Ya Dünya dönmeseydi...

Üzerinde yaşadığımız gezegen kendi çevresinde dönmeyi durdursaydı ne olurdu? İşte şaşırtıcı cevap...

  • Ali Güngör

Dünya dönmeyi durdursa ne olurdu? Çok fantastik bir soru olabilir ama bilim adamları bu ihtimalin sonuçlarını da hesapladılar.

Dünyanın dönüşünden kaynaklanan merkezkaç gücü olmaksızın çok şey değişirdi. Dünyanın basık şekli yüzünden yerçekiminin gücü de kutuplar ve ekvatorda farklı. Sular kutuplara giderken, tam ortada karalar kalırdı.

Sonuçta tek bir anakaradan oluşan bir dünya, tek bir kıta bütün uygarlığın seyrini değiştirirdi. Dünya dönmese gerçekleşecek diğer olaylar, ihtimaller ise bir bilimkurgu romanın konusu olabilecek kadar geniş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Dünya dönüyor sen ne dersen de :D

Yazsınlar bi roman da okuyalım :D

"Ya Dünya dönmeseydi" gibi bir soru olamaz ve bu hakta teori üretmek biraz saflık olur, çünki dünyanın oluşumu onun dönmesi sayesinde olmuştur. Dönen uzay cisimleri bir araya gelerek dünyayı oluşturmuşlar.
Eğer dünya şimdi dönmeyi durdurursa diye düşünecek olursak, dünyanın dönme gücü sayesinde yer yüzüne tutunan atmosferin hemen uzaya savrulacağını, ve bunu hemen peşinden sularından buharlaşarak kaybolacağını tahnmin etmek için uzaybilimci olmak gerekmiyor. Yani suların kutuplara çekilmesi gibi bir şey söz konusu olamaz.

Yerçekimi olmadan hangi uygarlıktan bahsedilmiş? :D

bir filmde bunun için çeksinler yaklaşan kıyamet günü yeaap ya dünya durursa herhalde dünya dursada diye olan şarkılar gerçek olucak :D

''Dünyanın Durduğu Gün'' Orijinal ismi ''The Day the Earth Stood Still'' filmi var zaten :) Ama konu gene klasik: uzaylılar

''Dünyanın Durduğu Gün'' Orijinal ismi ''The Day the Earth Stood Still'' filmi var zaten :) Ama konu gene klasik: uzaylılar

dünya dönmez ve yerçekimi oluşmazsa, hepimiz uzaya doğru güzel bir seyehat yaparız, katmalardan geçerken ya boğuluruz yada yananır kül oluruz, en kötü ihtimalle uzayda sonsuz bir geziye çıkarız, bence yerçekimi olmasa kıtalarda ayakda kalmaz kabuğa kadar olan bütün malzemede uzaya saçılır ardından kabuğun kendiside.... (G3.TR)

Bari 2012 olimpiyatları istanbulda yapılsın :D

Dünya dönüyor sen ne dersen de.. Yıllar geçiyor fark etmesende... :D

Sanki yerçekiminin ve atmosferin dünya çevresinde durabilmesinin sebebi Dünya'nın dönmesiymiş gibi yorumlar yapılmış. Düzeltiyorum:

Atmosferin dünya çevresinde durabilmesinin sebebi yerçekimi, yerçekiminin sebebi de Dünya'nın kütlesidir.
Kütlesi olan her şeyin çevresinde bir çekim alanı oluşur ki buna kütleçekimi diyoruz.

Dünya'nın da çevresinde kütlesinden dolayı sahip olduğu bir çekim alanı vardır ve bu alandan dolayı çevresindeki tüm nesnelere (Ay'a, atmosfere, bize...) merkezine doğru bir kuvvet uygulamaktadır.

Özetle DÜnyamız kendi etrafında dönmeseydi de aynı kütleye sahip olacağı için aynı çekim alanına sahip olacaktı ve atmosferi de bizleri de kendine doğru hemen hemen aynı şiddetle (hatta şu ankinden çok azıcık daha büyük bir kuvvetle) çekmeye devam edecekti.

Sen de yorum yaz