XP'nizi özelleştirin

Bilgisayar yaşantımızda git gide vazgeçilmez bir hal aldıkça anlıyoruz ki, Windows XP gerçekten de hayatımızda diğer Windows versiyonlarına göre daha fazla iz bırakacak gibi görünüyor.

XP'nizi özelleştirin (Sayfa 2)

Masaüstünü ayrı bir denetimde çalıştırmak

Bu ipucu, tıpkı Explorer pencerelerinin ayrı ayrı çalıştırılma prosedürü gibi, masaüstünün Explorer hatalarından veya diğer masaüstü programlarının hatalarından etkilenmemesini, ayrı bir program gibi çalıştırılmasını sağlar. Böylelikle, Explorer pencerelerini ayrı ayrı çalıştırmıyor olsanız da, masaüstü Explorer’dan tamamen ayrılır.B u da ekstra güvenlik ve sağlamlık demektir.

Tek yapmamız gereken şey, yeniden Regedit’e girip şu yolu takip etmek : HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Explorer

Bulduktan sonra, sağ pencerede muhtemelen DesktopProcess adında bir özellik göremeyeceksiniz.B unu da, farenin sağ tuşuyla tıklayıp Yeni / DWORD komutuyla "DesktopProcess" adında bir özellik tanımlayarak halledebilirsiniz. Değer olarak da 1 verirseniz, işlem tamamlanmış oluyor.T abii bu özelliğin devreye girmesi için bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerektiğini hatırlatalım.

Bellek yeterli ise XP’nizi sunucuya çevirin

Eğer bilgisayarınızı ağ üzerinde sunucu gibi paylaştırıp üzerinden bazı programları kullandırıyorsanız veya zaten Windows XP’yi sunucu pozisyonunda kullanmaya niyetli iseniz, sizin için güzel bir ipucumuz var.S unucuların sistem önbelleği (Cache), diğer bilgisayarların farklı isteklerine daha seri bir şekilde cevap verebilmeleri için, normal iş istasyonlarına göre çok daha fazladır. Siz de bu özelliği ucuz olmasından dolayı kullandığınız Windows XP'de aktif hale getirmek isterseniz Regedit’i çalıştırın ve şu yolu izleyin:

H K E Y _ LO C A L _ M A C H I - NE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ Session Manager\Memory Management

Burada LargeSystemCache adında bir seçenek göreceksiniz.S unucu pozisyonundaki bilgisayarınıza son ayarı, bu seçeneği çift tıkladıktan sonra 0’dan 1’e çevirerek yapın.B ilgisayara diğer bilgisayarların erişiminin yoğun olduğu zamanlarda farkı gözlerinizle göreceksiniz. Eğer bilgisayarınızın hafızası 512 MB veya üzeri ise, hafıza miktarınızdan da anlaşılacağı gibi aynı anda fazlaca programla çalışıyorsanız, bu ayarı aktif hale getirmek mantıken sizin yoğunluğunuzda da işe yarayacaktır.

Programcılar: Windows tuşunu devre dışı bırakabilirsiniz

Eğer siz de uygulama geliştirmek için C ve benzeri programlama dillerini kullanıyorsanız veya menülerin ALT tuşu kombinasyonlarından sıkça faydalanan biriyseniz, seri halde klavye kullanırken (örneğin program yazım esnasında CTRL + yön tuşlarıyla kelimeler arasında gidip gelirken) Windows tuşunun araya karışmasıyla tüm dikkatiniz dağılıyordur. Bazılarımız o "ne kadar ger ekli olduğu şüpheli" tuşu yerinden sökerek olaya yeni bir boyut kazandırmıştır fakat şimdi daha kolay bir yöntem var.R egedit’i çalıştırın.

Yolumuz: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout

Hemen sağdaki pencereden Scancode Map özelliğini bulun, eğer yoksa farenin sağ tuşuyla tıklayıp Yeni / İkili Değer yolunu izleyerek ismini "Scancode Map" olarak belirleyin ve bu özelliği yaratın. Değer olarak da aşağıdakileri teker teker girin.

00 00 00 00 00 00 00 00
03 00 00 00 00 00 5B E0
00 00 5C E0 00 00 00 00

Bilgisayarı yeniden başlattığınızda Windows tuşu artık çalışmayacaktır.

Internet Explorer’ın açılışını hızlandırın

Internet Explorer veya Explorer’ı her açtığınızda nedendir bilinmez, Windows Zamanlanmış Görevler’i arar, ondan sonra Explorer’ı açar.B unu engellemek için, yeniden Regedit’i çalıştırın ve aşağıdaki yolu bulun:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\ Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Explorer\RemoteComputer\NameSpace

Daha sonra, orada bulunan {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} satırını silin.B ilgisayarınızı kullandıkça Internet Explorer ve normal Explorer’ı açarken farkı hissedeceksiniz.

Gereksiz servislerden kurtularak performansı artırın

Windows 98’deki servislerin sayısı azdı ve Regedit yardımıyla kayıt dosyasının RunServices bölümünden hangisinin kaldırılabileceğini bilebiliyorduk.Böylece hem bilgisayarın daha hızlı açılması mümkün oluyordu hem de hafızayı boşu boşuna doldurmuyorduk.O ysa şu an Windows XP’de tabiri caizse "yığınla" servis var ve çoğunun ne anlama geldiğini, neden çalıştığını ortalama kullanıcının büyük kısmı bilmiyor.Z aten servislerin yanındaki açıklamalar da bunların gerekli olup olmadıklarına dair en ufak bir ipucu vermiyor.B unların gereksiz olanlarının çalışması engellenirse sistemde performans artışının gerçekleşeceğine kesin gözüyle bakılabilir, zira servislerin tümü de belli bir başlangıç zamanı, hafıza ve işlemci gücü çalar. Şimdi servisleri açalım ve gereksiz olanların çalışmasını durdurup bir daha siz istemeden çalışmamasını sağlayarak ince ayar yapalım.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
XP'nizi özelleştirin (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir