XP'den Windows 7'ye; hem de bedava!

Windows XP ile sorunsuz çalışan bir yazılım Win 7 ile uyumlu değil mi? Üzülmeyin, AOK4SMB yanınızda!

  • Ali Güngör

Windows 7 eşine az rastlanır bir başarı yakaladı. Buna karşın halen eksikleri var ve Microsoft bunları ortadan kaldırmak için çalışmayı sürdürüyor.

Bu eksikler içerisinde en önemlisi özellikle bazı şirketleri etkileyen uyumsuzluklar oluyor. Windows 7 uyumluluk konusunda hem kendi içindeki uyumluluk modu, hem de Windows XP Mode ile çok başarılı olsa da, kullanıcılara 3. bir seçenek daha sunuluyor.

Microsoft'un ortaya çıkarttığı yeni hizmet, Windows XP için özel yazılmış ve Windows 7 altında uyumlu çalışmayan uygulamaları ele alıyor.

Windows XP'den Windows 7'ye

Uyumlu hale getirir

Microsoft'un ChangeBASE ile ortak olarak geliştirdiği aracın adı AOK4SMB. Uzun bir isim ama Windows XP uygulamalarının, Windows 7 altında yaşadığı sorunlara çözüm oluyor.

Küçük ve orta ölçekli iş yerleri ya da kısaca Kobi'ler için geliştirilen bu araç, kendisine sunulan uygulamaları Windows 7 uyumlu hale getiriyor.

Uygulama düzgün çalışıyorsa Windows 7 uyumlu olduğunu onaylıyor. Değilse ChangeBASE'in gelişirdiği araç ile otomatik olarak uyumlu hale getiriyor. Bu şirket yazılım uyumluluk otomatizasyonu konusunda uzmanlaşıyor.

Siz nasıl yararlanacaksınız?

Özel geliştirilmiş bir muhasebe yazılımı kullanan küçük-orta bir iş yeriniz var ve Windows 7'ye geçemiyorsunuz, sitesine girip kayıt olun. MSI dosyanızı yollayın ve dakikalar içerisinde e-posta adresinize uyumluluğu onaylayan bir PDF dosyası ya da düzenlenmiş bir MSI dosyası gelsin.

MSI dosyası orijinali ile neredeyse aynı olmasına karşın üzerinde uyumluluğu sağlayan bir yazılım katmanı var. MSI dosyasına sahip olmayan eski uygulamaların da exe'lerinin MSI'ya dönüştürülerek sunulması gerekiyor.

Microsoft'tan yapılan açıklama, bu çalışmaların geliştirilerek sürdürüleceği yönünde. Bu ücretsiz online aracı bir an evvel denemek isteyebilirsiniz. Haziran sonuna kadar ücretsiz kalacak olsa da, sonrasında ücretsiz devam eder mi, yoksa ücretli hale gelir mi kesin olarak belli değil.

Bağlantı: Online AOK

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Vay beee. Microsoft işi ilerletti.

oldu bi de buna para verelim

haberin başlıgına bak iceriğine bak :D

haberin başlığı haber okunsun diye böyle bir yalan atılması hiçte hoş değil chip,in kalitesi düşmeye başladı başlıkla bizi yanıltığı için inşalla yanılıyorum sizce sayın chip yanılıyormuyum?

CHIP Online'ın notu:
Daha başlığa bakar bakmaz altında spotunda "Windows XP ile sorunsuz çalışan bir yazılım Win 7 ile uyumlu değil mi? Üzülmeyin, AOK4SMB yanınızda!" yazıyor; insaf edin lütfen ne yalan var ne kalite düşmesi, açık açık yazıyor daha habere tıklamadan, okumadan bile anlaşılabilir. O kadarını da okumadan bizi suçluyorsanız daha ne diyelim, biz susalım vicdanınız konuşsun.

Vayy bee şimdilik ücretsiz hee ilerde bide paralı olacak peeee 5 kuruş vermem değmez de zaten

Microsoft Windows 7 yi zorla sattırmakta kararlı anlaşılan.Ama anlamadığım nokta örn. bir muhasebe bürosu XP yüklü bilgisayarlarını niye onca para verip de Windows 7 ye çevirtsin ki? Onun için windows 7 değil windows üzerinde kullandığı muhasebe programı önemlidir.Eğer windows Xp ile yıllarca tam uyumlu olarak çalışmışsa neden durup dururken hadi bir yenilik olsun diye komple windows 7 ye geçsin ki?
Yani bir işletme eğer gerçekten windows 7 ye ihtiyaç duymuyorsa neden boşu boşuna Microsoft a para versin ki??

Windows 7 elimin altında dururken hala windows XP kalmaya inat ediyorum.Windows 7 yi uzun süre denedim.Ewet güzel bir işletim sistemi fakat sırf yenilik olsun diye neden windows 7 ye geçeyim ki.İnanın şuan kullandığım XP nin performasnı stabilitesi Windows 7 yi asla aratmıyor.İşlerimi de FAZLA FAZLA görüyor.
yani sırf değişiklik olsun diye mi geçeyim şimdi Windows 7 ye.
Windows 7 ye bana çok çok çok büyük birşey katmalı ki o zaman ewet kesinlikle windows 7 ye geçmemde fayda var diyebileyim.
Ekran kartım DX9 destekli.Belki DX10 veya DX11 destekli olsaydı oyunlardan DX!0 veya DX 11 in nimetlerinden sonuna kadar yararlanmak için belki geçebilirdim Windows 7 ye ama ekran kartım DX9 destekli.Anlayacağınız Windows 7 Yine ikna edemedi beni.
Hem dediğim gibi hem yukarıda örneğini verdiğim gibi bir işletmenin Windows XP ile uyumlu bir şekilde çaışırken ne gereği var Windows 7 ye geçip de boşa harcama yapmasının?Hem ortalık zaten kötü.

CHIP Online'ın notu:
Daha başlığa bakar bakmaz altında spotunda "Windows XP ile sorunsuz çalışan bir yazılım Win 7 ile uyumlu değil mi? Üzülmeyin, AOK4SMB yanınızda!" yazıyor; insaf edin lütfen ne yalan var ne kalite düşmesi, açık açık yazıyor daha habere tıklamadan, okumadan bile anlaşılabilir. O kadarını da okumadan bizi suçluyorsanız daha ne diyelim, biz susalım vicdanınız konuşsun.

Olmadı chip, olmadı.

arkadaşlar emulatörlü oyunlar ve eskiye dönük uygulamalarda xp bence bir numara win7 hep sorunlu hep uyumsuz :D

Koskoca Xp ne hale geldi. Bir zamanlar da 98de falan çalışan uygulamalar XPde çalışmazdı ne uğraşırdık :)

Microsoft insanları neden böyle yazılımlarla uğraştırıyor? Neden doğrudan service pack çıkarıp, çekirdeği yeniden optimize ederek bu sorunları en aza indirmiyor anlamıyorum.

walla bu saatten sonra tarihi eser uygulama kullancaksak tarihi eser işletim sistemi kullanmamiz lazim autocad uygulamasi xp de ki yle win7 arasinda dunya kadar fark var gozle gorebliyorsunuz win7 de de resmen ucuyor

Haber: XP'den Windows 7'ye; hem de bedava!

Başlıklı bir haber yapıyorsunuz. aberi okuyunca aslında başlıkla alakalı olmadığını görüyoruz. Neden insanların ynalış anlayabileceği türde başlıklar atıyorsunuz? Dikkat çekmek için mi?

CHIP Online'ın notu:
Başlık konuyla alakalıdır, XP uygulamaları haberdeki hizmet ile ücretsiz Windows 7'ye uygun hale getirilmektedir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play