Yakında telefonunuz sizi "koklayabilir!"

Google'ın aldığı bu garip patent, çok yakında telefonumuzun bizi "koklayacağı" anlamına mı geliyor?

  • Cem Şancı
Yakında telefonunuz sizi "koklayabilir!"

Google, kötü kokan kullanıcıları uyaracak yeni bir sensörün patent başvurusunu yaptı. Yeni patente göre, sensör kullanıcısından gelen kokuyu analiz ederek, içinde rahatsız edici kokular olup olmadığını tespit edecek. Eğer kötü koku tespit edilirse, kullanıcıyı uyarmak mümkün olacak. Böylece kullanıcılar farkında olmadan sosyal çevrelerinde rahatsız edici kokular saran biri olarak anılmaktan kurtulabilecekler ve hızla önlem alabilecekler.

Google'ın patentinde çizimini yaptığı cihaz, kötü kokunun belirlenmesi halinde kokuyu bastıracak güzel bir koku yayma özelliğine de sahip. Ancak bu patentin hayata geçip getmeyeceği belli değil. Google, muhtemelen bu sensörü daha da küçülterek telefonlara sokmak isteyecektir.

Aslında Google, "Google Burun" isimli bir servisi hayata geçirdiğini duyurarak, kullanıcılarına daha önce 1 Nisan şakası yapmıştı. Ama şimdi bu şakayı gerçek yapmaya niyetli görünüyor. Daha önce de Google, şakayla başlayan pek çok servisi gerçeğe dönüştürmüş bir şirket. Unutmamak lazım ki, Android ve Gmail bile, aslında şaka olarak yola çıkmışlardı. Telefonların kullanıcılarını koklamasını sağlayabilirse, bunun büyük ilgi göreceğini tahmin etmek zor değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

çıkar böyle telefonda çalışıp çalışmadığını öğrenmek için telefona osuralım. bazen böyle büyük şirketler ne kadar saçma seyler yapıyor hiç anlam veremiyorum.

Türkiyede dolmuşta bu makina kafayı yer ;)

Koklayacağım kişi yok telefonu oklarım o da beni koklar :D

birincisi, 1 nisan şakasında bilgisayar sizin kokunuzu almıyordu, siz bilgisayarın kokusunu almaya çalışıyordunuz. ikincisi, hangi telefonda kocaman bir fan olur orası muamma. üçüncüsü, bence bu almak için alınmış bir patent hatta 1 nisan hazırlığı bile olabilir.

Bu adamlar ne yaptıysa hayaller sonucu çıktı. Türkiyede bunu hayal et ''ya bi yürü git'' derler.Bu adamlar hayaller sayesinde gelişti ve biz nerdeyse olduğumuz yerdeyiz. bunun en büyük suçlusu ise EZBERCİ EĞİTİM SİSTEMİdir arkadaşalar.

Aslında bu tv lerde olacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play