Yakalanmama garantili trojan: Limbo 2

Limbo 2 isimli trojan güvelik yazılımlarına yakalanmama garantisi veriyor. Peki ama nedir bu Limbo?

Yakalanmama garantili trojan: Limbo 2

Her geçen gün artan trojan sayısına son günlerde bir yenisi daha eklendi. Bu trojenin geliştiricileri tarafından yapılan açıklamaya göre en iyi 10 güvenlik yazılımı bile Limbo 2 ile baş edecek kudrete sahip değil. Diğer bir deyişle, Limbo 2 trojanini ortaya çıkaranlar, bilinen en iyi güvenlik yazılımlarının dahi bu trojani durduramayacağına dair garanti veriyor.

Limbo 2'nin geliştiricileri her sürümü kişiselleştirebilme imkanına sahip ve bu Limbo 2'lerin her sürümü kendine özel ve yegane olduğundan, anti-virüs yazılımları tarafından bu spesifik trojanin yakalanmasının oldukça güç olduğu ifade ediliyor.

Phishing saldırılarıyla adından yakın gelecekte fazlasıyla söz ettirebilmesi ihtimal dahilinde olan Limbo 2, bilgisayarlardaki banka kayıtları ve hesap bilgilerine göz dikmiş durumda. Problem şu ki, bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayarının başına geçtiğinde ve banka hesabına web sitesi aracılığıyla girdiğinde, bu kullanıcıdan hesap bilgileriyle ilgili gerektiğinden fazla bilgi isteyen Limbo 2, girilen bilgileri ise aynen trojen sahibine iletiyor.

En temel güvenlik yazılımları bile çaresiz

Müşteri ve ağ güvenliğiyle tanınan Prevx'deki Malware Araştırma Yöneticisi Jacques Erasmus, bu konuda şu sözleri ifade etti: "Limbo 2, bugüne kadar karşılaşılan en ciddi ve tehlikeli trojan sayılabilir. Antivirüs yazılımları tarafından bu tür trojanlar tespit edilebilse de, birkaç saat içinde kendini tamamen gizleyebilme yeteneğine sahip. Daha önemlisi ise Limbo 2'nin pek çok varyasyona sahip olması. Bu kadar çeşide sahip olan bir trojanin tespit edilmesi de maalesef pek kolay bir iş değil. Bu trojan'i kim tasarladı bilemiyoruz ama Limbo 2'yi ortaya çıkaranların bu işten epey para kazandığını rahatça söyleyebilirim."

Limbo 2'nin bilgisayarlara nasıl sızdığı henüz tam olarak tespit edilmiş değil, ancak bu trojanin büyük ihtimalle kendine yer bulabildiği web sitelerini tercih ettiği söylenebilir.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

kaspersky,bitdefender,eset yakında güncelleştirmeyi yaparlar

fıs olur buda

İnternet bankcılığı ile sık uğraşan benim gibi biri için Kaspersky Internet Security 2009 ne kadar koruyucu olabilir diye şimdiden kara kara düşünmeye başladım bile :(

Bu tür yazılımları yazanlar en ağır ceza-lara çarptırılmalı !

Max_Real Qnx

Ama önce Avira yapar. :)

Ne yani simdi bu antivürüslerin sezgisel virüs tarama olayı bosmu bir ise yaramıyormu ?

indirebilecegimiz bir yer varmı :)

bunu yapan biliniyorda niye tutuklanmıyor :( Sonuçta zararlı bir şey yapıyor 10 yıl hapse girmeli :(

Jacques Erasmus : "Bu trojan'i kim tasarladı bilemiyoruz ama Limbo 2'yi ortaya çıkaranların bu işten epey para kazandığını rahatça söyleyebilirim"
böyle demiş.

benim de aklıma antivirüs yazılımları geldi nedense.

Onunda Kısa Zamanda Bulunur Çaresi Sıkıntı Yapmayın ;)

Tabi vardır indirebileceğin yerler gir kötü sitelere yukardaki dosya indirilme engellemesini kaldır indir bakalım :D, böyle bi trojanı yönetmek için kullandığın işletim sisteminin yazarı olman gerekir :)

iki şeyden eminim:
1. bildisayar dünyasında imkansız yoktur. yani bu virus de durdurulur.
2. bu virusu ilk durduracak olan antivirusun tamamen yenibir marka olacağı ve bu sayede büyük sükse yapacağı. Daha açıkça söylersek
bu virusü, büyük bir çıkış yapmak isteyen bir antivirus firmasının ortaya çıkardığı.

Tabi bunlar sadece kişisel düşünce :).

Kaspersky yakında bununda hakkından gelir

ismide disney karakterlerine benziyor millet şaka sansın diye galiba.

norton bu virüsünde hakkindan gelir

arkadaslar tamamen yeni cikarilan bir urunu pazarlama stratejisi....
ayni sey diger trojanlar da ilk ciktiginda yapiliyordu... eger bir trojanın antiviruslere yakalanmasını istemiyorsaniz kendiniz yazacaksınız, kimseye kaynak kodunu vermeyeceksiniz... compile ettikten sonra şifreleme yazılımları ile özel crypting yöntemleri kullanarak şifreleyeceksiniz. bir bilgisayara bulaştırdıktan sonra aynı trojanı baska bilgisayara bulaştırmayacaksınız, kodlarında ufak bir değişiklik yapip o şekilde devam edeceksiniz.......

Bir de şu limbo 2 yi kimin yaptığının bilinmediği olayını külli yalan :) belki de kendisi yazdı... kim bilebilir?

birde sadece haberler var hakkında kendisini daha görebilmiş değilim... %90 şişirme gözüyle bakıyorum....

bu virüsübizzat indirip denemek istiyorum, bence tamamen uydurma
sezgisel algılama var iyi antivirüslerde çıkmamış virüslere karşıda koruma var her programı izliyor
bende 3 antivirüs kurulu sıkıysa bişey yapsın :))
avast profesyonel, avira, bitdefender v 10
indirilecek site varsa ben hazırım ve bekliyorum
(çok korkuyorsanız güvenlik duvarıda kurun pcnize) :))
emsalsizbaris

Win32 API'sini kullandılarsa bütün sezgisel algılaması olan antivirüsler
bu limboyu yakalar , ama kendileri özel tasarladıysalar trojanı
yakalanmaması mümkün olabilir ...

limbo 1 de mi vardı.oo iyi ozaman yakında 3. de çıkar :D)) .siz öyle her siteye girmeye çalışmazsanız hiç birşey olmaz.Antivirüs kullanmıyorum.sorun olmadı şimdiye dek :S

bu tür virüsleri hep antivirüs yazılım şirketleri çıkarıyor sonra virüsün reklamını yapıyor ve bir bakmışız antiyazılımını çıkarmış bile ve milyonlarca hatta milyarlarca dolar kâr elde ediyorlar örneğin bilgisayar donanımını yakan yani voltajı yükseltip bilgisayarın parçalarını yakan özellikle harddiski yakan bagle virüsü gibi f-secure adlı antivirüs yazılım şirketi çıkarttı ve bu virüsü kendinin çıkardığını açıkladı ve hemen arkasınra antiyazlımını çıkardı ve çok büyük kâr elde ettim merak etmeyin ben kaspersky kullanıyorum çok memnununm sizde kullanın hiçbirşey olmaz göreceksiniz yakında anti'si çıkar...

Her Zehirin Bir Panzehiri Vardır. Limbo Ne Kadar Kendine Yeni Versionlar türetsede Anti Virüsler Onu Yakalayacaktır.. Taki Bu Virüs Anti-Virüs Savaşında Sadece Limbo Virüsü İçin Üretilecek Programları Kullansak Bile Bir Şekilde Etkisiz hale Gelicektir. Şimdi Yeni Çıkdığı İçin Abartıldıgına bakmayın.

ne olursa olsun bu trojeni yazanlar zarar vermekten anlarlar ama bu virüslere karşı savunma yazılımı geliştirenler hem bu virüsleri hemde nasıl durdurulacaklarını bilirler.Yani illaki durdurulur hemen olmazsa belli bir süre sonra..Anlıcanız azcık fazlaca abartma var..

antivirüs yok diyorsunda gazi bey virüs bulaşn siteleri söyleyeyim mebden bir kez ekolaydan bile bir kez bulaştı hangi site tam olarak güvenli güvenli siteden de arkadaşının msniyle alışveriş yaparkende bulaşabilir.

"Hastalık varsa tedavi de vardır" veya önermenin tersi.
Virüsler olacak ki antivirüs programları satılabilsin.
Bu tamamıyla antivirüs firmalarının stratejik planlaması.
Erken virüs tehdit uyarısı yapıp, 1-2 aya kadar, Anti-Limbo (ya da herneyse) bombasını patlatmak, parsayı toplamak. Hepsi bu. Sanal alem-yalan alem.Her duyduğunuza inanmayın.
Yeni çağın pazarlama stratejisi.

Araya para sıkısmıstır... Tipik ticaret mantigi

Antivirüs yazılımlarını yapanlar zaten virüsleri çıkartanlar. Virüs=Antivirüs=Para 3 bilinmeyenli denklem hesabı.

yani bu virüsü yok edebilecek ilk anti virüs firmasının mı işidir????

Hayatta olmaz olmaz diye bir şey yok,bir arkadaşın dediği gibi"Virüs=Antivirüs=Para 3 bilinmeyenli denklem hesabı" onlar çıkartıyor virüsleri tabi ki onlar bulacak(zaten çıkarttıklarına göre temizlemeyi de biliyorlardır),bulmuşlardır, işin ucunda para olunca...Ayrıca sırf anti-virüsten kazanmayı istemiyorlar;illegal yollardan da kazanmayı istiyorlar...Adamlar nereden para kazancağını çok çok iyi biliyorlar...

çok doğru söylüyosunuz tamamen amtivirüs firmalarının işidir.ya da böyle bir virüs yok ama biz kandırmaya çalışıyorlar. anti virüs satmak için

pc me ne virüs programı kurarım nede internet bankacılığı yaparım sanal ortam ne geliceği belli olmaz.istediği virüs bulassın bi format yeter:D virüs programına verceğim parada yanıma kar kalır

Her yeni virüs veya trojen yakalanmaz tabii -yeni, farklı bir dizi kullanıyorsa-. Yakında yakalanacak hale gelir. Zaten antivirüs güncellemeleri de bu demek. Güncellenmeden ya da belirlenmeden önce pc ye gelirse antivirüs programı da kar etmez.
Saklanan bulunur da.

Limbo 2 Diye Bence Trojan Yok. Uydurma Olabilir...

BU TROJENİ ANTİVİRÜSLERİN DURDURMASI BİRAZ ZOR VE ZAMAN ALIR.cİDDİ Bİ TROJEN

Bu kadar iddalı bi trojan ise yakalanması kesinlikle imkansız.adamlar bosuna garantisini vermiyorlar : ) gercekci olun

nasıl indiirilecek limbo 2

iyi hoş övüyonuzda nasıl edinecez bu trojanı bu konuda neden dut yemiş bülbül oluyorsunuz

yav varsa nerde

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir