Yakında, telefonda hız önemini kaybedecek!

Hangisi daha önemli: Daha hızlı işlemcili bir cep mi; daha uzun pil ömrü sunan bir cep mi?

  • Cem Şancı
Yakında, telefonda hız önemini kaybedecek!

Yılda 8 milyar dolar ciro yapan, 1991 kuruluşlu mobil network parçaları üreticisi Broadcom'un CTO'su Henry Samueli mobil dünyanın geleceğine dair ilginç tahminlerde bulundu. Teknoloji dünyasının önemli bir isminin bu açıklamaları, yakın geleceğimize dair çok önemli ipuçları barındırıyor.

Mobil dünyada kullanıcıların kutuların üstünde yazan hız değerlerini çok önemsediğini belirten CTO, belli bir eşik değerden sonra hızın kullanıcı tarafından fark edilmesinin mümkün olmadığını vurgularken, asıl önemli detayın pil ömrü olduğunu hatırlattı.

Pil konusundaki teknolojik gelişmenin bir gecede gerçekleşmeyeceğini, insanların daha uzun yıllar boyunca her akşam telefonlarını şarja takmak zorunda olacağını vurgulayan Henry Smaueli, telefon üreticilerinin yakında bu gerçeği idrak edeceğini ve daha hızlı işlemci yerine, daha fazla pil ömrü olan telefonlarla rekabete yöneleceklerini iddia etti.

Henry Smaueli Moore Kanunları'nın da sonunu görmek için üretim teknolojilerinde 3-4 jenerasyon kaldığını hatırlattı ve şu anda 28 nm teknolojisiyle işlemci üretildiğini, yakında 16 nm, 14 nm, 10 nm, 7 nm ve 5nm teknolojilerinin geliştirileceğini ancak bunun ötesine geçmenin çok zor olacağını; dolayısıyla Moore Kanunları'nın da sonuna gelineceğini vurguladı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

en yüksek hıza gelince ne olacak acaba çok merak ettim

@09 Ara 2013 18:58 en yüksek hıza gelindikten sonra çok çekirdekli işlemci savaşı başlayacak

Windows Phone kullanın çok hızlı kasma falan yok ;)

En az 7-8 sene var 5nm üretim teknolojisi için.

Hala anlayamadınız dimi! Yenin nesil işlemciler(yani daha hızlı) daha az pil yer. Snapdragon 800(2013), Snapdragon S4(2012)'den daha verimli. Aynı şekilde Snapdragon 805'te 800 serisinden daha verimli. Anlayın artık şunu.

Hızı sağlayan donanım değil yazılımdır.Android bu kuralı bozuyor.

Kablolu telefon kullanıyoruz resmen. Hiç şarjdan çıkmıyor ki. (Telefonum S3)

HIZ ÖNEMLİDİR TABİKİ SEN GÜNDÜZ İŞİNİ YAPAMADIKTAN SONRA AKŞAM SARJA TAKMANA GEREK KALMASA NE OLUR Kİ SENİ YAVAŞLIĞIYLA DELİ ETTİKTEN SONRA... PİL GÜNÜ TAMAMLASIN YETER.

Nokia Lumia'larda pil sorunu yok gibi. Eski bir Iphone 4s kullanıcısı olarak beğendim. ama çok sade be abi. Nokia şu kutucukları ve arkaplana çeki düzen versin (o ne öyle simsiyah). geri kalan her şeyi güzel zaten. uygulama eksikliği var diyen insanlar var ama ben hiç uygulama eksikliği yaşamadım.

hatırlatıyım intel 2014' te 14 nm cpu üretecek daha performanslı hd graphics gpu' su kullanacak 2.5 W lık transistörlerini düşürecek ama google her yeni android versiyonunda daha sık pil uyarısını bize göstermeden edemeyecek o yüzden daha iyi bir işletim sistemine ve yazılımlara ihtiyacımız var bu konuda linux biraz da olsa aday diyecem ama mobil için 2 gb ram baremini düşürecek bir sistem yazmalı ve şuan tabletlerde kullanılan 10000 mAh kapasiteli piller cep telefonları 6 inç boyutunu geçmeden sıkıştırılmalı derim

En yüksek hıza gelince Mars'a gideceğiz .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost