Xiaomi, Çin'deki tacını rakibine devretti!

Çinli telefon devi Xiaomi, uzun zamandır oturduğu liderlik koltuğunu bakın kime kaybetti...

  • Ercan Uğurlu
Xiaomi, Çin'deki tacını rakibine devretti!

Xiaomi, uzun zamandır Çin'in en çok satan cep telefonu satıcısı olarak nam salmış ve hatta "Çin'in Apple'ı" olarak anılmaya başlamıştı. Fakat gelen yeni sonuçlara göre Xiaomi artık Çin'in en büyüğü değil. Tahtın yeni sahibi Huawei...

Araştırma şirketi Canalys'nin düzenli olarak yaptığı pazar araştırmalarında, genellikle Çin'in lider telefon satıcısı konumunda Xiaomi'yi görmeye alışmıştık. Fakat bu defa ortaya farklı bir sonuç çıktı. Geçtiğimiz yıla oranla Çin'deki cep telefonu satışlarında tam yüzde 81'lik bir büyüme yakalayan Huawei, bu rakamla tahtı Xiaomi'den devraldı. Bu rakam büyük görünse de, diğer yandan Çin pazarının genişliği de malum. Bunu tahayyül etmek için, Çin'de yalnızca ilk çeyrekte 100 milyon cep telefonunun piyasaya sürüldüğünü düşünmek yeterli gibi. Çin'in en büyük cep telefonu üreticileri arasında Xiaomi ve Huawei'nin yanı sıra ZTE de bulunuyor. Her ne kadar şimdi tahtı Huawei almışsa da, Xiaomi oldukça dişli bir marka ve tacı geri almak için var gücüyle çabalayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bir zamanlar orada samsung vardı , hahahah.

olur böyle şeyler :D

Xiaomi TR'ye bir gelse ah bi gelseeee..

Huvey iyi marka. Kaliteli malzeme yapiyor. Bir senede üç defa ekran degistigim lg g2 gibi degil.

@25 Ekim 2015 20:17 Sanirim Huawei demek istedin, cunku Huvey dedigin merdiven alti firmayi biz bilmiyoruz. Bu arada lk ciktigina aldigim LG G2 hala sorunsuz calisiyor. Galiba sorun telefonda degil kullanan kiside.

sony geliyor z5 is coming....

@Mehmet Çağrı AKSOY Z5 dedigine 3.000 TL istiyor Sony. Bu markalar yari fiyatina satiyor benzer urunleri.

Birde honor7 ülkemize gelse kralsin huawei

Xiaomi nin hiç bir çabası olmadığından kaynaklanıyor yoksa miui arayüzüyle, malzeme kalitesiyle, donanım ve fiyatıyla hiç biri kıyaslanamaz . Kaç ay oldu hala amiral gemisi mi4. Mi5 bekleyen bir çok kişi (biride mi4 sahibi ben) mi4i, mi4c gibi modellerin çıkarılıp yeni amiral gemisinin çıkışının ertelenmesinden dolayı sabredemeyip başka markalara yöneldiler. Xiaomi şuanda hava temizleyici, su arıtıcı, kulaklık, akıllı tv, sound bar, giger benzeri mobil ulaşım araçları vs. tarzı ürünlere yöneldi.

Sen de yorum yaz