Xperia ceplere F klavye geliyor!

Sony'nin Xperia serisi dokunmatik ceplerinden Türkiye'ye özel bir yenilik geliyor!

Xperia ceplere F klavye geliyor!

Xperia akıllı telefon serisi, dilimizde en sık kullanılan harflere göre ayarlanan tuş düzeni ile Türkçe F klavye desteği vermeye başlıyor. Türkçe F klavye Türk dilinin yapısına özel düzeniyle yazı yazmayı kolaylaştırarak iş ortamında çalışmaları hızlandırıyor ve kullanıcıların Android telefon deneyimini zenginleştiriyor.

80'lerde Türkiye'deki ilk kişisel bilgisayarların İngilizce Q klavye ile ithal edilmesiyle ülkemize giren Q klavye bugün Türkiye'nin en yaygın klavye düzeni. Ancak, Q klavyenin Türk dilinin harf sıklığına uygun olmaması nedeniyle Türkiye'de klavyeye bakmadan yazabilen kullanıcıların oranı yüzde 4'le sınırlı. ABD ve Avrupa'da ise bu oran yüzde 85. Türkiye'de F klavye kamu kuruluşlarında ve basında, özellikle de daktilo çıkışlı kullanıcılar arasında oldukça fazla tercih ediliyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlerin dizüstü bilgisayar satışlarını yakalaması beklenen 2012 yılında, Türkçe F klavye seçeneği sunan Xperia akıllı telefonlar kullanıcıların klavyeye bakmadan yazmasını kolaylaştırıyor.

Türkiye'de bakanlık düzeyinde yapılan araştırmalara göre Türkçe F klavye, tuşlara bakmadan yazma alışkanlığını yaygınlaştırarak ekonomide üretkenliği arttıracak ve bilgi toplumuna dönüşümde genç kuşakların teknolojiye erişimini kolaylaştıracak.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

normalde dakikada q klavye ile 30 kelime yazabildiğim metni f klavye ile 70 lere çıkartıyorum. Dile uygun klavye kullanmak çok önemli zaman ve rahatlık sağlıyor. Ayrıca klavyeye bakmadan yazmak da ayrıca zevkli. Yani klavyeye bakmak derdi yok yanlışmı acaba diye kontrol etmek de yok sadece hangi metin yazılacaksa ona bakmak yeterli.

Bu F Klavye tespiti yanlış. Çünkü kurumdan kuruma değişir. Örneğin bir bilgisayar programcısı olarak kesinlikle F klavye tercih etmem çünkü programlama dilleri ingilizce terimlere dayalıdır ve çoğunlukla Türkçe karakter kullanmazsınız.

ben bakmadan kullanabiliyorum q klavyeyi %4'de bende varmışım demek :))

en azından Türkçe dil desteğine vermiş oldukları değerden ötürü Sony bir teşekkürü fazlasıyla hak ediyor...

cihaza gelince XPERIA S bir tablet kadar donanımlı güçlü bir cihaz , Sony faktörüylede birleşince alınası bir cihaz kesinlikle...

F klavye gerçekten harika ayarlanmış bir klavye ama 10 parmak yazı yazma stiline göre ayarlanmış bir düzeni var. sol elin dört parmağı sesli harflerin yarısının üzerinde diğer dördüne de ufak hareketlerle hükmedebiliyorsun. Söz konusu ufacık ekranlı bir cihazda sadece baş parmakları kullanarak dil yapımızda biraz incelenerek daha verimli yazabileceğimiz yeni bir klavye düzeni oluşturulamaz mı?

Telefonun klavyesini 10 parmak kullanamayacağımıza göre değil "Q", değil "F"; normal "A" (ABC/AlfaBeta/AlfaNümerik) klavye bile olsa 2 parmakla (başparmaklar) çok bir verimlilik değişmez gibime geliyor. Ama genede Swype gibi teknolojilerle keyifli bile olabilir?

sony xperia beş gözle bekliyorum, çıksa da şenlensek..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play