Xiaomi, ilk notebook'unu satışa sundu!

Çin'in büyük telefon üreticisi, ilk dizüstü bilgisayarı ile tüm dengeleri değiştirmeye aday...

  • Ercan Uğurlu
Xiaomi, ilk notebook'unu satışa sundu!

Çin cep telefonu pazarının en büyük üreticilerinden biri olan Xiaomi, dizüstü bilgisayar pazarına girmeye karar verdi ve ilk ürününü hazırladı bile. Xiaomi'nin de dizüstü bilgisayar pazarına girmesiyle birlikte, sektördeki çoğu denge değişebilir. Zira şirketin cep telefonu pazarında ne kadar iddialı olduğu herkesçe biliniyor.

İlk modelini hızlı bir şekilde ön siparişe sunan Xiaomi, bu modelle MacBook'a yakın bir çizgide duruyor. Modelin adı ise belirlenmiş değil. Çin'de bir e-ticaret sitesi olan Banggood'da 720 dolara satışa sunulan Xiaomi laptop, dış yüzeyiyle alüminyum kaplamalı bir tasarım sunuyor. 15.6 boyutunda bir ekranla gelen laptop, Full HD çözünürlük sunuyor.

Teknik kadrosu da güçlü duran Xiaomi notebook, Intel Core i7 işlemci, 8 GB RAM ve Nvidia GeForce 760M GPU'yu barındırıyor. Detaylarda cihazın depolama alanına ilişkin bir bilgi verilmemiş. Fakat muhtemelen cihazda en az 128 GB'lık bir SSD göreceğiz.

Öte yandan, bilgisayarda Linux işletim sistemi bulunacağını da söyleyelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

isterse i7 değil i17 işlemci olsun 8 deği 88 gb ram olsun benim 2011 model macbook promun yanına yaklaşamaz, çöp bunlar vermeyin paranızı yazık

@07 Ocak 2016 12:53 Yazık, Önfikir insanı kör eder. Macbook ta intel işlemci kullanıyor. Aynı firmanın anakartı, aynı ekran kartı, aynı ram vardı 3 sen önce. 3 yaşındaki daha eski model güncel ürünlerden nasıl iyi olabilir ? 3 katı ödeyen Mac kullanıcıları 3 sene güncellemeden benimki daha iyi diyerek bekler. Bugünlerde mac kullananlara sadece acıyoruz. Yazık! paranla zekanı kirletip rezil böyle olunuyor demek. Mac= 3 katı öde zekanla dalga geçsinler.

@07 Ocak 2016 12:53 mid 2012 Macbook Pro kullanıcısıyım. Sadece sen değil, Türkiye'de kullandığı ürünü sanki kendin üretmişçesine savuanlara ayar oluyorum. Sanki Macbook'u kendin yaptın.

Keşke android li olsaymış hem dokunmatik hem masaüstü manyak olur

Ekran kartı gtx 760m mi? Bir de işlemcisi belli mi acaba?

Helal olsun sana Xiaomi.! Koca koca şirketlerin cesaret edemediği şeyi yaptın. Ürettiğin bilgisayara Linux koydun. Windows tekeline boyun eğmedin. Tebrikler sana. Keşke her üretici senin gibi Linux kullansa. Ama hepsi korkak. Microsoft'a bağımlı korkaklar..

760m nedir abi? 3 sene öncenin teknolojisi...

Ubuntu mu? Linux Mint mi?

Almayı düşünebilirdim fakat linux olduğunu öğrendikten sonra vazgeçtim. Bir gün linux kullanıyim dedim windows u özlemeye başladım. Arkadaşım ubuntu kurdu daha sonra direk sildi windows a geçti. Android de ubuntu hepsi kötü.

Zamanında COMMODORE AMIGA yı hep birlikte batırdınız, sonrada kaldınız bu aptal PC'lere?? Ne MAC ne PC siz halen gerçekleri bilmeden sanki kendi üretircesine cahil cahil aptal makinaları savunuyorsunuz!!! Klasik Türk insanım benim :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost