Güvenlik devinden ağır Win 7 suçlaması

Win 7 ile hayatımıza giren XP Mode, MS ve güvenlik devi arasında nasıl söz düellosuna neden oldu?

Microsoft'un yanıtı ve kızışan tartışma...

Microsoft'un yanıtı ve kızışan tartışma...
Windows 7 daha çıkmadan güvenliği artışılır oldu

Microsoft'un buna yanıtı ise hiç gecikmiyor, işte Microsoft baş güvenlik danışmanı Roger Halbheer'in sözleri: "Hangi risk daha yüksek? Kullanıcılarımızı 8-10 yıllık bir işletim sisteminde birkaç sene daha tutmak mı, yoksa XP Mode'daki sorunları kabul ederek yeni bir sürüme geçmelerine yardımcı olmak mı?"

Sophos ise iddialarını sürdürüyor: "Sorun şu ki şirketlerdeki sistem yöneticileri hem Windows 7, hem de XP mode ile uğraşmak yerine sadece Windows XP kullanmaya devam etmeyi yeğleyebilirler. XP Mode'un güvenliğinin açıklığa kavuşturulması ve yönetim araçlarının eksikliğinin giderilmesi şart."

Microsoft geliştiricisi James O'Neill'da buna sert karşılık veriyor ve Sophos'dan Jacobs'un hatalı olduğunu söylüyor. Özellikle de Microsoft Enterprise Desktop Virtualization yazılımı ile bu sorunların rahatlıkla giderilebildiğini belirtiyor. XP Mode'un kolay geçişi sağlama amaçlı olduğunu ve kolaylıkla idare edilebileceğini belirtiyor. Fiziksel bir bilgisayarda olduğu gibi Windows Update ile kolaylıkla güncellenebildiğini ve güvenlik risklerine karşı korunduğunu belirtiyor.

Bakalım bu söz düellosu nasıl sonuçlanacak?

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

oldu sanal işletim sistemi ile host arasında memory ve process alışverişi yapılsın, ondan sonra da sanal işletim sisteminde çalıştırılan uygulamalar host işletim sistemine de trojan ve virus bulaştırsın. sanırım sophos çalışanları kafayı sıyırmış, biz sanal windowsu normalde ne için kullanıyoruz? güvenmediğimiz yazılımları test etmek için...

xp mode gayet güzel bir uygulama. windows 7ye tanıtamadığımız donanımları tanıtmamıza olanak veriyor.

en basitinden şöyle söyleyim, C3180 yazıcıma paylaşım verdiğim halde vista yüklü laptopumdan çıktı alamıyordum, xp mode a tanıtıp paylaşım verdim ilk denemede yazdırdım :)

Bende win7'ye xp mode kurdum.Açıkça söylemek gerekirse hiç olmamış.Birkere 16bit destekliyor.Ayrıyetten çok yavaş çalışıyor. Bence firmalar bunu kullanmak yerine xp kullanırlar daha iyi.

Microsoft böyle bir hizmet sunuyorsa tüm inceliklerini düşünmüştür, düşünmediyse düşünmesi lazım. Windows 7 altında Windows XP düzgün çalışmazsa ve güvenli değilse zaten kullanıcılar buna rağbet etmez. Bunu hesaba katmıştır Microsoft.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Microsoft'un yanıtı ve kızışan tartışma...
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir