XP Mode tepkisi giderek büyüyor...

Geri adım atılacak mı?: Windows 7 XP Mode'a soğuk bakan teknoloji devi kullanıcıların hışmına uğradı

XP Mode tepkisi giderek büyüyor...
Sony'nin niye böyle bir karar aldığı henüz bilinmiyor

Sony'nin Vaio dizüstü bilgisayarlarını alanlar, Windows 7'nin XP Mode özelliğinden yararlanamayacaklarını öğrendiklerinde gerçek bir hayal kırıklığına uğradılar. Vaio'ların kullandığı Intel Core 2 Duo işlemciler XP Mode'u desteklemesine karşın, Sony'nin bu özelliği Vaio BIOS'undan devre dışı bıraktığını daha önce buradaki haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Vaio, kullanıcılara Windows 7'ye yükseltme imkanı sunduğunda bu büyük ilgi çekmişti ve kullanıcıların takdirini kazanmıştı. XP yazılımlarını da kullanmaya devam edebilecek olan, en azından böyle olacağını sanan kullanıcılar bu durumdan memnundu. Kullanıcılar olayı öğrenince çok şaşırdı. Sony Vaio, VT'yi kapatınca beklemediği çapta bir tepkiyle karşılaştı. Hatta yurt dışında tüketiciler paralarının iadesini bile istediler.

Ve Sony'den açıklama geldi...

XP Mode Windows 7'nin en çok ilgi çeken özelliklerinden biri...

Bu arada Sony'nin VT'ye koyduğu BIOS engelini uğraşarak aşmak mümkün; ancak hata yapılırsa bedeli de ağır oluyor. Garanti şartlarından mahrum kalma riskini kullanıcılar sevmiyor. Bu yüzden de Vaio üzerinde Windows 7 kullanmak isteyen ve sanal XP imkanından da faydalanmak isteyen kullanıcılar şikayetlerini Sony'e iletmeyi sürdürerek baskı oluşturuyor.

Bu olayların üzerine ürün yöneticisi Vaio Z serilerinin Amerika'da ilk VT desteği olacak Vaio'lar olduğunu açıkladı ancak bir tarih vermedi. Sony'nin Vaio'da VT desteği için Avrupa planları da henüz bilinmiyor. Bu konuda yeni bir açıklama olursa sizlerle paylaşacağız.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

yaaa elin oğlu böyle işte.. biz susup otururuz..

sony'de böyle ben bi marjinal oluyim efenim diyen bir firmamızdır...

en iyisi yapar

ne xp hayranlığıdır kardeşim anlamadım hadi direk kullanmayı anladık daha az donanım istiyo falan ama windows 7 üzerinden xp kullanınca ne olacak xp 2002 nin işletim sistemi ve hala bazı kişiler 2010 gireceğimiz bu dönemde 2002 de kalmayı tercih ediyor.vista her ne kadar donanım isteği fazla olsada xp ye bin basar hem güvenlik açısından hem kullanım açısından.

E ne anladım bu işten ben?

Bilgisayarı kasıp karizmasını çizmesinler vaio nun dedi heralde. Yoksa isterseniz aynı anda 5 işletim sistemi çalıştırın banane derdi.

bu düşünce yanlış vista nın çalıştıramadığı bir çok şeyi xp daha stabil çalıştırıyor ikisinede farklı açıdan bakmalısınız ikisininde özellikleri ayrı bazen vista daha iyi bazen xp ama genelde xp daha iyi sorunsuz program çalıştırmasından dolayı.
"ne xp hayranlığıdır kardeşim anlamadım hadi direk kullanmayı anladık daha az donanım istiyo falan ama windows 7 üzerinden xp kullanınca ne olacak xp 2002 nin işletim sistemi ve hala bazı kişiler 2010 gireceğimiz bu dönemde 2002 de kalmayı tercih ediyor.vista her ne kadar donanım isteği fazla olsada xp ye bin basar hem güvenlik açısından hem kullanım açısından."

ben sony firmasının amacını halen anlayamadım kafasına göre bir tekel oluşturma çabası içinde. ürünlerindeki işlemciler destekliyor ama firma kullandırtmıyor bu işin arakasında sony firmasına ait bence çok büyük bir bit yeniği söz konusu eğer sorun yaşatacak olsa diğer firmalarda kapatırdı bu özelliği ama hiçte bir sorun yaşatmıyor. biz tüketiciler ve satıcılar olarak sony firmasını proteto edip tüm ürünlerini kullanmayı bırakıp firmanın ortada kalmasına sebep olursak ancak o zaman sony firması adam akıllı bu özelliğin çalışmasına olanak tanıyacaktır.

windows 7 kurunca bence ne xp yi ariyacaz ne de vistayı. Windows 7 yi denedim ve çok beğendim. Hepsinden daha performanslı hepsinden daha hafif ve güvenlikten de ödün vermiyor.

arkadaşlar sony reklamize olmak istedi ve herzaman uygulanan ufak bir stratejiyi uyguladı işte, biraz sony adı bağırılsın...

saygılarımla

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir