Yahoo, şifreleri ortadan kaldırıyor!

İnternet devi, şifreleri hayatımızdan tamamen çıkartmak için önemli bir adım atıyor!

  • Onur Seven
Yahoo, şifreleri ortadan kaldırıyor!

İnternet devi Yahoo, e-posta hizmeti Yahoo Mail'i Gmail ve Outlook gibi alternatif servislerin önüne taşımak için yoğun bir çaba harcıyor. Silikon Vadisi'nde  şu an için Gmail oldukça havalı durumda ve diğer e-posta hizmetlerine modası geçmiş gözüyle bakılıyor. Yahoo ise, bu durumu değiştirmeye yardımcı olacağını umduğu yeni özellikleri kamuoyuna duyurdu.

Özelliklerden biri, şifre olmadan kişilerin e-posta hesaplarına giriş sağlayabilmesi. Kullanıcılar mail.yahoo.com adresini ekrana getirip kullanıcı adını girerek devam ediyor. Bu aşamadan sonra her şey değişiyor.

Karmaşık ya da kolay çalınabilen şifre girmek yerine şirket kişinin akıllı telefonuna bir uyarı gönderiyor ve oturum açmak istiyor musunuz diye soruyor. Kullanıcının kabul etmesi durumunda ise e-posta hesabı erişime açılıyor.

Yahoo Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Dylan Casey, San Fransisco'da düzenlenen bir basın etkinliğinde "Biz tamamen şifreleri öldüreceğiz" dedi.

Yahoo'nun bu yöntemi, tüketicilerin sonunda şifreleri hatırlamasına gerek kalmayan bir dünyada yaşamalarının mümkün olabileceğini gösteriyor. Sony Pictures, Internal Revenue Service ve evlilik dışı partner sitesi Ashley Madison dahil birçok platformda ortaya çıkan yüksek profilli hack girişimleri dijital güvenlik açıklarının günümüzde büyük bir tehdit unsuru oluşturduğunu ortaya koymuştu.

En önemli sorunlardan biri de birçok kişinin kolay tahmin edilebilir şifreler seçmesi ve birden fazla site için aynı şifreyi kullanması. Böylece hacker'ların tek bir siteye giriş yapabilmeleri, kişilerin çevrimiçi hayatının geri kalanı için büyük bir sorun teşkil edebiliyor.

Bu girişim şifreleri sona erdirmek için Yahoo'nun ilk hamlesi değil. Şirket Mart ayında "On-Demand passwords" (İsteğe bağlı şifre) şeklinde adlandırılan bir özellik sunmuştu. Böylece kullanıcıların telefonlarına geçici şifreler gönderilerek giriş yapabilmeleri sağlanıyordu. Ancak 225 milyon aylık aktif kullanıcıdan sadece yüzde 3 veya 4'ü bu giriş yöntemini kullanmayı tercih etti. Dylan Casey, Yahoo'nun yeni aracının isteğe bağlı şifrelerden çok daha üstün olduğunu söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

1) Kullanıcının akıllı telefonu yoksa ne yapacak? 2) Akıllı cepini tamire verirse ne yapacak? 3) Akıllı telefonunu kaybeder veya çaldırırsa ne yapacak bu liste reel hayatta uzar da uzar... Yahoo.com mail şifreler için getirdiği bu kolaylığı kolayca kullanıcılara kabul ettiremez veya uzun zaman alır. O zamana kadar da atı alan Üsküdar'ı geçer, rakibi Gmail de boş durmayacağından aradaki makas hiç kapanmaz!

@19 Ekim 2015 13:58 akıllı telefon demiyor telefon diyor. Tipki bugun bankalarin kullandigi tek kullanimlik sifre diye. Her seyi bilen tip. Muhalefet edecegine adam gibi oku.

@19 Ekim 2015 20:22 Gözünün önünde domates mi var, açık seçik akıllı telefon diyor!! Haberden alıntıyı iyi oku sazanlık ve ukalalık yapmadan önce! Alıntı; ''Karmaşık ya da kolay çalınabilen şifre girmek yerine şirket kişinin akıllı telefonuna bir uyarı gönderiyor ve oturum açmak istiyor musunuz diye soruyor.'' Kimmiş yanılan? Bana değil habere yorum yap tabi o kapasite varsa!

@19 Ekim 2015 20:22 Dostum haksız bir eleştiri yapmışsın, bende akıllı telefon diye okudum zaten öyle yazıyor. Bende mi adam gibi okuyamadım? Çok sert ve incitici haksız itham etmek yerine yapıcı eleştiriler yaparak bu platformda seviyeyi koruyalım, birbirimize saygılı olalım. Kişi yanılabilirdi de kullandığınız ifade tarzını bir kez daha gözden geçirin derim. Kişileri değil görüşlerini tenkit edelim.

@19 Ekim 2015 20:22 Okumak bir deva, anlamak bir şifadır! Bir göz hekimine görünmeniz lehinize olacaktır. Haberde hiç istisnasız ''akıllı telefon'' diyor.

@19 Ekim 2015 20:22 Kimin değil, neyin doğru olduğu önemlidir. Akıllı telefon geçiyor haberde, normal telefonu nasıl yumurtladınız?

@19 Ekim 2015 20:22 Muhalif olmak kötü bir şey ise sende yorumcuya muhalefet yapmışsın. Adam gibi doğru oku, çok seviyesiz bir yaklaşım olmuş, üstelik adam haklı, akıllı telefon yazıyor. Ben olsam yanılmışım mazur görün derim, insanca.

@19 Ekim 2015 20:22 ''şirket kişinin akıllı telefonuna bir uyarı gönderiyor' Haberi okumadan kolları sıvayıp yalan yanlış döktürmüşsün.

@19 Ekim 2015 20:22 Bal gibide haberde akıllı telefon diyor. Otobana kendisi ters girmiş irrläufer misali karşındakini suçlamadan önce dikkatli okusaydın keşke.

çok güzel bir özellik diğer mail servisleri şifreden sonra güvenlik kodu yolluyor doğrudan güvenlik kodu en mantıklısı ve zahmetsiz. Yakında outlook ve gmailede gelir bu özellik. Tabi tüm bunları kullanabilmek için yine bir şifreye ihtiyacınız olacak :D

@19 Ekim 2015 15:44 amann uydudan hackerlikle çekersin mesaj kaydını :D

telefonu ele geçirdinmi herşeye sahipsin demek oluyor tutmaz bence tek telefon onayı

Peki ya ben kiminse telefonunu elime alip, mailine girersem ne olucak? Sacma bisey. Daha guvenlisi facebook gibisidir. Hem shifre hem sms

İlk bakışta cazip görünsede güvenli olmadığı kanaatindeyim arkadaşlarında belirttiği gibi teknik gsm sorunları herzaman mümkün her ülkenin gsm operatörleri yüksek kalitede hizmet vermiyor oda tartışılır.Yine bildiğimiz yöntemlere devam :)

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost