XP'nizi özelleştirin

Bilgisayar yaşantımızda git gide vazgeçilmez bir hal aldıkça anlıyoruz ki, Windows XP gerçekten de hayatımızda diğer Windows versiyonlarına göre daha fazla iz bırakacak gibi görünüyor.

XP'nizi özelleştirin (Sayfa 3)

Denetim Masası’ndan Yönetimsel Araçlar’a, oradan da Hizmetler’e tıklayalım. Gör düğünüz üzere çok sayıda servis var,Windows 98’den beri köprünün altından çok sular aktığını görmek için aslında bu bile yeterli.Y ukarıdaki Durum başlığını iki defa tıklarsak, sadece Çalışan servisleri arka arkaya, üst sıralarda görürüz, bu da bizim işimizi kolaylaştıracaktır.

Şimdi incelediğimiz kadarıyla, şu sıraya bakalım.Dur durmak istediğimiz servisi, çift tıklayınca karşımıza gelen pencerede Hizmet Durumu bölümünden Durdur butonuna tıklayarak durdurabilirsiniz. Başlangıç türünü de Devre Dışı veya daha sonra manuel olarak çalıştırabileceğiniz bir servis ise, Elle olarak belirlerseniz, bilgisayarın bir dahaki açılışında servisin otomatik olarak çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim bazılarımız için gereksiz olan servislere :

- DHCP İstemcisi: Eğer bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

- DNS İstemcisi: Yerel ağınızda DNS Sunucusu yoksa bu servisi de durdurabilirsiniz.

- Nvidia Driver Help Service: Eğer Ge-Force veya TNT gibi ekran kartlarını üreten nVidia firmasının bir ekran kartını kullanıyorsanız, bu servisi durdurabilirsiniz, çünkü bilgisayarın kapanmasını yavaşlatmaktan başka bir şeye yaramıyor. F akat eğer ekran kartının yardım dosyalarının sizin için çok önemli olduğu kanaatindeyseniz, bırakın öyle kalsın.

- Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı (ICS): Eğer firewall kullanmıyor ve internet paylaşımı yapmıyorsanız, bunu da iptal edin.

- Görev Zamanlayıcı: Eğer siz de birçok kullanıcı gibi görev zamanlayıcısını kullanmıyorsanız (ne olduğunu bilmiyorsanız zaten kullanmıyorsunuz demektir) bunu kapatmanızda bir sakınca yok.

- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa bunu da durdurun.

- Taşınabilir ortam seri no: Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor.Sık kullanmıyorsanız durdurun.( N e olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)

- Terminal Hizmetleri: Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa, ve siz de bunu kullanmayacak gibi görünüyorsanız, durdurun.İler ide kullanırsanız zaten diğer tüm servisler gibi bunu da elle açabilirsiniz.

- Hata Bildirim Hizmeti: Herhangi bir programın hata vererek kapanmasından sonra hatayı Microsoft’a bildiren servis.Yararlı olduğuna inanmıyorsanız durdurun.

- Otomatik Güncelleştirme: Windows’un otomatik güncelleştirilmesiniistemiyorsanız, ki modemle bağlanıyorsanız internet bağlantınızı da meşgul edebilir, bu servisi de durdurun.

- Messenger: Eğer bir Windows2000 domain'ine bağlı değilseniz, bu servisi durdurun.

Böylece tam 11 adet servisin sistem kaynaklarını gereksiz yere işgal etmesinden kurtulmuş oluyoruz.

Outlook Express’in daha kısa sürede açılması

Çok da önemli bir nokta gibi gözükmeyebilir belki, ancak Outlook Express logosunun gözükmesini engelleyerek bu popüler e-posta istemcisinin daha seri bir şekilde açılmasını sağlamak, böylelikle gereksiz ön yüklemenin önüne geçmek mümkün.Eğer sık sık e-posta kontrolü yapıyorsanız bu ipucu gerçekten de işe yarıyor.

Regedit’i çalıştırıp aşağıdaki yolu bulalım:

[HKEY_CURRENT_USER\Identities\{** Kimlik No **}\Software\Microsoft\ Outlook Express\5.0

Buradaki kimlik no, mesela bizde, {02A086C3-8554-4479-AFD2- C1E848CD314E} olmakla beraber, sizin bilgisayarınızda değişik olacaktır. Buna dikkat ederseniz, yanlış yerde olmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Burayı bulduktan sonra ilgili resimde de gördüğünüz gibi, sağ pencereden Yeni / DWORD tanımlayıp ismini "NoSplash" yapın, değer olarak da "1"girin. Böylec e Outlook Express'in açılışı hızlanacak, açılış logosu da bir daha ekrana gelmeyecektir.

“Ağ kablosu takılı değil” uyarısından kurtulun

Görev çubuğunda görünen “Ağ kablosu takılı değil” baloncuğunu veya diğer uyarıların baloncuklarını kapatıp durmaktan nefret etmeye mi başladınız? Yoksa bazı simgelerin görev çubuğunda hiçbir zaman görünmemesini mi istiyorsunuz? Bunlardan sonsuza dek kurtulmak işten bile değil.

Başlat butonuna farenin sağ tuşuyla tıklayın.Sır asıyla, Özelllikler / Görev Çubuğu / Etkin olmayan Simgeleri Gizle / Özelleştir seçeneklerini seçin.Çıkan pencerede gördüğünüz üzere tüm simgelerin ve uyarıların görünme / gizlenme özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

Alper İleri
alper@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
XP'nizi özelleştirin (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir