XP'yi bırakmaz ve devam edersek ne olur?

Windows XP'yi bırakmamayı ve inatla onu kullanmayı tercih edersek, kazanacağımız neler var?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP'de kalmanın bir avantajı da var mı?
Emektar işletim sistemi 10 senesini doldurdu ancak hala zinde

10 yaşındaki Windows XP, artık eskisi gibi moda değil. En azından Microsoft, artık ondan kurtulmamızı ve Windows 7'ye geçmemizi istiyor. Bu arada Microsoft'un Windows 8'i beklememizi pek istemediğini, bunun tehlikeli olabileceğini düşündüğünü de belirtelim. 10 yıl bugün bir yazılım için inanılmaz derecede uzun bir süre ve belki de uzun zaman herhangi bir işletim sisteminin bu kadar uzun süre kullanıldığını görmeyeceğiz.

İsterseniz öncelikle Windows 7'ye geçmenin bize kazandıracaklarından bahsedelim. Windows XP'nin resmi desteği, 2014 yılında bitiyor. Dolayısıyla en önemli geçiş nedeni, güvenlik. Microsoft, bu tarihten sonra bulunacak açıklar için yamalar yayınlamayacak ve bu ciddi tehditlerle karşı karşıya kalmanız demek olabilir. Ancak bunun gerçekleşmesi için 30 ayınız var.

Peki Windows XP'de kalmanın ne gibi avantajları olabilir?

Uyumluluk: Windows XP'deki bazı eski yazılımlar, yeni işletim sistemiyle çalışmayabiliyor. XP'de kalarak başınızı bu tür sıkıntılardan korumanız mümkün olabilir. MS tarafından sunulan Windows 7 Upgrade Advisor adlı araç, Windows 7'yi gerçerli donanım ve yazılımlarda çalıştırıp çalıştırmayacağınızı inceleyebiliyor. Bu sayede bu tür sorunları önceden kestirmeniz mümkün.

Windows XP'de kalmanın avantajları!

Son yamaları yüklediyseniz, güvenlik konusunda büyük bir endişe duymanıza gerek yok.

Hala bir çok şey yapabilirsiniz: Skype, Chrome, Firefox 7, Office 2010, Photoshop CS5, Spotify, iTunes, Flash Player 11 gibi en modern yazılım ve hizmetler, Windows XP'de çalışan yazılımlardan sadece bazıları.

Uygun fiyatı: XP'yi çoğumuz seneler önce satın aldık. Dolayısıyla Windows 7'ye yükseltmek istiyorsak, muhtemelen yeni bir bilgisayara ihtiyaç duyacağız (eğer Windows 7'li bir PC alıp XP'ye geçmediysek).

Kararlılık: Microsoft, 10 sene içinde Windows XP'nin sayısız hatasını onardı. Service Pack 2'den önceki günlerde virüs bulaşması için bir ağa bağlanmak yeterli olabiliyordu, ancak bu dönemler çoktan geride kaldı. Birçok kullanıcı, 10 sene sonra bile Windows XP'nin kararlılığından memnun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 48 Yorum

xp yi bırakmak çok zor çokk :S

Hadi bakalım yine hararetli bi tartışma daha..

keyfimizden mi 10 yıllık işletim sistemi kullanıyoruz acaba?
xp varken cs4 kullanabiliyorum, race driver grid bile oynuyorum
ama w7 varken cs1.6 bile oynayamıyorum.

Xp klasörleri bile daha hızlı açıyor. 7 nin arayüzü ve yenilikleri güzel tabi ama çok iyi bir bilgisayara sahip değilsek xp kullanmak farkediyor. En az 1500 tlye alınmış güncel bir bilgisayarda xp yi ikinci işletim sistemi olarak kullanmak en iyisi. 8 daha performanslı olacakmış 7 den duruma göre xp nin pabucu dama atılabilir. Bence xp ye biraz daha kasalım microsoft vistadan beri sürdürdüğü daha az sistem kaynağı tüketen işletim sistemi anlayışına devam etsin.
Mesela antivirüsler son 3 yıldır performans yarışına girdiler. Sürekli teknolojilerini geliştiriyorlar ama performansı artırıyorlar. Her yeni sürüm daha az ram kullanıyor sanki dünya tersine döndü. Kıyamet alameti gibi bir şey.
Windows 8 e geçmek için bir sbepte entegre security essential. Antivürüs yokmuş gibi hafif olacak pc. Tabi çok eski pclerde antivirüslü xp bile daha hızlı olur.
Uzun lafın kısası ihtiyaç duydukça ikinci işletim sistemi olarak saklayabiliriz. Hdd de 5 gb yer ayırmak yeter. Tartışmak gereksiz.

30 ay içinde sp4 yayınlanma ihtimali var mı acaba? :)

ubuntuya gecin diyecegim ama xp kullanan birinin bilgisayari buyuk bi ihtimalle ubuntu 11.10 kaldirmayacaktir. 5 aydir ubuntu10.04 kullaniyorum. Ilk zamanlar cok canimi siksa da gittikce daha cok seviyorum. Artik windows cok sikici geliyor. Tavsiye edilir.

Zaytung sorusu : Acaba bilgisayarimi hangisi yavaslatsin, virus mu antivirus mu?

XP gerçek bir efsane, efsaneleri laf salatasıyla öldüremezsiniz, Windows 8'in çıkması yaklaşmışken Windows 7 satın alın demek ise daha güzel bir güldürü oluyor. Eeee sonra?

Windows 7'de CS 1.6 çalışıyor. Siz korsan kullanıyorsunuz.

Tek sorun donanım donanımda sorun yoksa w7 nin getirisi xp den fazla oldugu aşikar.Yeni bi pc alırken zaten zikezüke w7 almıyormuyuzki :S

XP eski bilgisayarların vazgeçilmezi. Windows 7 bu gerçeği değiştiremedi. Windows 7 ise hafif yapısı ve kullanışlı yapısıyla bilgisayarlarımızın vazgeçilmezi oluyor.

xp, gezegendeki en uyumlu windows. Ancak 1920-1080 ekranımda çok çirkin bir masaüstü ayarlıyor; 4 çekirdek cpu yu tek gibi kullanıyor; 2gb ram dan fazlasını boşa harcıyor. Sonuç: donanıma göre yazılım. En başından beri böyleydi boşuna konuşuyoruz. eski bir pc ye 7 yüklemek ne kadar saçmaysa, yeni teknoloji bir pc de xp de ısrar etmek o derece israf. Güce ihtiyacınız varsa güçlü bir pc alacaksınız ve bunun işletim sistemi 7. Elinizde eski programlar varsa, güç kısıtlı ise ve uyumluluk önemli ise gittiği yere kadar xp.

Celeron M 1.6 işlemcili laptopum var. 3-4 yıl XP kullandım sonra 7yi denedim ve sistem tarafından kullanılan ram in az olduğunu performansın arttığını ve özellikler açılış süresinde önemli değişmeler farkettim. XP klasik tema da bile böyle performans olmuyordu. Ve en bombası. Formatta sonra driver yükleme işi yok. Hepsi otomatik :) Teşekkelr Win SeVen :)))

Bu saatten sonra ancak acemiler XP kullanır, Ustalar da Win7 kullanır.

Win 7 de cs 1.6 her türlü çalışır. Korsan-steam vs. farketmez. sxe sorun çıkarıyorDU. Onda da uyumluluk aşıldı. Sorun yok.

Arkadaşlar durum tamamen duygusal, bu konuda en duygusal kurum da Microsoft. ($$$$$$$$$$$$$$$)
Microsoft işletim fiyatlarını uygun hale getirmeli, 10 yıllık işletim sisteminin kullanılmasını istemiyorsa.
Apple yeni işletim sistemi için 30$ gibi bir fiyat isterken Microsoft 300$ istiyor.
Aradaki fiyat farkı tamamen duygusal. Biz de duygusal nedenlerden dolayı XP ile devam ediyoruz. Win7'yi (ç)alıntı olarak kullanmak (Microsoft da zaten birçok şeyi başka firmalarda (ç)alıntıladı, bizim yaptığımız onların yaptıklarının yanında yok sayılır.)...

w7 de cs1.6 calısmaz demedim. sistem kaldırmıyor.
xp de race driver grid (12gblık oyun) oynayabiliyorum
w7 de cs1.6 (200mb lık oyun) sistem kaldırmıyor kasıyor

Apple yeni işletim sistemi için 30$ gibi bir fiyat isterken Microsoft 300$ istiyor.
Aradaki fiyat farkı tamamen duygusal.
...
Resmen duygulanma bozukluğu yaşıyorum şu anda.

yarrraam xp de ben dahi fps alıyosam sanane bu tercih meselesi sen kullanırsın o kullanmaz yapcak bişe yokk

insanların değerlendirmeleri genellikle körü körüne xp'yi beğenmekten geçio. neden xp dediğinizde tek bir şey diolar(ben şimdiye kadar kime sorduysam xp kullanan "win7 den daha hızlı") onların için internette gezinmek kendileri için tek bir geçerli sebep bulmak yetio die düşünüorum,
diğer kriterleri değerlendirme konsuuna hiç girmiolar sözde win7 de oyunları kastırıo bilmem ne heralde güvenlik tam donanımlı win7 varken 1gb ram takviyesi yapmaktan kaçınan bir topluluk olduğunu düşünüorum :)

Madem Microsoft Windows XP kullanmamızı istemiyor bende 10 senelik XP'yi bırakıp 40 senelik BSD'ye veya 20 yıllık Linux'a geçerim. Linux'ta yapamadığım birşey olursa Windows XP'de hallederim. Böylece hiçbir güvenlik sorunu da yaşamam. Windows işletim sistemi XP'den sonra bitmiştir. Microsoft batarsa batsın bana ne :D

Hayır ben 7 kullanıyorum ama bir işletim sisteminin açıklarını 10 yıldır kapatamıyor bu Microsoft ne dandik adam la bunlar :D

XP Win 7' den her türlü daha yavaş...!!!
ben bir sürü makinada denedim ve Win 7' de daha olumu sonuçlar aldım...!!! hem güvenlik, hem ram kullanımı, mükemel stabilite, çok iyi güvenlik, çok çekirdekli işlemci desteği vs... gibi daha buralara yazıpta portalda yer kalmayacak bir sürü muhteşem artıları var...!!!

artık XP' de kalmak, Win 7 ' nin osuurruğuunda boğulmak gibi bi şey...

saygılarrr.r.r.rrr

Windows XP'de kalmanın avantajları!

300tl cepte

Coskun.Abi yazmış:
Bu saatten sonra ancak acemiler XP kullanır, Ustalar da Win7 kullanır.
--------------------------------------------------------------------------------
Sen daha öncede böyle yazdın.Ben orda da söyledim burda da söylüyorum.

Daha önceleri Windows 2000 geldiğinde Windows 2000 kullanalar usta
98 kullananlar acemi dendi.
Sonra Xp geldi acemiler Windows 2000 ustalar Xp kullanır dendi.
Daha sonra Vista geldi millet dandik makinasına kurduğu için birşey anlayamadan işletim sistemini kötülediniz.
Şimdi Windows 7 geldi Xp kullananlar acemi oldu.

Kardeşim sen zamanında Xp yide övüyordun.
98 de övüyordun.
Windows 2000 ni de övdün.

Şimdi Windows 8 gelecek.
Yarın öbür günde acemiler Windows 7 ustalar Windows 8 diyeceksin.

Şimdi niye 360 derece dönüyorsun.

Ayıp yani.

Milletin parça alacak işletim sistemi alacak parası yoksa napsın kaçak mı kullansın.
Onu da geçtim.
Daha önce orjinal Xp alanlar napsın niye kalkıpta geçsin ki Windows 7 ye zamanında ona da bir dünya para ödedi.
Herkes sizin kadar zengin değil malesef.

Şirketse Windows 7 ye geçebilir.
Ona diyecek birşeyim yok.
Ama son kullanıcı niye geçsin ki.

Kimin neye ihtiyacı varsa bırak onu kullansın.
------------------------------------------------------------------------------------
XP Win 7' den her türlü daha yavaş...!!!
ben bir sürü makinada denedim ve Win 7' de daha olumu sonuçlar aldım...!!! hem güvenlik, hem ram kullanımı, mükemel stabilite, çok iyi güvenlik, çok çekirdekli işlemci desteği vs... gibi daha buralara yazıpta portalda yer kalmayacak bir sürü muhteşem artıları var...!!!

artık XP' de kalmak, Win 7 ' nin osuurruğuunda boğulmak gibi bi şey...

saygılarrr.r.r.rrr
------------------------------------------------------------------------------------
Edip kendi hesabınla yorum yapsana.

Neyse konuya döneyim.

Üsttede yazdım herkes sizin kadar zengin değil.

Ayrıca o kadar özelliği kullanan son kullanıcı olarak soruyorum kaç tane insan var.Evdeki bilgisayarların %70'den fazlası hala oyun için alınıyor.

McBay adlı arkadaşım benim hiçbir yerde XP yi övdüğüm yazımı bulamassın. Hiç övmedim bundan sonra da övmem. Hep eleştirdim çıktığı ilk günden bu yana. 10 yıldır yüzlerce güncellemesi çıktı hala her tarafı patlak. Win7 nin ilk Beta sürümü bile XP nin bugünkü güncellenmiş halinden daha iyiydi. Para konusuna gelince alamayanlar gitsin bedava Pardus veya Ubuntu kullansın. Ben korsan filan takmam kullanırım diyenler madem hala vazgeçemiyorlar bundan diski 3 e bölüp ikisini bir kursunlar. Ben çömez değilim ve asla bu saatten sonra XP gibi dandik bir ürünü kullanmam.

XP'de verimlilik açısından düşüşler var, buna karşılık Windows 7'nin getirdiği bazı yükler de var, şimdi mantıklı düşünelim.

İki yıl ya da daha eski bir bilgisayara Windows 7 satın alınır mı? Ne zaman tık diyeceği belli olmayan bir bilgisayara Windows 7 satın almayı önerip de insanları mağdur etmeyin. Bence resmen parayı çöpe atmaktır bu.

Sürekli XP kullanan insanlar aşağılanıyor, neden 300-500 lira para versin insanlar. XP ile sürdürecekler, yeni bilgiayar satın alırken yana yakıla XP arayan mı var?

Bırakın XP kullananları aşağılamayı artık, çünkü bence onlar sizlerden daha akıllı, inanın buna.

Coşkun Abi'nin dediği gibi D diskine KDE'li bir Kubuntu kurarak teknolojinin nimetlerinden de yararlanabilirler. Canları ne isterse onu yaparlar.

Sana çömezsin diyen olmadı ki.
Ubuntu falan bunları ne yazıkki geçmek zorundayız.
Çünkü kimse MS'in işletim sistemleri kadar basit kullanımlı birşey yapamadı.Ayrıca bilgisayara ilk başlayan herkes MS'in işletim sistemleriyle başlıyor.

Orda yanlışlıkla övdün yazmışım övdünüz yerine.
Hani sadece senlik bir olay değil.
Genel itibariyle zamanında çok kral işletim sistemi diyenlerin hepsi veya pek çoğu şimdi ne kadarda dandik demeye başladı.

Xp deki bazı avantajlar diğerlerinde yok MS için konuşuyorum.
10 yılın vermiş olduğu bir avantaj bu.
Örnek olarak Windows 7 Windows Vista eski yazılımların pek çoğuna destek verememektedir.Yarım yamalak çalıştırmakta veya hiç çalıştıramamaktadır.

Ayrıca Türkiye de alınan bilgisayarların çoğunun oyun amaçlı olduğunu düşündüğümüzde Windows 7 ye gerek yok.

Bende Windows 7 kullanıyorum makinalarım da.
Ama elimin altında Xp de var.

Xp kullanım olarak daha basit.

Dipnot:Kullandığım işletim sistemleri orjinaldir.

Öl artık Xp yeter burada ki haberler olmasa ismini bile hatırlamayacağız !!! Saygılar.

Max_Real Qnx

şunu kullanan acemi bunu kullanan usta demeyi bırakın artık teknoloji o kadar geliştiki bişe çıkıyo herkes onu kullanıyo öbürsü gün onun bir üst modeli, veya versiyonu çıkıyo bu sefer herkes üst versiyona geçiyo siz alt versiyonu kulanıyomuydunuz evet yenisi çıkınca niye kullandığın versiyonu kötülüyosun alt versiyonu kullanan acemi değil yeni versiyonu kullananda usta değil acemi - usta ilişkisini eski - yeni ile karıştırmayın şuan xp kullanıyorum arkadaşımda win7 var ve ben evde xp kullanmama rağmen win7yi win 7si olanarkadaşımdan daha iyi kullanıyorum xp yede DANDİK DEMEYİN sadece günümüzün teknolojisine göre biraz eski kalıyor . sen bi araba, telefon, televizyon vs. bişe al ilerde o zamanın teknolojisine göre iyi bir şey alim bende senin için dandik kullanıyo diyim var mı böyle bi dünya

şunu kullanan acemi bunu kullanan usta demeyi bırakın artık teknoloji o kadar geliştiki bişe çıkıyo herkes onu kullanıyo öbürsü gün onun bir üst modeli, veya versiyonu çıkıyo bu sefer herkes üst versiyona geçiyo siz alt versiyonu kulanıyomuydunuz evet yenisi çıkınca niye kullandığın versiyonu kötülüyosun alt versiyonu kullanan acemi değil yeni versiyonu kullananda usta değil acemi - usta ilişkisini eski - yeni ile karıştırmayın şuan xp kullanıyorum arkadaşımda win7 var ve ben evde xp kullanmama rağmen win7yi win 7si olanarkadaşımdan daha iyi kullanıyorum xp yede DANDİK DEMEYİN sadece günümüzün teknolojisine göre biraz eski kalıyor . sen bi araba, telefon, televizyon vs. bişe al ilerde o zamanın teknolojisine göre iyi bir şey alim bende senin için dandik kullanıyo diyim var mı böyle bi dünya

XP öldü gitti bu dandik işletim sistemini kim niye kullansın ki?

yıl 2011 hala linux kullanmayanlar var

bakınız ben windows 7 ye geçtim.. ve korsan kullanıyorum.. taki microsoft ne zaman bu ülkede upgrade versiyonlarını satmaya başlar ne zaman microsoft işletim sisteminde avrupa ülkelerinde yaptıgı kampanyaları yapmaya başlar o zaman orjinal kullanmaya başlarım..

hadi kampanyayı geçtim en azından upgrade versiyonlarını satsa yeter.. oda yok.. windows XP ful al.. bir zaman sonra windows7 ful all..

avrupa ülkelerindeki kampanyaya örnek.. bir ara ingilterede full sürüm win 7 pro 30 £ vermişlerdi.. duyrulur..!!

vallahi xp de kullandım win 7 de, win 7 kullanacaksan donanımın çok iyi olacak yoksa 15-20 gün sonra sistem aşırı derecede ağırlaşıyor. Birde program uyum sorunları var, çoğu eski program ve oyunlar win 7 ye uymuyor. Yeni oyunlar içinse yine donanım lazım. Velhasıl hepsi maddiyata dayaniyor.

XP nin üzerine işletim sistemi tanımam. Hangi işletim sistemi kaldır yükle lere rağmen iki yıldan fazla dayanır. Tüm oyun ve programları sorunsuz oynatır.Tabiki XP. Mikrosoftta yaptığı hatanın farkında, bu kadar sorunsuz bir program yarattıkları için kahrediyorlar. Sürekli reklam yapıp WIN7,WIN8,WIN9.......... satmaya çalışıyorlar.Bizdeki bilgisayar dergileri de sağ olsun, mikroya destek! Sevgili debba1 zannedersem genç bir arkadaşımız. kararlı bir programın ne demek olduğunu bilmiyor. XP kullansın da öğrensin. XP FOREVER

Xp den şaşmam arkadaş yıllardır tüm işlerimi ve oyun ihtiyacımı karşılıyor kararlı çalışıyor. açıkları kapatılmış. 2 yıl daha kullanırım kafam rahat ... zaten windowsa para verende kabahat ! yeni laptop aldığımdada freedos alıp linux kurarıım microsoft ve windows avucunu yalasın :) win7 ye geçecekmişiz pehhhh

ben 10 yıl daha XP kullanıcam... sonra win7 'ye yatay geçiş yaparım.

şuan XP den yazıyorum :) bu bilgisayarda win 7 çalıştırsınlar söz parası neyse verip alıcam.

linux varken windows ile uğraşmaya değmez.

işyerinde herkesin bilgisayarı xp iken bana win7 verdiler. ben de beğenmedim virtual olarak XP kurdum.

sayın arkadaşlar windows 7 kullandım pek bir faydasını göremedim sadece tema olarak biraz güzel olabilir bilgisayarı rahatlatmıyor. Bence yeni bir işletim çıktığında eskisinden daha üstün ve hızlı olması lazım windows 7 göremedim hadi dedim windows 8 yeni işletim sistemi
ama windows 8 daha berbat bence xp şaşmayın yada ubuntu kullanın derim.önümüzdeki 10 yıl xp ve ubuntu kullanırım.
saygılar.

xp nin üzerinev bişey koyabilselerdi xp de tarih olrdu ancak vista felaketi windovs 7 kötü bunlara program ve oyun yükleme çok zor sürekli problem hata çalışma durdurdu pöhhhhhhhh naparız biz ozaman yenliği xp her şeyi yaparken görsellik napar önemli olan işlev...

Yorumları okuyorum da, halen XP XP diye diretenler olduğu gibi, saçma sapan yorumlar yapanlarda olmuş. Arkadaşlar teknoloji ilerledi, Günümüzde Bluray-RW ların yaygınlaşmaya başlayacağı bir dönemdeyiz.
Bluray ile bir diske minimum 25gb lık veriler yazabiliyoruz. Xp işletim sistemlerinde bu Bluray-RW ları değil okumayı, işletim sistemi tanımıyor bile. Bu ve buna benzer tüm yeniliklerin kullanılabilmesi için, işletim sisteminizi değiştirmeniz gerekiyor. Vista faciasından sonra, Windows 7 bence herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir işletim sistemidir. Size yep yeni bir örnek daha vereyim mesela: Yeni çıkan Battlefield 3 oyununu XP de oynayabiliyor musunuz mesela :D
Yada yeni çıkacak olan COD. MW3 oyununu XP işletim sistemlerinde oynayabilecek misiniz :D
Bunları da göz önünde bulundurup, eğri oturup doğru konuşmakta fayda var. XP teknolojinin gerisinde kalmış bir işletim sistemi, siz kendinizi ne kadar zorlarsanız zorlayın bu durum değişmeyecek.
XP değiştirmem diyenler neden son model cep telefonu kullanıyorlar, yada neden son model arabalara biniyor. Onları da değiştirmeyin, eskisini kullanın o zaman. Aynı şey mi bu dediklerin diyenleriniz olacaktır. Evet tam da aynı şey aslında :D

Hadi hepinize iyi paylaşımlar, sevgi ile kalın...
H.Özgün ŞERO

Sero Bey, Battlefield 3 XP de oynuyor. Bu da size ......... olsun. :D

Arkadaş benim makinam 7 yaşında, Şimdilik sağlam fakat ne zaman bozulup birşeylerinin yanacağı belli olmaz.Belki on yıl daha belkide bir saat sonra biryerleri yanar.EEE bu durumda bu makina kaldırsa bile o kadar paraya bu makinaya Win 7 alınırmı? Asıl Win 7 alınır diyen olursa acemidir hiç birşey bilmiyordur.

Ne zaman yeni makina aldım o zaman Hangi sistemi alacağımıza bakarız. Aslında artık bir daha mikrosoft ürünü bir işletim sistemi almakta içimden gelmiyor.Kötü diye değil,her iki yılda bir işletim sistemi değiştiriyor,amacı yenilik filan değil, amacı sadece gelsin paralar,başka birşey değil. Çocukların birine vista almıştım.Diğerine Win 7 aldım.Kendiminkinde halen XP var.Xp nin kullanması kim ne derse desin diğerlerinden daha rahat. Bazen çocuklarınkini kullanmak zorunda kalıyorum.çok sıkıcı hele vistayı hiç sevmedim.

Artı bir yıl sonra win 8 i çıkaracaksa ne diye win 7 yi alayım ? Enayimiyim, acemimiyim ?

Asıl acemiler,eski makinaya tadilat yapıp win 7 ye para vererek win 7 ye geçenlerdir.

Hadi hoşça kalın.Sizinki size benimki bana yeter.

Yorumları okuyorum da, halen XP XP diye diretenler olduğu gibi, saçma sapan yorumlar yapanlarda olmuş. Arkadaşlar teknoloji ilerledi, Günümüzde Bluray-RW ların yaygınlaşmaya başlayacağı bir dönemdeyiz.
Bluray ile bir diske minimum 25gb lık veriler yazabiliyoruz. Xp işletim sistemlerinde bu Bluray-RW ları değil okumayı, işletim sistemi tanımıyor bile. Bu ve buna benzer tüm yeniliklerin kullanılabilmesi için, işletim sisteminizi değiştirmeniz gerekiyor. Vista faciasından sonra, Windows 7 bence herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir işletim sistemidir. Size yep yeni bir örnek daha vereyim mesela: Yeni çıkan Battlefield 3 oyununu XP de oynayabiliyor musunuz mesela :D
Yada yeni çıkacak olan COD. MW3 oyununu XP işletim sistemlerinde oynayabilecek misiniz :D
Bunları da göz önünde bulundurup, eğri oturup doğru konuşmakta fayda var. XP teknolojinin gerisinde kalmış bir işletim sistemi, siz kendinizi ne kadar zorlarsanız zorlayın bu durum değişmeyecek.
XP değiştirmem diyenler neden son model cep telefonu kullanıyorlar, yada neden son model arabalara biniyor. Onları da değiştirmeyin, eskisini kullanın o zaman. Aynı şey mi bu dediklerin diyenleriniz olacaktır. Evet tam da aynı şey aslında :D

Hadi hepinize iyi paylaşımlar, sevgi ile kalın...
H.Özgün ŞERO

-----------------------------------------------------------------------

Bluray-RW demişsin.Bunun son kullanıcıya uygun fiyata düşmesi kaç yıl alır.

Merak etme Xp'nin oynatamadığı oyun yok.

Araba ve cep telefonlarını nasıl bilgisayar alemi ile bir tutarsın şaşıyorum.

Sen git karşılaştırdığın örnekleri tekrar düşün.

@McBay iyide cod mw3 xp de çalışıyo :D

ben ali ankaradan yazıyorum bilişim teklonojileri bölümünü okumaktayım 8 yıldırda pc işi yapmaktayım xp hem hızlı hem her programı calıstırıyo windows 7 de xp de calıstırdıgım cogu program calısmıyo ve pc boşta iken %5 işlemci %758 mb ram harcıyor. xp ise bosta iken 200 mb ram işleci ise %0

Sen de yorum yaz