algılayıcı kamerasını kutunun içerisine dahil etmesi ki her bir Kinect'in maliyeti 75 dolar anlamına geliyor. Sony'nin kendi kamerasını kutuya katmaması başlangıç için iyi bir hareket olabilir ama zaman içerisinde piyasaya çıkacak kamera destekli oyunların yayılmasında büyük sorun yaşamasına yol açması işten bile değil.

İki cihaz arasında fiyat farkı yaşanmasına sebep olan bir diğer belirgin etkense Sony'nin daha ucuz bir güç kaynağı kullanması. Malum Xbox'ın "tuğla adaptörü" ona 25 dolar fazladan maliyet yaratıyor. Son olarak; Xbox One'nın kullandığı CPU ve GPU kombosu PS4'e göre daha maliyetliyken, PS4'ün kullandığı DRAM'ler Xbox One'a göre daha tuzlu.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Xbox daha iyi ondan pahalı.

@07 Ara 2013 19:19 Herhangi bir konsol taraftarı olmadığım için ikisi de bana göre güzel konsollar. Neden daha iyi açıklamanız mümkün mü? Çünkü en büyük etken exclusive oyunlardır ve xbox'ın daha çok media center olması bir çoğumuz için bir anlam ifade etmiyor.

@07 Ara 2013 19:19 gereksiz...

@07 Ara 2013 19:56 Xbox one 360 tan daha fazla exc ile geliyor ps3 teki exc oyun sayisi 360 tan cok daha fazlaydi ama 360 daha fazla satti bence xbox one avantaji kinect faktoru hepimiz biliyoriz ki sony yeni nesilde move controlune onem vermedi ayrica xbox one fazlasini sunarak media center sunmasida buyuk avantaj her cesit kullanici var sonucta

@08 Ara 2013 13:50 Cevap için teşekkür ederim. Aslında demek istediğim exclusive oyun sayısı değil, kişiye hitap eden exclusive oyunlar. Killzone serisi, heavy rain, Beyond, God of War, Metar gear solid serisi,GT5, Journey(sanat eseri), the last of us.. ve daha birçoğu. Bunlar birisine PS3 aldırtabilecek oyunlar. Halo, Forza ve Gears of War bana xbox aldırtacak oyunlar değil. Ama kinect 2.0 konusunda haklısınız. Sony pakede dahil etseydi aynı fiyata geliyordu aslında çok ta bir fark yok..

PS4 güç olarak ezer ve en güzel tarafı ABD malı değil.

@07 Ara 2013 19:40 xbone amerikan malı değil Çin üretimi yani made in china...

@07 Ara 2013 19:40 içindeki donanım abd malı olduktan sonra ne farkediyorki :P

PS4'teki GDDR5 RAM sadece göz boyamadır, ve bilmeyen insanlar GDDR5'i DDR3'ten daha ileri bir teknoloji sandılar. Hayır, GDDR5 ile DDR3'ün alakası bile yoktur. GDDR5 RAMler Sistem belleği ile grafik işlemci belleğini ortak parçada toplar. GDDR5'i oyuncular değil, profesyoneller kullanır ve bunu yaparken en az 16GB RAM kullanırlar. Şimdi gelelim Xbox One'a... Şu anda en önemli oyunlarının 720p'de çıkmasının sebebi Xbox One'ın daha güçsüz olması değil, DirectX 11.2 güncellemesinin sunulmamış olmasıdır. Biraz araştırma yaparak DirectX 11.2'nin ne işe yaradığını ve neden geliştiriciler tarafından beklendiğini anlayabilirsiniz.

@07 Ara 2013 20:11 Dediklerini bilimselmiş gibi sunman da güzel ama ekran kartlarının poligon işleme miktarlarından gram haberin yok bence :D

@07 Ara 2013 20:11 Frekans hızları nasıl bir göz boyama olabilir. 2133 MHz ve 5500 MHz ram frekansı olan 8GB kapasitesindeki iki ram var ortada bu önemli değil zaten 8GB DDR3 ram oyunlara rahat yeter PS4'ün artısı özel oyunları ve firmanın oyuncuların yanında olması. İkinci el oyunlara karışmıyorlar mesela, online saçmalıklar yok. Tabi geri adımlar atıldı ama güvensizlik ve özel oyunlar Ps4'ü alınır hale sokuyor.

@07 Ara 2013 20:1ve DDR5 DDR3 ten daha hızlı veri alıp iletebiliyor buda herhangi bir verinini daha hızlı çalışması ve takılma durumlarının olmaması da denebilirve veride daha hızlı iletişim daha iyi performans demek oluyor..

@07 Ara 2013 20:11 ah bu teknoloji cahilliği ah. az kitap makale okuyun ya....

2 sorum var 1. her ikisininde fiyatlari kac ay veya yil sonra duser ? ( az da olsa) 2. slim modelleri ne zaman piyasaya cikar.

@07 Ara 2013 21:25 Slim modelleri piayasaya çıkmaz. Slim modeller 7. nesil konsollarda (Wii hariç) ilk üretilen konsolların beklenen performansı verememesi üzerine çıkartıldı. Günümüzde ısınma, anakartın yanması gibi sorunlar pek olmadığından ve konsolların zaten yüksek kalite ile üretilmesinden dolayı bu tür sorunlar çıkmaz. Çıksa da küçük kapsamlı olur yani az kişi etkiler.

Microsoft yapar ve sunar Xbox daha iyidir

Fiyat düşmesi Için heralde bir yıl falan beklicaz

İşçilik maliyetine bakın!Resmen köle çalıştırıyorlar!

Ps4 grafiklerde cakiyor ama ucuz nedeni kamers galiba sagolun bilgi icin

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir