XP'yi öldürmeye MS'in bile gücü yetmiyor!

Windows 7 her saniyede 7 kopya satıyor ama ne yaparsa yapsın hala Windows XP 1 numara!

  • Ümit Öncel
XP'yi öldürmeye Microsoft'un bile gücü yetmiyor!
XP'ye ölüm yok!

Windows XP yeni çıktığında çok beğenilmiş. Aradan yıllar geçti, teknolojiler gelişti, ihtiyaçlar arttı, Microsoft yeni işletim sistemi Windows 7'yi piyasaya çıkardı ama XP adeta zamana karşı koyuyor ve pek çok kişi için hala vazgeçilmez tek işletim sistemi olmaya devam ediyor. Microsoft'un resmi açıklamasına göre 9 yaşındaki işletim sistemi bugün bile hala kurumsal kullanıcıların bilgisayarlarının %74'ünde kullanılmaya devam ediyor.

XP'nin gördüğü bu inanılmaz ilgi nedeniyle Microsoft, XP'nin fişini çekmekten de (en azından şimdilik) vazgeçmek üzere. Resmi olmayan duyumlara göre Microsoft, XP'ye desteğini uzun bir süre daha sürdürmeyi planlamaya başladı. Şu an için ortalıkta dolaşan söylentiler XP'nin son kullanım tarihi olarak 2020'yi gösteriyor bu tarih fazlasıyla iyimser görünüyor.

Muhtemelen 2010'ların sonuna kadar uzayacak olan XP desteği, görünüşe göre ancak Windows 8 piyasaya çıktıktan sonra sona erdirilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 44 Yorum

XP mi? XP kullanan kaldı mı hala?

Kral XP Pro SP3 :)

xp ler ölmezzz (H)

bir ailenin kendi çocuğuna ötenazi yaptırması gibi bişey ... hala xp kullanıyorum ubuntu cd'si gelmek üzere ...

XP hala en stabil ve en uyumlu Windows sürümü.7 de güzel zaten teknolojide yenilik önemlidir ama XP'nin çalışması şu an stabil.

Recep Ben kullanıyorum ;)

nisan 2014 winxpsp3 için.

biz aya çıktık alem hala yaya :):))

win 8 çıkmasın win XP - 2 çıksın daha çok satar :d windows classik teması xp teması olsun :d

Türkiyede xp daha uzun yıllar hizmet edecek microsoft desteği kessen ne olcak Kral xp windows7yide bitirecek.

"... yıllar geçti, teknolojiler gelişti, ihtiyaçlar arttı..." yazıyor ama bence belli bir kesimin ihtiyacı hâlâ msn tavla okey google gibi şeyler.

şirketlerin % 74 unun xp kullanması gayet normal. evdeki kullanıcı bi şelilde yenisini kullanabilir ama şirketlerin lisans alması gerekir. bi win7 lisansıda 300TL civarında haliyle eskisini kullanmaya devam edecekelr. hatta ben büyük bi şirkette win98 görmüştüm Koca şirket bunuda kullanırmı filan derken aklıma lisans ücreti geldi. şaşırdım ama para konusunda haklılar eskiyle devam etmekte. ya devam edecekler yada büyük bir bütçe ayarlayacaklar.

oleeyyyyy 2020 iyi habeeeerrrrr :D

XP mi? XP kullanan kaldı mı hala?

sende bunu dersen =)

recep bizim işletmede 10 tane xpli makina var cayır cayır muhasebe otomasyon kullanılıyor bu calışan bilgisayarlar ne zaman calışmaz donanım olarak ölür ozaman degişir ha yeni donanımada xp kurarım neden daha hızlı yeni sistemler büyük amuda kalkıp parende atsa nolur ben basit muhasebe işlerini yapıyorum ha programın yeni versiyonu cıkar otomasyonun eskisi işimi görmez ancak ozaman hem tüm programları hemde desteklenmesse işletim sistemini degiştiririm tabi yeni işletim sistemi eski calışan makinalarda calışmayacagı için de kopmle yeniden 10 takım bilgisayar 5 takımda amirlerin kullandıgı laptoplar yenilenmesi gerekirki birsürü para degermi 2 gudik özellik için bence degmez...

2020 ye kadar xp nin işi zor biter.hala dünyanın %70 inden fazlası xp kullanıyor. bana kalırsa xp sp4 çıkarsa hiç şaşırmayın.

Bende 1 senedir Windows 7 kullanıyorum ama aklımın bir köşesinde XP ye geçme fikri hep var. Bir bakmışınız bir anda XP ye dönmüş olurum. Microsoftun desteği sürdürme kararını da duyduktan sonra kaçınılmaz son XP gibi geliyor bana. :)

xp de vista da 7 de kullandım, şu anda laptobumda vista ve 7 kullanıyorum, ancak sağolsun acer xp için adam gibi destek vermemiş yoksa onu da kuracaktım, masaüstüm xp, masaüstüme geçtiğimde oh be diyorum en güzeli xp, bana göre 7 de yavaş ayrıca saçma sapan hataları var belki sp1 ile çözülür ama xp her zaman bir numara olacak.

win95'ten başkasını kullanmam(!)

Şaka maka bir yana da bırakın artık bu yazılımı....

XP daha çok Nokia 3310 veya TOFAŞ Doğan tarzı bir etki bıraktı :) Anladınız siz :)

bende bir xp kullanıcısıyım hakikaten hala tam manası ile stabil çalışan tek windows sürümü , ama 8 gelirse düşünebilirim fakat 7 yi asla ; sadece berbat vistanın makyajlanmış hali.

Recep Baltaş yazmış:
XP mi? XP kullanan kaldı mı hala?

kurumsalda %74 bireyselde de en az %50 hiçte küçümsencek rakamlar değil zaten bireyselde de laptoplar sayesinde win7 kazanıyo sonuçta laptopu işletim sistemi olmadan yada xp ile alma şansızımız yok dolayısıyla win7li geliyo ama sadece masaütstü pcleri kapsayan bi araştırma yapılsa win7 kullanım oranı %5'i geçemez

Ben win7 kullanıyorum ama xpye geçmeyi düşünmüyo değilim nedenide oyunlardan dolayı xp'de 1gbram de rahat çalışan bi oyun vista win7 olunca en az 2gb ram isityo

Bu recep nerde yaşıyor acaba xp kullanan var mı diye soruyor xpde 1gb ram isteyen oyun win7 de 2 istiyor hangisini kullanmak daha mantıklı?

Recep Baltaş yazmış:

"XP mi? XP kullanan kaldı mı hala?"

=========================================

Recep kardeş, makalede bak ne diyor oku:

"Windows 7 her saniyede 7 kopya satıyor ama ne yaparsa yapsın hala Windows XP 1 numara!"

"Microsoft, XP'ye desteğini uzun bir süre daha sürdürmeyi planlamaya başladı."

Microsoft dahi gerçeği gördü ve geri adım atmaya hazırlanıyor, bazıları hâlâ anlamsız bir inat içindeler. Komik yaa...

(A.Rıza)

şirketlerin % 74 unun xp kullanması gayet normal. evdeki kullanıcı bi şelilde yenisini kullanabilir ama şirketlerin lisans alması gerekir. bi win7 lisansıda 300TL civarında haliyle eskisini kullanmaya devam edecekelr. hatta ben büyük bi şirkette win98 görmüştüm Koca şirket bunuda kullanırmı filan derken aklıma lisans ücreti geldi. şaşırdım ama para konusunda haklılar eskiyle devam etmekte. ya devam edecekler yada büyük bir bütçe ayarlayacaklar.
--------------------------------------------------------------------
Yanılıyorsun.. Birçok iş bilen şirket kesinlikle lisans almaz, "KİRALAR". Bizim şirket yıllık bir kira ödüyor ve tüm bilgisayarlar o lisans üzerinden aktifleşiyor. Şuan XP pro kullanıyorum ancak aynı lisansla istersen Windows 7 Pro kullanabiliyorsun. Şirkette farklı bilgisayarlar farklı ms işletim sistemleriyle lisanslı bir şekilde destek alıyor. Aynı şey office içinde geçerli. Böylelikle hem sürekli destek hemde sürekli yenilik baş ağrıtmadan emrine amade.
Server içinde geçerli....

Haberde de yazdığı gibi bu kullanıcıların çoğu işyeri. Çünkü her işe göre kullandıkları programlar xp'ye uygun olarak programlanmış. Bu programları değişmedikçe işletim sistemi de değişmez. Bu proglamlar da hem alışkanlıkların değişmesi zor olduğu için, hem de maliyet açısından kolay kolay değişmez.

win7 kesinlikle basarılı bunu kimse yadırgıyamaz ama xp gibi devrim yaratamadı sun pc kulanıcılarının coğunluğu win7 diye biseyi hayatlarında duymadıklarına eminim.

15 temmuz 2010 gün saat 20.58 itiariyle open suse 11.3 final indiriyorum. (dakikalar önce son sürümü yayınlandı)
non-oss indi .. 1cd,
language indi 1 cd,
inmeye devam ediyor suse 11.3

sizde deneyin.. emin olunki aşık olacaksınız..

arkadaşlar inanın bazı kurumlarda hala Wİn 98 bile kullanılıyor.

mikrosoft xp tekrar destek vermeyi düşünmeye başlamışşşşş..çokta tınnn..isterse vermesin ben gene xp kullanırım..zaten otomatik güncellemeler felan kapalı bende üstelik hiçbir servis pack de yüklü değil..eskiden sp2 kullandım bilgisayar öncekinden daha beter oldu..üstelik sp2 yi birkere yükledinizmi bilgisayara format atmadan silemiyorsunuz..bilgisayara sülük gibi yapışıyor..bende ne servis pack var ne güncelleme genede çok iyi çalışıyor..mikrosoftun anlamadığı şey;millet süslü püslü işletim sistemi istemiyor..sağlam ve sorun çıkarmayan bir işletim sistemi istiyor..mikrosofta sürekli milletim ram ve işlemci ihtiyacını arttıraran işletim sistemleri çıkararak bu tür donanım satan firmaları zengin etme uğraşında..herhalde bu tür firmalarla anlaşmaları felan var..o yüzden xp ye rağbeti azaltma çabasında olabilirler..

ya bitti be kurumsal kullanılıyor olabilir ama artık windows 7 neredeyse her evde var. Zaten gelişmiş bir işletim sistemi kurumsal olarak tanımlanamazkı

İşletmelerin geçmeme sebepleri ne maliyetten nede uyumsuzluktan. Şirketler vakit kaybı yaşamak istemezler. Bkz. İbm Wİndows vistaya asla geçmedi. ÇEşitli açıklamaları da oldu. Ama Win7 ye geçeceklerini ilan ettiler. Köşedeki bakkal ahmet olsa hiç farketmez hangi işletim sistemini kullandığı. Çöksede atar formatını geçer. Ama büyük şirketlerinki öyle değil. Bir cihaz çalışmaya başladığı zaman durmaması gerekir. Heleki işin ucunda önemli veriler söz konusuysa. Deneyim ve tecrübeden yana oy kullanırlar. O yüzden şu anda % 74 Windows xp kullanıyor. Windows 7 oturduğu zaman ki bu tip firmalara göre oturması en az 2 yıl sürer o zaman geçmeye başlarlar. TAbiki bu iki yıl içerisinde işletim sisteminin sorunsuz ve stabil olması gerekir. Windows vista gibi bir durum söz konusu olursa geçmezler.

Siz olsanız bilmediğiniz yola girermiydiniz ? milyon dolarlık bir işletme sahibi olarak ?
unutmadan şirketler bu tip lisansları fatura ettikleri için vergiden düşüyorlar. Yani lisans almaları işlerine geliyor. Bir çok şirket biliyorum sırf fatura ihtiyacından dolayı sık sık bilgisayar parçası değiştiriyorlar. Senede bir monitör değiştiriyorlar.

XP mi? XP kullanan kaldı mı hala?
***************************

Recep Bey Abi neden hala böyle söylüyorsun anlamıyorum ki.Çoğu kişi senin gibi iyi bilgisayar kullanıcısı değiller.Arada mesela 20 sn açılış süresi var,oturup da son kullanıcı vay be ne hızlı ama demez.

Sonra Win7 hala çoğu şeyi çalıştırmıyor,kullandım da oradan biliyorum.Patch ler var da deme,çoğu kişi orjinal kullanmıyor.

Ben de XP me oturunca daha rahat ediyorum,alışkanlıklar da var; xp yi daha hızlı kullanıyorum.

Ayrıca XP ye takıntın var sanki :) zaten bi XP bi CS:1.6 :D :D :D

Geçen forumda XP-Win7 başlığı vardı anketti sanırım; hemen kapadın tartışmasız Win7 diye :)) Lütfen yapma yahu bunu :)) XP ne yaptı sana :))

just cause 2 ilk adımı attı xp desteğini kesti artık tüm oyunlar böyle yapsa programlar xp desteğini kesse microsoftta artık xp için update ve desteği kesse harika olacak bitsin artık şu xp çok dandik

Bu recep nerde yaşıyor acaba xp kullanan var mı diye soruyor xpde 1gb ram isteyen oyun win7 de 2 istiyor hangisini kullanmak daha mantıklı?

------------------------------------------------------------------
pekı xp de dirext 10 yada 11 efeklerini kullanabiliyormusun 1 gb ram isteyen oyun yoktur sistemın ne kadar ram tuketıo 250 mb mı w7 600 700 mb kullanıyor da ondan xp de bosta 750 mb kalıo ekran kartında 256 mb ise tamamlıyor vistada 1 gb ram varsa yada w7de bosta 256 mb kalıyor bu yuzden ram takvıyesı yaparsın oyun gene 1 gb de oynanır su su olmasın w7 oyunlarda 2 gb ram tuketıyor hayır alakasız oyunlarda 1 gb gene tuketıo ama sıstemın kullandıgı mıktar yuzunden ram takvıyesi yapılıyor buda sankı w7 oyunlarda 2 gb tuketıo gibi oluyor ekran kartınızın toplam grafik bellegine bakın 1gb yı asmıssa sorun yoktur ztn ram sıkıntısında geri kalan gpunun hızı maksımum grafık ısteyen kesenın ucunu az açmalı ztn

ati den hd5000 serisi kart alan biri ztn xpde w7 den aldıgı kadar verim alamaz yada nvidiadan gtx*** modelleri xp de yeterlı verımı vermez çünkü direcxt performansı sadece w7 ve vistada bu kartı alıp xpde son sıstem oyun oynamak ısteyen yanlış yapar

su anda xp de oyunlar vıstadan daha ii yada w7 den daha ii değil çünkü w7 fps yönünden xp ye fark atmıs durumda

uzun yazdım bu yuzden şaçmaladıgım yer olabilir k bakmayın :D

bende xp kullanıyorum hç bir sorunum yok canavar gibi sistem windows 7 de kullandım xp ye geri geçtim sonuna kadar kullanırız herlde sorun çıkarmazlarsa.

Suanda Bilgisayarımda 7 yüklü ama xp dönecegim gibi.Aklım cok karıştı.Yaşasın _-_.::XP::._-_

Dx9 ile dx10 arsında öyle fazla bir fark yok dx9 ile dx11 arsında fark var ama kaç kişide dx11 destekli kart var bende gforce 9800gt var dx10 destekliyor fark varmı dx9 dan tabikide yok şuan win7 64 bit kullanıyorum 4gb rami destekliyor diye xp desteklemiyor ama onun kadar da rami yemiyor süsü sevsek mac kullanırız

Bence Win 8 inde kuLLanımı yani ayarları win 7 gibi oLursa yine Xp ye devam diyorum harman çoman saatlarce ayarları ile uğraşacağıma xp ye devam ama o zamana kadar Google da Linüx epey geLiştirmiş oLur Ms Boşuna zaman kaybetmeyiz bizde Linüx Open suse ye geçeriz.

just cause 2 ilk adımı attı xp desteğini kesti artık tüm oyunlar böyle yapsa programlar xp desteğini kesse microsoftta artık xp için update ve desteği kesse harika olacak bitsin artık şu xp çok dandik

-----------------------------------------------------
Merak etme millet oyununu konsolda oynuyor.Programcıların yüreği yetmez desteğini kesmeye %70 kullanılan bir işletim sisteminden uzak kalmak

xp ölmez dedik. windows 7 vista gibi madara olur dedik çok bilmişlere anlatamadık. şimdi o çok bilmişler alsın bi soğuk su içsin

just cause 2 ilk adımı attı xp desteğini kesti artık tüm oyunlar böyle yapsa programlar xp desteğini kesse microsoftta artık xp için update ve desteği kesse harika olacak bitsin artık şu xp çok dandik
----------------------------------------------------------------------------
Bi just cause oynanmıyor diye xp mi biter 2 aydır win7 kullanıyordum dayanamadım artık xp ye döndüm 4gb ı da görmemesi umrumda değil win7 görüyorda ne oluyor sadece yiyor bu arada level ve chipin editörleri hep win7 64 bit öneriyor peki dvd ye neden ona göre driver koymuyorlar da xp 32 bit driverını koyuyorlar kabul edin win7nin vistadan pek bir farkı yok dx11 miş kaç kişide dx11 li kart varki ati çıkardı bikaç tane ama atiden kart mı alınır.

Tüm yorumları okudum ve gördüm ki :
- Kullanıcılar artık daha fazla RAM kullanmak istediklerinden ve Windows XP'nin 32 bit olmasından dolayı üst bir Windows versiyonuna geçiyorlar.... Eh, haliyle Vista faciasına yükseltmeyeceklerine göre Windows 7 tek çare gibi gözüküyor....

Halbuki çare var.... Çoğunuzun zannettiği gibi Linux kullanın diyenlerden de değilim. Windows'a alışmış birisi Windows kullanmak ister. Sanılanın aksine ve sağolsun, bilgisayardan anladığını zanneden yazarlar da 64 bite geçmek için tek çare olarak Windows 7 olarak lanse ediyorlar - Windows XP'nin de 64 bit versiyonu vardır - adı da Windows XP x64 Edition dır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play