Yalın ADSL fiyatları belirlendi!

BTK, sabit ücret bedelini ortadan kaldıran Yalın ADSL hizmeti için fiyat belirlemesini yaptı...

Yalın ADSL fiyatları BTK tarafından belirlendi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sabit ücret bedelini ortadan kaldıran Yalın ADSL hizmeti için fiyat belirlemesini yaptı.

BTK'nın "2010/DK-07/417" numaralı kararında, 2007 yılı Temmuz ayından itibaren yürürlükte olan ve toptan genişbant erişim modelleri içerisinde alternatif işletmeciler tarafından en çok tercih edilen model olan IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi hüküm, koşul ve ücretlerinin, "son kullanıcılara sunulacak yenilikçi ve rekabetçi hizmetlerin yaygınlaştırılması, yatırımların özendirilmesi, yatırım merdiveninde işletmecilerin daha üst basamaklara çıkması, piyasada etkin ve sürdürülebilir bir rekabet ortamının tesisi açısından büyük önem arz ettiği" belirtildi.

Kararda, yüksek bant genişliği gerektiren servislerin yaygınlaşması, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde genişbant internet erişim hizmetlerinin kullanımının artması ve mevcut genişbant abonelerinin büyük çoğunluğunun IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi modeliyle hizmet alması göz önünde bulundurulduğunda, son kullanıcıların aldıkları genişbant internet erişim hizmetlerinin ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte ve "makul" fiyatlarla sunulması gerektiğine işaret edildi.

Kurul kararı

Kurul kararıyla, işletmecilerin Türk Telekom'un sahip olduğu xDSL şebekesi üzerinden abonelerine IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi modeli ile hizmet sunabilmesi için gerekli olan usul, esas ve ücretleri içeren Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi'nin, en önemli yeniliklerinden birisi olan sabit telefon aboneliği olmadan DSL (Digital Subscriber Line-Sayısal Abone Hattı) internet erişimi hizmeti alınmasına imkan sağlayan Yalın DSL uygulamasının hayata geçirilmesinin onaylandığı bildirildi.

DSL teknolojisinde abone ile İnternet Servis Sağlayıcı arasındaki bağlantının sağlanmasında, Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin (Türk Telekom) sabit telefon şebekesinin evlere kadar uzanan bakır kablolardan oluşan kısmının kullanıldığına değinilerek, şöyle devam edildi:

"Sabit telefon hizmeti alınmadan DSL internet hizmeti alınması durumu olan Yalın DSL uygulamasında da söz konusu bakır kablolar kullanılmaya devam etmektedir. Bu itibarla Yalın DSL uygulamasında da söz konusu olan bakır kablolara ilişkin maliyetler (yatırım, bakım, onarım, işletme vb.), Yalın DSL hizmetinin sunulduğu diğer ülkelerde de olduğu gibi, DSL aylık ücretlerine ilave edilerek karşılanmaktadır. Bu anlamda Türk Telekom tarafından sunulan Yalın DSL erişim ücreti teklifinin incelenmesi ve onaylanacak ücretin belirlenmesine ilişkin yürütülen düzenleyici çalışmalar kapsamında, Türk Telekom tarafından sunulan bilgi ve açıklamalar, yürürlükteki sabit telefon perakende tarifeleri, diğer ilgili toptan hizmetlerin tarifeleri, AB uygulamaları, kamuoyu görüşleri ve ülkemizin kendine özgü koşulları dikkate alınmıştır."

Abone hareketleri

Tüketicilerin hizmet aldıkları İnternet Servis Sağlayıcıyı (İSS) hızlı ve asgari hizmet kesintisi ile değiştirebilmelerinin önem arz ettiği belirtilen kararda, bu kapsamda, onaylanan referans teklifle getirilen en önemli yeniliklerden birinin de Türkiye'de işletmecilerin toptan erişim yöntemleri arasında yatırım merdiveni kavramına uygun olarak yapacakları geçişlerle son kullanıcıların DSL internet hizmeti aldıkları işletmecilerini hızlı, kolay ve asgari hizmet kesintisi ile değiştirebilmelerine yönelik olarak BTK'nın talebi üzerine hazırlanan ve kamuoyu görüşleri sonrasında kurumu tarafından nihai hale getirilen "Abone Hareketleri" başlıklı ek olduğunun altı çizildi.

Ek kapsamında, abonelerin hizmet aldıkları işletmeciyi, kısa sürede ve asgari hizmet kesintisiyle (erişim modeline göre değişmek üzere en fazla 2 saat veya en fazla 3 saat) değiştirebilmelerine ilişkin olarak, ilgili taraflar olan "Alıcı İşletmeci", "Verici İşletmeci" ve "Türk Telekom'ca uyulacak usul, esas ve ücretler"e yer verildiği açıklandı.

Buna göre işletmecisini değiştirmek isteyen abonenin, hizmet almak istediği işletmeciye (Alıcı İşletmeci) başvuracağı ve gerekli işlemlerin Alıcı İşletmeci tarafından yürütüleceği, ayrıca işletmecilerin Al-Sat, Veri Akış Erişimi ve Yerel Ağa Ayrıştırılmış Erişim (YAPA) yöntemleri arasında abonelerini bireysel ya da toplu olarak asgari hizmet kesintisiyle geçirebilmelerine ilişkin uygulanacak usul, esas ve süreçler de söz konusu ek kapsamında tanımlandığı kaydedildi.

Alınadak olan ek ücret

Raporda, Türk Telekom tarafından hazırlanarak kuruma sunulan ve gerekli görülen değişikliklerin yapılması ile nihai haline getirilen Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi'nin, "Abone Hareketleri" başlıklı 4 no'lu ekinin 4 no'lu maddesi kapsamında diğer toptan erişim modellerinden YAPA'ya bireysel geçişlere ilişkin hükümler, xDSL ve e-YAPA otomasyon sistemlerinin eşgüdümlü çalışmaya başlayacağı 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle geçerli olacak şekilde onaylanmasına karar verildiği belirtildi.

BTK'nın internet sitesinde yayımlanan "Türk Telekom'un Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi"nde yer alan "ücretler ve faturalandırma" bölümüne göre, Yalın ADSL hizmetinde, ADSL ücretlerinde yer alan aylık ücretlere ek olarak 8,13 lira Yalın DSL ücreti alınacak.

Vergiler eklendiğinde bu ücret 10-11 liraya yükselirken, tüketiciye 13-14 lira olarak yansıyacak. Sadece ADSL kullanmak isteyen bir tüketici, Yalın ADSL için 13-14 lira ödemenin yanı sıra, satın aldığı internet paketi için de ayrı tutar ödeyecek.

Özel açıklama

Türk Telekom'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) konuya ilişkin olarak gönderilen özel durum açıklamasında, sabit telefon aboneliği olmadan DSL internet erişimi hizmeti alınmasına olanak sağlayan Yalın DSL uygulamasının düzenlendiğine değinildi.

İlgili kararın gerekçesinde, abone ile internet servis sağlayıcı arasındaki bağlantının sağlanmasında, Türk Telekom'un sabit telefon şebekesinin evlere kadar uzanan bakır kablolardan oluşan kısmının kullanıldığı, Yalın DSL internet hizmeti alınması durumunda söz konusu bakır kabloların kullanılmaya devam edileceği, bu kablolara ilişkin maliyetlerin (yatırım, bakım, onarım, işletme vb.), Yalın DSL hizmetinin sunulduğu diğer ülkelerde de olduğu gibi, DSL aylık ücretlerine ilave edilerek karşılanması gerektiği kaydedildi.

Türk Telekom tarafından sunulan maliyetler, bilgi ve açıklamalar, yürürlükteki sabit telefon perakende tarifeleri, diğer ilgili toptan hizmetlerin tarifeleri, AB uygulamaları, kamuoyu görüşleri ve Türkiye'nin kendine özgü koşullarının dikkate alındığı da ifade edilerek, buna göre Yalın DSL toptan erişim ücretinin vergiler hariç aylık 8,13 lira olarak belirlendiği aktarıldı.

Açıklamada, "Söz konusu ücret, şirketimizin katlandığı maliyetlerin altında olup, konuyla ilgili dava dahil her türlü hakkımızı saklı tuttuğumuzu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız" denildi.

Hurrıyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 66 Yorum

Yalın ADSL için 13-14 lira ödenecekse eğer burada bir kazanç yok çünkü sabit hat için eski tarifelerde 9-12 tl ödüyoruz. Yeni tarifelerde 19 tl oldu ancak sanırım paketlerin ucuzlamayacaksa yalın adsl umutları da boşa çıktı.

dırı vırı dırı vırı hiç bişey anlamadım, yalın adsl var mı, varsa ne zaman, fiyatı ne, arkadaşım bu ne laf kalabalığı ya, konuyu açık açık anlatıp konuşsunlar. Beceriksiz herifler bi yalın adsl'yi hizmete sokamadılar ya yaz bitti ya mahkeme kararlarına itiraz edeceklerine oturup hizmeti vermek için çalışsalardı bu laf kalabalıklarına gerek olmayacaktı. Bu yalın adsl konusunda ve hizmetinde Telekoma güvenim kalmadı, ben yalın adsl hizmetini pahalıya vermeyi düşünüyorlar.

"Yalın ADSL hizmetinde, ADSL ücretlerinde yer alan aylık ücretlere ek olarak 8,13 lira Yalın DSL ücreti alınacak.
Vergiler eklendiğinde bu ücret 10-11 liraya yükselirken, tüketiciye 13-14 lira olarak yansıyacak. Sadece ADSL kullanmak isteyen bir tüketici, Yalın ADSL için 13-14 lira ödemenin yanı sıra, satın aldığı internet paketi için de ayrı tutar ödeyecek."

E ne anladık bu işten zaten yaklaşık o kadar bir sabit ücret alınıyordu.

Özet: soyguna aynen devam!!

BTK'nın internet sitesinde yayımlanan "Türk Telekom'un Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi"nde yer alan "ücretler ve faturalandırma" bölümüne göre, Yalın ADSL hizmetinde, ADSL ücretlerinde yer alan aylık ücretlere ek olarak 8,13 lira Yalın DSL ücreti alınacak.

Vergiler eklendiğinde bu ücret 10-11 liraya yükselirken, tüketiciye 13-14 lira olarak yansıyacak. Sadece ADSL kullanmak isteyen bir tüketici, Yalın ADSL için 13-14 lira ödemenin yanı sıra, satın aldığı internet paketi için de ayrı tutar ödeyecek.

İyide bunun neresi yalın oluyor. Yalından çok yalandan bir şey olmuş bu. O kadar yalınki kral çıplak. Zaten yalın olmayanlar ne kadar ödüyür ki!!??

Zaten mevcut kullanılmayan telefon içinde 17-18 lira alıyorlar. Yalın olmaktan ziyade yalan olmuş...

aynı tas aynı hamam

giderim adında telekom olmayan yerden alırım olur biter

makul ? sanmıyorum.

Zaten telefonu kapatıp sadece adsl için kullanınca da 12 TL sabit ücret alıyorlar. Ne anlamı kaldı hattı kapatmanın!!!

böyle bir düşünce yapısıyla nereye varıyorlar.

13-14 lira ödücez bide ayriyetten internet parası ödücez.

yalın adsl için gereken ihyaçları bile biz karşılamış olucaz. ozaman internete niye para ödüyoz.13-14 TL çıkarsa her vatandaş cebinden kendi altyapısını kurar bedava internete bağlanır. hehehehe

fiber optik alıcam ne hat derdi var ne ek ücret

Zaten abonman ücreti 9 lira değilmiydi nasıl biz yalın adsl için 12 13 lira ödicez.O zaman nasıl yalın oluyor bu bişey anlamadım ben.

Yazı çok karmışık e resmi dilde.Tek anladığım eğer yalın ADLS ye geçersek gene 13-14 tl gibi ibakım ücreti adı altında gene bir sabit ücret normal benim 1 mb lik sınırsız paket ücretim olan 45 tl ye eklenecek ve gene benden 60 tl çıkacağı.Ben bundan bunu anlıyorum.Ee ne anladım telefon olmadı da.Biz ucuzlasın diyoruz telefona da ek ücret ödemiyelim diye adamlar o telefona ödediğimiz sabit ücreti ADLS ye geçirip gene bizden alıcaklar..Bööyle bir uygulama olamaz yaa ne yapsak Türk telekomdan yakamızı kurtaramıyoruz ve kurtaramıycaz.Bu uygulama bana kusursuz bir soygun planı ile daha karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor nedense ...

ben bişey anlamadım iyimi oldu kötümü biri açıklasın.........

Benim anladığım; Sıfıra sıfır, elde var sıfır?

aylık 13-14 lira hava parası.soyguna devam!

çok komik insanlar boş yere ödedikleri sabit ücretten kurtulmanın peşinde bunların yaptığına bak ya sabır... artık ucuz ve geniş bant internetten ümidimi kestim...

Millet aya, biz hâlâ yaya ! (@_@)

başdan aşağıya saçmalık !

çok komik insanlar boş yere ödedikleri sabit ücretten kurtulmanın peşinde bunların yaptığına bak ya sabır... artık ucuz ve geniş bant internetten ümidimi kestim...

Yani diyorlarki beyefendiler; Siz telefona sabit ücret ödememek için bizi buna zorladınız ama bizde size kapak olsun diye aynı oranda sabit ücret ekleyerek bu hizmeti verdireceğiz.

haaadii ordan btk!!!
ben hesaplı tarifedeyim en az 9 ödüyorum.
max 15 geliyor telefon.
45 nete veriyorum.(55 min 60max yani)
yalına geçsem demek 60 vereceğim ne anladım o işten!!

bu kadar kafa patlattıkları mesele bu muymuş, baştan sorsalardı ben sonucu söylerdim ''HİÇ BİŞEY DEĞİŞMEYECEK'' helal olsun adamlara o kadar uğraşıp aynı sonucu elde etmişler.

yazıklar olsun. değişen hiçbirşey olmadığı gibi 2tl daha fazladan para vereceğiz ek olaraktan telefon hizmetini de kaybedeceğim pes ya, yani biraz mantık ya bu milleti ne sanıyorlar damızlık inek mi.

soyulmama canak tutan devlet otoritelerine beddua etmekten başka carem kalmadı sokaga cıksam provakatör dolu ancak evden beddua edebiliyorum size bune be telefonu alsam 9lira iptal ettirsem 12 lira allah hepinizi bildigi gibi yapsın

Telefon bahane
Ne yapsan nafile
Alcam senden o parayı yine

written by mehmet&şamil

tam bir saçmalık yalın adsl kulanacak olan kişi zaten telefon faturasından kurtulmak için kullanmak istiyor ama kalkmışsınız yalın adsl ücreti 10-15 lira arasında olacak diyorsunuz zaten telefonu hiç kullanmasan fatura o kadar geliyor. bide açıklama yapmışlar sanki iş yapmış gibi, yürüyün gidin bee..

alt yapısı bakır olan telefon hatlarını bizim paramızla yaptılar milletin parasıyla vergisiyle sonrada Yazıklar olsun bu devlet adamlarına ki telekomu satıp bizim paralarımızla yapılan hizmet için yine bizi soymaya çalışıyorlar...bakım ve onarım yalanlarını bahane eden telekom açıklamasınıda ayrıyeten şiddetle kınıyorum hergün her ay kablomu yeniliyor telekom yada hergün her ay arızamı sözkonusu yada hergün bozuluyormuki her ay en düşük 16 olan 19 tl lik sabit ücret alınıyor..yada bu belirlediğiniz 14-15 tl'lik ücret alınıyor.benim telefon hattım her ay bozulmuyor yada her ay kablo değişmiyor nasıl oluyorda her ay bu ücretler taleb ediliyor ve alınıyor..biri izah etsin.. ve bu soyguna btk denilen ne idiğü belirsiz bir kurumlada aynı hesaba denk getiriyorlar hatta fazlasına.Arkadaşlar hesap ortada ya hep beraber telefon ve adsl hizmetlerini sebebi malum nedenlerden dolayı kapatıyoruz deyip toplu halde kapatırız yada bu nokta nokta .. gerisini siz doldurun vicdansızların. ekmeğine yağ sürmeye devam ederiz..insanlar elle tutulur bi eylem yapmadıkça elini kimse taşın altına koymadıkça soyguna razı gelip tıpış tıpış ödemeye devam ettikçe elbetteki hiç bişey değişmez.oturduğu yerde hiçbişey yapmadan hep başkaları bişeyler yapsın sonucunda bizde faydalanalım düşüncesinde olan insanlar bu düşüncelere devam ettiği sürece işte kazık işte biz... ya afiyetle yeriz yada toplu halde iade ederiz..devlet belliki vatandaşını soyanlara imkan veriyor vatandaşı soyuldukçada vatandaşın arkasında durmuyor..bankalar telekom ardı arkası kesilmiyor soygunların ve buna gözyumanlar..allaha havale ediyorum ben 1 ay önce kapattım darısı aklı ve cesareti olanların başına...

"Yalın ADSL hizmetinde, ADSL ücretlerinde yer alan aylık ücretlere ek olarak 8,13 lira Yalın DSL ücreti alınacak."

O_O bu ne şimdi?
ya bunlar bizimle dalga geçiyor, yada bunlar bizi gerçekten eşek yerine koyuyor...

Ne değişti şimdi yalın ADSL de? Sözüm ona yalın olmayan ile bi farkı yok ki bunun. Zaten telefonda o kadar sabit ücret ödenmekte. Ha yalın olmuş ha olmamış, ne fark etti bi deyiverin bana?

"Yalın ADSL hizmetinde, ADSL ücretlerinde yer alan aylık ücretlere ek olarak 8,13 lira Yalın DSL ücreti alınacak."

yaw insanlar kullnamadıkları telefon için zorunluluk kaldırılsın diyor. Bunlar da gidiyor zorunluluğu kaldırıyor. Ama bi şartla! Neymiş efendim yalın dsl bakım ücretiymişmiş. Ulan madem bunun bakım ücreti alınması gerekiyor, niye telefon varken öyle bişey almıyordun?
Sen beni salak mı sanıyosun? Diğeriyle hiç değilse bir telefona para veriyosun. Bu yöntemle ise hiç birşeye para veriyorsun. Ne güzel... İşe bak yaa.

Arkadaşlar. Herkese şiddetle Uydunet'i(eski adı kablonet) tavsiye ederim. 1mbit sınırsız paket 29 lira. 7 lira da kablo tv ödüyorsun. 36 liraya gerçek hızlı internet. ADSL kullanırken hız düşmesin diye kutudan apartmana kadar olan kabloyu yeniledim. Ordan da evime kadar olan kabloyu yenilemiştim. buna rağmen 1 mbit pakette 95kbit hızı anca görüyordum. ama kablo nette ne belli saatlerde hız düşüyor ne de download hızım 100kbit altına iniyor. ne zaman speedtest yapsam hep aynı rakam. 45+9 lira vereceğinize 29+7 lira verin yanında kablo tv deolnuş olur. hatta 29+7+2,5 lira verirseniz Teledünya bile bağlıyor adamlar.

şu anda 1 hatta 2 kere vergi ve 2 kere bakım ücreti ödüyoruz farkındamısınız...!!! telekom ayrı alıyor bu parayı, TTNET' de ayrıca alıyor bu parayı...!!!

her ikiside aynı hat üzerine bakım parası alıyor, her ikisine de ayı hat için vergi ödüyoruz...!!! yerin altında yatan kablolara nasıl bakım yapıyorlarsa artık...???

bu yapılan işe TEMEL BİLE GÜLER...!!! hahahaahahahaaa...

saygılar...

helal olsun adamlara o kadar uğraşıp aynı sonucu elde etmişler.
--------
Bunun üzerine söylenebilecek en güzel söz. Tebrik ediyorum.

ben G.Koreye taşıncam olmuyor böyle :D

ne oldu şimdi?
araptelekom'un karı korundu.
amma rekabetçi bir karar alınmış.
şok oldum

Yalın adsl ücreti demek. Hiçte YALIN olmamış basbaya YALAN olmuş.

neden yalın adsl ye 13-14 tl ödeyim ki zaten hiç arama yapmadığım için telefona 12.5 tl fatura geliyor bari numaram kalır beni arayan da ev telefonundan da ulaşır

artık parayı telefona değil telekoma veriyoruz arkadaşlar:-)
alın size yalın adsl.
çevresinde fiberoptik olan kaçırmasın.ne yalın ne yalan ne de telefona gerek var.ibb döşüyor yavaş yavaş.
güney kore iyi fikir, norveç te olabilir. orada internet insan hakkı olarak kabul edilmiş.hem de bedava.almayanı içeri atıyorlarmış:-)

bir gün de olsa milletin menfaati için bi karar alınsa da şaşırsam:))

Özetle:
* bakır kabloların yatırım, bakım, onarım, işletme vb. maliyetleri DSL aylık ücretlerine ilave edilerek karşılanacak.

*Yalın DSL TOPTAN erişim ücretinin vergiler hariç aylık 8,13 lira olarak belirlendiği....(Vergiler dahil Tüketici fiyatı 14 TL.)

Yani daha SADE YALIN KALIN BİR KAZIK geliyor.

1-Hem Telefon hizmeti VerilMeyecek Yalınlaşacak.
2-aynı zamanda 14 TL. YALIN sabit ücret ödenecek.
(Şu anda 16.33 TL. sabit ücret ödüyorum,sırf adsl için kullanılıyor)
3-Hem de Hattın bakım,onarım vs..maliyetleri ADSL aylık ücretine dahil edilecek.

Yuhh! artık desem ayıp olur mu ?

biz buna kalın adsl diyelim budan sonra

8,13 bakım ücreti üstüne bir de vergi. ba ba ba ba. Bakıma ne vergisi?

6 milyon abone, bedavadan 14 lira hesabı siz yapın. Böyle saçma birşey olabilir mi? Üstlendiğin servisin bakım onarımı sana aittir. Bunu bu şekilde kullanıcalardan çıkarmaya hakkın yok. Bu şöyle birşey. Manava gittiniz domates ne kadar? 2 lira. Manavcı size şöyle diyor : 2 lira ama biz bunu suladık aşıladık. Bakımı içinde ayrıtten bana 1 lira daha vereceksin. Ki bu manav örneği daha mantıklı çünkü yapılanlar gerçek. Ttnet ne bakım onarımı yapıyor da böyle bir ücret talep istiyor bizden. Ben hiçbiryerde görmedim. İptal ettirmek şart oldu ama münferit olmaz bu işler. sağlam bir kişilik çıkıp bir akım başlatsa şöyle 100.000 kişi aynı anda bir iptal işlemi uygulasa bakalım yapabiliyorlarmı böyle birşey. Ne şimdi ne de gelecekte.

Allah telekomun gözünü doyursun. Kalın ADSL ücretinin kalınlığı bizim için yetmez, mahkemeye gideceğiz daha kalınını bu millete layık görüyoruz tercümeli açıklama yapmış. Mahkeme onların lehine karar verirse hiç şaşırmam. Bu ülkede vatandaş ne zaman haklı çıkmış ki. Hep parası olan büyük şirketler bir şekilde yolunu bulup işi kılıfına uydurup mahkemeleri kazanıyor.
Yemeye alıştınız yiyin bakalım nereye kadar yiyeceksiniz. Kendi sonunuzu hazırlıyorsunuz ama haberiniz yok. Uydunet ve fiber imkanı olanlar bu imkanı kaçırmasınlar, onlar mahkemeye gidiyorsa biz de kapatarak tepkimizi gösteririz.

Anlaşılan, Türk Telekom, bu fiyatları hesaplarken, seneye "iso 500" firmaları içinde 1.liği hedefledi! Tabii ülkemizde tüketici menfaatleri hesaplanırken, sonunculuğu garantilediğide kesin!

özet geç chip

Yuhhhh !
11 lira ücreti zaten ödüyoruz, hiçbişey değişmedi ki, adı değişti para gene aynı para. Yahu en azından şimdi akşam 7 den sabah 7 ye telefon görüşmesi bedava. Kalın ADSLye geçersek ondanda olucaz. Harbiden niyetleri bozuk.

Toplam vergi oranını eklediğinizde 11 lira oluyorsa (Yani KDV ÖİV dahil), nasıl olupta tüketiciye 14 lira olarak yansıtıyorlar anlamadım.

Bunu bir kenara bırakırsanız çok olumlu bir gelişme olmuş. Artık ADSL almak için telefon hattına abone olmamıza gerek olmayacak. 2 ayrı abonelik ve 2 ayrı hat kapatmayla uğraşıyorduk.

Şimdi gidip smile, biri vs aldığımızda işimiz çok daha kolay olacak ve tek fatura ödeyeceğiz. TTNet dışındaki şirketlerin aboneliğinde evden çıkmanıza bile gerek kalmıyor. TT ise hala her şeye form doldurtarak devlet şirketi gibi bürokrasiyla çalışıyor.

Döşesin fiber kabloyu, desin ki 100mbit internet 30 lira 10mbit internet 10 lira, o zaman helali hoş olsun 15 lira bakım ücreti. Haa bu da olur, olur ama millet 1gigabit interneti beleş vermeye başladığı zaman olur.

iyide burda bir rakam hatası var sanki yanlışsam düzeltin. biz zaten sabit telefon için aylık 12.5 ödüyoruz.telefonu kapatınca 14 liramı ödeyecez internet parası hariç. bu bir iyileştirme değilki bir zam.adam hem telefon hizmeti vermicek hemde 4 metre kablo için aylık 14 tl alacak. ne kabloymuş arkadaş külçe altını erttinizdemi dölşediniz bi türlü bitmedi bu kablo davası.

sapuk supuk konuşuyorlar ...yalın adsl gecsek bıle ki o da çok zor görünüyor.. bir şekilde bu parayı vatandaştan alacaklar... aklımdayken bir lafta ttnete yazayım..neymiş 8 mbt hıza kadar ulasan bağlantıymış, bangır bangır bagırıyorlar reklamlarda.... verdiğimiz parada değilim ama aksamları17 den 24.00 'ye ,gündüzleri 12.30 ile 14. 00 arası ve haftasonu pazar geceye kadar nette bırakın 8 mbti 512 kb hızı dahi görmüyor...

Daha ilk yalın ADSL kavramı ortaya atılıp Chip de tartışıldığında hiç ümitlenmeyin sabit telefon ücretini ne yapıp edip bakım ücreti vs. adı altında gene alırlar diye yorum yazmıştım. Aynen dediğim gibi de oldu :)) Telekomu anlamak için müneccim olmaya gerek yok, gözü paradan başka birşey görmeyen bir şirket için sürpriz değil, zaten o sabit ücreti de yetersiz bulmuş utanmadan :) BTK yı da tebrik! ediyorum, vatandaşın yanında olmak yerine telekomun yanında kalmayı tercih ettiği için. 1,5 yıldır ttneti ve sabit telefonu kapatıp uydunete geçmiş birisi olarak, ne kadar doğru bir hareket yaptığımı her gün ayrı bir tescilliyorum :) ttnet ve sabit telefonu kapatarak yaptığım kar ile yeğenime netbook hediye edeceğim. ttnetin netbook kampanyasına da kapak olsun bu...

vodafone 2g edge kullanın arkadaşlar hızı çok düşük yaklaşık 280 kbp/s ama limitsiz.ttnetin net limitsiz paketi 15 gb den sonra 512 kbp/s düşüyor.yani hızlar arasında uçurum yok.birine 49 tl öderken benim dediğime 8 tl (tüm vergiler dahil) ödeyeceksiniz.ben 4 arkadaşımın internetini iptal ettirip vodafone geçirttim hepsi çok memnun. hiç olmazsa 4 gb gibi komik bi limitleri yok.sınırsız internet.bence düşünün bu dediğimi.öyle hız tutkunu değilseniz limitsiz 2g paketini kullanın.

uydu net uydu net en güzeli imkanı olanlar için; şaşmayın

Heh arkadaşlar asıl maliye istemiyor bu işi. Sabit ücret kime gidiyor sanıyorsunuz? Ayrıca vergi ve verginin vergisi var. TT'de devletin halen %30'dan fazla payı var. O sebeple asıl istemeyen maliye...:)

Bence sırf milet telefonunu kapattırmasın diye böyle bir YALAN internet modeli sundular.

Hadi oldu varsayalım bu adamlar fiber kablo döşeyene kadar 2015 yılını çok rahat bulurlar ama o zamana kadar her aboneden fiber kablo parasını döşenmemiş olmasına rağman çatır çatır alırlarrrrr.

Keşke kablonet Türkiye çapında yayılabilse...
Görürdük o zaman Ttnet'in fiyat kırmalarını...

Bu yalın adsl'in yalın hat bölümü için yine TurkTelekom'a mahkum muyuz acaba?
Yani mesela sabit telefon hattımız yok, smileadsl'e gidip adsl bağlanmasını istediğimizde TurkTelekom'dan yalın hat açtırmak gerekiyor mu yoksa smileadsl bu işi kendi mi üstlenip faturalandırıyor?
Bu benim kafama takılan bir soru işareti.
Saygılarımla.

Bu hizmet başladımı acaba ?Bilrn varmı?Hemen hatları iptal ettirelimm..

ttnetten ve telekomdan süre bittiğinde hemen ayrılmayı düşünüyorum.

bizim millet çok YALIN ayak gezdi yani alışıktır buna niye diye sormaz hep tamam der buna da eyvalla diyecek ne de olsa koyun gibi milletiz.

bir ürünü satarken tüm maliyetlerini hesapla fiyat belirle. tek fiyat olsun. yokki rakibi telekom un. devlet ne işe yarıyor. microsoft a bile tekel oldun diye dava açılmıştı. götür bakalım telekom nereye kadar. Çanak tutanlara hakkımı helal etmiyorum. hepsini iptal ettirdim kurtuldum.

bizim millet çok YALIN ayak gezdi yani alışıktır buna niye diye sormaz hep tamam der buna da eyvalla diyecek ne de olsa koyun gibi milletiz.
---------------------
Yahu madem öyle hadi bir dur desene telekoma... Klavyeyle yazması kolay değilmi??? Ya arkadaş bizm millet bizim millet deyipduruyorsunuz. Ya sadece bzm millet alışıktır diyenler boykot felan yapsa tellekom zarar edecek ama yemiyor ki anca BİZM MİLLET ALIŞIK deyip duruyorlar... Daha ne diyeyim ki size.....

03 Ağu 2010 15:46 da yazılan yoruma istinaden öncelikle arkadaşım çok bilgisiz olduğunu ve sadece yorum için yorum yazdığını düşünmekteyim eğer bunun aksini kanıtlarsan benim 5 tane ttnet hattım var iptal edip vodofona geçerim.öncelikle netlimitsiz tarifesinde 15 GB ı geçtikten sonra evet hız düşüyor yalnız zaten senin 260 kbps/s de 1 ayda yapmış olduğun işi ben net tarifesi ile 5 günde yapıyorum geriye kalan günlerde günlük ihtiyaçlarım için kullansam neti bana yetiyorda artıyor bile.fiyat ise uygun sonuçta özel ihtiyaç bu neye vermiyoruzki bu paraları veriyorum hattımda güzel 6 yıldır problem yaşamadım doğrusu 3G almak istersemde ttnetten alırım valla.

bu kadar konuşacak ne var anlamıyorum. yalın adsl gelecek bile olsa ödeyeceğimizde bir değişiklik olmayacak. hiç kullanmadığımız ekonomik telefon hattına zaten 12-13 lira ödüyoruz. yalın adsl gelecek bundan kurtulacağız öyle mi? haberde ne diyor aylık ücrete 13-14 lira olarak yansıyacak. bu yüzden fazla konuşmaya gerek yok bence.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play