Yalın ADSL isteği artıyor!

"Telefonsuz internet"in fiyatı da sade olmalı!" İşte bu açıklama ve ADSL meselesinde görüşler...

Yalın ADSL isteği sürüyor

Türkiye'de internet fiyatının düşmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması için "telefonsuz İnternet (Yalın ADSL)" hizmetinin artık başlaması gerektiğini belirten TELKODER, bu hizmetin bedelinin herkesin satın alabileceği seviyelerde olması gerektiğini vurguluyor.

Günümüzde internet hizmeti almak isteyen vatandaşların kullanmasalar bile sabit telefon abonesi olmak zorunda kaldığını belirten TELKODER, "telefonsuz internet" (Yalın ADSL) hizmetinin vakit kaybetmeksizin yapılması gerektiğini her fırsatta dile getiriyor. Yetkilileri bu konuda göreve çağıran TELKODER, hem tüketici hakları hem de internet kullanımının yaygınlaştırılması açısından son derece önemli bir adım olarak nitelediği "telefonsuz internet"in fiyatlarının da sade olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Türkiye'deki internet kullanıcı sayısının artırılması için "telefonsuz internet" uygulamasının şart olduğunu vurgulayan TELKODER, sadece internet isteyen tüketicilerin artık sabit telefonla ilgili ücreti ödemekten kurtulması ve daha düşük ücretle internet kullanabilmesi gerektiğini belirtiyor.

"En fazla 5 TL olmalı"

Sade bir hesapla tüketicilerin internet için bugün vergiler dahil toplam 52 TL ödediğine dikkat çeken TELKODER, "telefonsuz internet" bedelinin yine vergiler dahil en çok 35 TL'ye düşmesi gerektiğini belirtiyor. Dolayısıyla, tüketiciler ayda en az 17 TL tasarruf edebilecekler.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, konu hakkında şunları söylüyor: "Ülkemizde 6,4 milyon sabit internet abonesi bulunuyor. Bu sayının yükselmesi, Türkiye'nin bilgi toplumu olma çabasına büyük katkıda bulunacaktır. Bilindiği üzere internet kullanımının artmasının önündeki en büyük engellerden biri de internet abonesi olmak için telefon hattına ödenen yüksek sabit ücrettir. Diğer bir deyişle, internet abonesi olan bir kullanıcı yüksek bir sabit ücretle karşı karşıya kalıyor. Geçen yıl 9 TL olan bu sabit ücret, bugün 18 TL seviyesinde. Yani internet bağlantısı isteyenler, ADSL paket ücretinin yanında bugün için ayrıca 18 TL ödemek zorundalar. Haliyle tüketicilerin, kullanmayacaklarsa bile, telefon hattı için de para vermeleri gerekiyor. Tabii ki bu da pazarın büyümesinin önünde önemli bir engel teşkil ediyor. 'Telefonsuz internet' hizmeti uygun fiyatla hayata geçirilirse internet kullanıcı sayısı büyük ölçüde artacaktır."

Yarattıkları rekabet ortamıyla internet fiyatlarının tüketici lehine düşmesini sağlayan yeni nesil işletmeciler için de "telefonsuz internet"in büyük önem taşıdığını belirten Arıak, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Yeni nesil işletmeciler, pazarın büyümesi ve tüketici yararı için gerekli rekabet ortamını sağlayan şirketlerdir. Tüketicilere ve ülke gelişmesine önemli faydalar sağlayacak 'telefonsuz internet' uygulamasının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hızlı bir şekilde ve uygun fiyatlı olarak başlatılması gerekiyor."

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

devlet vergileri düşürsün pek fazla kaybı olmayabilir çünkü adsl kullanıcı sayısı artacaktır

devlet vergileri düşürsün pek fazla kaybı olmayabilir çünkü adsl kullanıcı sayısı artacaktır

Tekel olduktan sonra kime ne anlatıyorsunuz

sadece laf. gerçekte bişi yok biz bu gidişle daha çok...

türk telekom açıkladığı kardan ödün versin adam gibide hizmet etsin hepimizin isteği..

Nasıl destek verebiliriz bu görüşe gerçek ten çok önemli bir görüş sunmuslar yalın internet gelsın, fiyatı ucuzlasın internetin buneya hep para para, destek verelim. Telkoderin atağına.

vaz gectim artık yalın adsl den yalın fiber istiyorum.
ben benim japondan iskandinavdan neyim eksik neyimmi eksik tabiki onların telekom firmaları ile bizim ki arasında kocaman bir fark var

Telekomun böyle bir karar alıpta altın yumurtlayan tavuğu keseceğini hiç sanmıyorum.
Bütün dev firmaları yabancılara sattıktan sonra onlardan tutupta ülkemizi kalkındırmak adına bir adım beklemek gerçektende çok komik.Kullandığımız internetin zaten tadına varamıyoruz kullanmadığımız telefonun da sabit ücreti tuz biber oluyor.
Lütfen artık bizide insan yerine koyup "Malımız bu fiyatı bu kaliteside bu " diyerek seçme hakkını bize bırakın.

İnsanlar bu yüzden 3g ye yöneliyor bende 3g kullanıyorum çokda memnunum hızım 3 yada 4 megabit

Kendi altyapısını kuran işletmeler de birbirleriyle anlaşmışçasına TT'nin fiyat tarifesinden aşağı düşmüyorlar. Neden düşsünler ki. Ne de olsa insanlar o fiyatları ödemeye alışmışlar, piyasayı düşürüp "daha uzun vadede kâr etmenin" anlamı ne. Biz de aynı paraya satalım, biz de götürelim düşüncesindeler.

Bu derneğe nerden üye olunuyor:D Ne güzel fikirler sunuyor bunlar destek olmak lazım

Gene kendilerini düşünüyorlar.Biz insan değiliz ya!

türkiyede 33 milyon civarında sabit telefon hattı olduğu belirtiliyor.türk telekom 2010 yılı ilk altı ayında en çok kar eden kuruluşlardan biri.acaba bu bir tesadüf mü? neden yalın adsl'e geçilsin ki? altın yumurtlayan tavuk kesilir mi?

teli de neti de kapadım... sabit ücret ne zaman kalkar ozaman açarım oh ne rahat :)

adamlar haklı ben bile en fazla 5 ytl olmasını bekliyorum umarım yeni şirketler girer tr piyasasına tüketici kazanır :D

hikaye bunlar tek çözüm farkındalık yaratmak koyun olmadığımızı göstermek, birileri öncülük etsin toplu halde hem telefonu hem interneti kapatalım.

Türk tenekomu bizler istersek çok değiL sadece üç ay da bu konuda geri adım attırabiliriz yeterki herkes hem Telefon hattını hem de neti hemen kapatsın 33 milyon kişi anşalım herkes aynı anda kapatalım Türk tenekom avucunu yalasın sonra bakalım kim daha güçlüymüş yeterki birlikte hareket edelim Türk tenekom bunu çoktan haketti.

beklemedeyiz
hemen kapattıracağım sabit hattı
ben hiç yoktan 10-15lira veriyorum hesaplı hattan.

İlgili kurumları göreve çağırın!
Örnek e-posta metni | Örnek faks metni

BTK

e-posta atın info@tk.gov.tr

faks çekin (312) 294 71 45

telefon edin (312) 294 72 00
Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü

e-posta atın bilgi@ubak.gov.tr

faks çekin (312) 203 18 85

telefon edin (312) 203 18 40
Rekabet Kurulu

e-posta atın rek@rekabet.gov.tr

faks çekin (312) 266 79 20

telefon edin (312) 291 44 44


ben şikayetimi bu kuruluşlara ilettim. sizde iletin ne kadar şikayet o kadar dikkat.

İlgili kurumları göreve çağırın!
Örnek e-posta metni | Örnek faks metni

BTK

e-posta atın info@tk.gov.tr

faks çekin (312) 294 71 45

telefon edin (312) 294 72 00
Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü

e-posta atın bilgi@ubak.gov.tr

faks çekin (312) 203 18 85

telefon edin (312) 203 18 40
Rekabet Kurulu

e-posta atın rek@rekabet.gov.tr

faks çekin (312) 266 79 20

telefon edin (312) 291 44 44


ben şikayetimi bu kuruluşlara ilettim. sizde iletin ne kadar şikayet o kadar dikkat.

ttnet fiyat kitlemeyi çok seviyor zaten alternatif olmadığı için bu kadar rahat quicknet i her eve ulaştırsalardı bu sıkıntıda olmayacaktı ahhhhh fiber internet ahhh 4 senedir evime fiber çektirebilmek için ne yollara başvurdum ama yinede olmadı 20mb standart olmuş artık biz ise ttnetten 8mb e kadar denen fakat 256 kb yada 512kb hızında sürünelim....onlar bu sebeble çok rahatlar arkadaşlar işlerine gelmiyor....

Herkes kapatsın bende iptal ettiririm hemen karar alalım telefonu adsl i iptal ettirelim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play