Ya Windows XP'yi bırakamıyorsanız?

Windows XP'yi bırakmanız mümkün değilse, işte onunla birliktr yaşamak için birkaç önemli ipucu!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows XP'yi bırakamıyorsanız, ne yapmalısınız?

Windows XP'yi 8 Nisan'daki destek tarihinin bitişinden önce bırakmanız gerekiyor. Onu neden bırakmanız gerektiğinin detaylarından daha önce birçok kez bahsettik, bu yüzden bu maddeleri şimdi tekrar sıralamayacağız. Ancak şu da bir gerçek ki, XP'yi bırakmanızın gerekmesi, bunu yapabileceğiniz anlamına gelmeyebilir.

İşlerinizin bağlı olduğu yazılım sadece Windows XP'de çalışıyor olabilir veya yeni bir işletim sistemini şu anki PC'niz kaldırmıyor olabilir. Veya Windows XP'yi bırakmamakta inat ediyor olabilirsiniz.

XP'yi bırakıp Windows 7 veya 8'e geçmeniz elbette daha güvende olmanızı sağlayacaktır. Ancak Microsoft'un güncellemeleri durdurmasından sonra şunlara dikkat ederek bir miktar koruma sağlayabilirsiniz.

Tam bir güvenlik paketi edinin: Basit bir antivirüs yeterli olmayabilir. Ancak örneğin Kaspersky Internet Security gibi firewall ve açık korumasına da sahip bir paket kullanmanızı öneriyoruz.

Bununla da yetinmeyin: Sadece antivirüsünüze güvenmeyin, onu Malwarebytes Anti-Malware Free gibi bir araçla destekleyin ve PC'nizi haftada bir tarayın.

Firefox veya Chrome kullanın: IE'nin eski sürümleri, zararlılara açık bir kapı niteliğinde. Ancak Firefox ve Chrome'un son sürümlerini Windows XP'de kullanabilirsiniz.

Tarayıcınızı koruyun: Tarayıcınızda çalışan script'ler, sisteminiz için risk oluşturur. Firefox'ta NoScript Security Suite, Chrome'da ise NotScripts ile güvenmediğiniz sitelerin kod çalıştırmalarını engelleyin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Bence Microsoft XP'nin açık kaynak kodlu versiyonunu yapmalı.

Zaten bu konu iyi Microsoftun çabası boşuna Eski bilgisayarlar Xpden yukarısını zaten kaldırmıyor

Bilgisayarım windows 8 bile çalıştırabiliyor ama ben inatla windows xp kullanmaya devam edeceğim. Güvenlik konusunda bu kadar paranoyak olmaya gerek yok işini adam gibi yapan bir güvenlik yazılımı ve biraz dikkat yeterli olur tarayıcı olarak Opera kullanıyorum yani şimdilik hiç bir sorunum yok.

Xpyi zorla kaldıran bir bilgisayar kullanıcısına Kaspersky'ı kurmasını öneriyorsunuz. Sabah sabah güldürüdünüz beni, Allahta sizi güldürsün :D

Halen xp kullanmak akılsızlık.

@05 Şub 2014 12:10 halen senin gibi kelimenin tam anlamıyla mallara laf anlatmakta zor.

@05 Şub 2014 12:10 Sanırım sen kendini çok akıllı sanıyorsun :) Tebrikler...

windows xp bugüne kadar ki en iyi işletim sistemi, eğer 64bit türkçe olsaydı asla vazgeçmezdim. çünkü 32bit işletim sistemi rami eksik görür.

Gerek yok. Bu Xp'ciler de Xp ile beraber hayata veda edecek he.

başka bir işletim sistemi kaldırmayan pc ye okadar koruma yazılımı yüklersen fare hareket etmez

Dün XP'min bakımını yaptım. Bütün browser'ları, Skype'ı ve Comodo IS'i güncelleştirdim. Bunları yaptıktan sonra da registry'leri düzenledim. Windows XP'yi notebook'uma kuralı 3 sene oldu ama ne bir virüs ne de bir çöp var. Bal dök yala! Comodo IS'in güvenlik ayarları ise mükemmel ve service pack 3 yüklü. Disk birleştirmeye bile ihtiyaç yok. Halen ilk günkü gibi! Görsel olarak da XP'im harika! Rocket Dock ve Zune Theme yüklü. En az bir üç sene daha format atmayı düşünmüyorum. XP harika! Her işimi görüyor. MS'in güncelleştirme desteğini kesmesi benim için hiçbir açıdan hiçbir anlam ifade etmiyor. Daha yıllarca XP kullanmayı düşünüyorum. İşletim sistemi amaç değil araçtır ve benim için de en iyi araç XP'dir... <Cleverman>

@cleverman Aynen katılıyorum.

XP'yi bıraksanız elinize ne geçecek ki? Şimdi Windows 8'e geçseniz 4 sene sonra MS tekrar desteği kesecek! Peki o zaman ne yapacaksınız? Windows'ları ve sistemleri tekrar mı yenileyeceksiniz? Aşıkım aşıkım, XP'ye aşıkım! Bu da XP için yazdığım bir şarkı! Müthiş bir elektronik disko dans müziği. Dünyada hit olur. Bu şarkıyı Microsoft almak isterse, Windows 8 için de uyarlayabilirim... <Cleverman>

kafası çalışan ve ne istediğini bilen bir kullanıcı xpden vazgeçmez. tabi 64bit türkçe olanı olsaydı iyi olurdu ama onun yerinede win7 pro yada ultimate 64bit kullanabilirsiniz. chip tr yi kınıyorum her hafta win xp ölüyor ölecek kullanıcılar savunmasız kalacak cinsinden troll konularından dolayı.

XP nin 64 bit versiyonu mevcut

@05 Şub 2014 17:49 Önermem, 64-bit Windows 7 - 8 gibi iyi değil, XP olarak 32-bit olanı daha iyi... Zaten 50-100 MB bellek kullanıyor, 4 GB belleği geçmesi de özel profesyonel programlar olmadan pek de mümkün değil.

beyinsiz şuursuzlukta son nokta... ikspi....

Ne xp mis arkadaş. Xp den bin kat hızlı linux dağıtımlar varken kim ne yapsın xp yi...

xp le basladım xp ile patldım xp ile baglandım ve xp ile patlattım onunla güldüm güldürdüm .onunla sabahladım onunla bayramlaştım ilk trojenimi ondan kaptım son solucanıda onunla hazırladım ve şimdi yıllar sonra ayrılık vakti geldi diyorlar yok ben almıyayım zaten yaşlandım .

XP bırakalı yıllar oluyor Windows 7 OS X candır... XP bildiğin fosil

Windows XP yüklü eski bir bilgisayara 300 liraya yeni işletim sistemi satın almak mı? Şuursuzlukta son nokta. Bırak XP ile yaşamış, aynen yaşamaya devam etsin, yanına bir de Linux'la da ömrünü daha da çok uzatabilir.

Windows 98 se'a devam...

ölümüne vista. sonuçta normal şeyleri düzgün çalıştırmayan bir sistem virüsü nasıl çalıştırsın akıl var mantık var.

@09 Şub 2014 09:39 sen hala vistamı kullanıyorsun kardeş vista öldü kül oldu bitdi adını anan yok bir sen varsın burada senide vistadan ben kurtarayimmi s seni nedersin kardeş

Sen de yorum yaz