Yakında Telefonlara Hologram Teknolojisi Gelebilir...

Ekran boyutunu önemsiz kılacak hologram teknolojisi, yakın gelecekte cep telefonlarında da hologramları görmemizi sağlayabilir!

  • Levent Öztürk
Ekran boyutunun önemi ortadan kalkacak...

Her Star Wars hayranı hologramların önemini bilir: Bu mesajlar, uzak bir galakside ölüm veya kalım anlamına gelebilirler...

Yıllardır optik mühendisler serbest hologramlar yaratmaya çalışıyorlar ve belirli bir başarıya ulaşmış durumdalar: Bu başarıların bir örneği Coachella 2012'de Tupac Shakur sanal görüntüsü iken daha yeni olan biri de Fransız başkan adayı Jean-Luc Melenchon idi. Ancak bunlar gerçek hologramlar değildi.

Mükemmel hologramlar yaratmak için belirli bir kalınlıktaki bir aracının, farklı bölgelerinin farklı fazlardaki ışığı yansıtacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Bu kalınlık da genellikle en azından birkaç milimetre oluyor.

Ancak Avustralyalı ve Çinli bilim insanları, insan saçından 1.000 kat daha ince olan bir aracı ile "Dünya'nın en ince hologramını" ürettiler. RMIT Universitesi profesörü Min Gu tarafından yönetilen ekip 25 nanometre kalınlığında bir malzeme ve dikkatli bir şekilde kontrol edilen lazerler sayesinde 3D gözlüklere ihtiyaç duyulmadan görülebilen bir holografik görüntü yaratmayı başardı.

Söylenene göre teknoloji oldukça basit ve nano ölçekteki boyutu sayesinde akıllı telefonlar, tabletler ve televizyon setleri gibi tüketici elektronikleri ile kullanılabilecek ve yeni bir iletişim çağını başlatabilecek.

Profesör Gu'nun açıklamasına göre standart bilgisayar kaynaklı hologramlar elektronik cihazlar için çok büyükler ancak geliştirdikleri ultra-ince hologram bu boyut engelini aşıyor; kullandıkları yöntem sayesinde büyük ölçekli kullanımlar ile seri üretim mümkün oluyor.

Ancak üretilen bu prototipin de tekil hologramlar üretmediği bir gerçek. Bunun yerine teknoloji, standart bir düz hologram gibi ışığı manipüle ediyor ancak yüzeyin üzerinde gözüken görüntüleri çok daha yüksek çözünürlükte sunabiliyor.

Profesör Gu, bu teknolojinin günlük elektronik cihazlarda kullanımının ekran boyutunu önemsiz kılacağını, ortaya çıkan 3D hologramın bir telefon veya saat ekranına sığabilecekten çok daha fazla bilgi sunabileceğini belirtmekte. Beijing Institue of Technology'den (BIT) Dr. Zengyi Yue'nin söylediğine göre de bu araştırma için bir sonraki adım, bir LCD ekranın üzerine eklenerek 3D holografik ekran yaratılmasına imkan tanıyacak bir film üretmek.

Gu'nun söylediğine göre bu teknolojinin bizlere ulaşması ise neredeyse tamamen para ile ilgili: "Eğer uygun bir yatırımcı bulabilirsek, beş yıl içerisinde bazı gerçek ürünler ortaya çıkabilir."

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz