Yalnızca yüzde 1,9 vergi ödedi

Apple, elde ettiği karın yanında ödediği vergiyle şaşırttı. Ama dev şirket, bu konuda yalnız değil!

  • Berk Toparlak
Yalnızca yüzde 1,9 vergi ödedi!

Ekim ayında mali yıl sona ererken Apple yabancı ülkelerde, daha doğrusu Amerika kıtası ve Britinya dışında 36,87 milyar dolar kar elde ettiği 2012 yılını, yalnızca 713 milyon dolar vergi ödeyerek kapattı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu'nun (SEC) mali raporuna göre şirketin denizaşırı ülkelere ödediği vergi oranı yalnızca yüzde 1,9'da kaldı.

Bu oran Apple'ın ABD (yüzde 35) ve Britanya'da (yüzde 25) ödediği vergilerin yanında oldukça komik duruyor. Ancak denizaşırı ülkelerin elverişli vergi oranlarından yararlanan sadece Apple değil. Google, Amazon ve Starbucks gibi devler de "karların ana yurda geri gönderilmesi" strajesinden yararlanan şirketlerin başında geliyor.

Para akışlarını kurumlar vergisinin hayli düşük olduğu İrlanda, İsviçre ve Lüksemburg gibi ülkelerde yürüten teknoloji devleri çoğu zaman adil olmamakla suçlansalar da yaptıklarının yasa dışı olmadığı da bilinen bir gerçek.

2011 yılında İngiltere'de toplam 8,49 milyar dolar kar eden Amazon, Apple, IBM, Facebook, Google, ve Microsoft gibi devler normalde ödeyecekleri miktarın çok altında vergiyle kurtulmayı başardı. Apple yüzde 7,8 oranında vergi öderken Amazon için bu oran yalnızca 0,4'te kaldı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Buraya gelinde vergi neymiş görün :)

@09 Kas 2012 00:41 buradada zenginler vergi ödemiyor pek bi fark yoktur

Google'da 1 sene evveline kadar vergi ödemiyordu TR'de. Bunların hepsi böyle.

Elma, gogle gibilerine boşuna bastırmıyorlar almanya gibi ülkeler, vergilerinizi adam gibi verin diye.

apple dan google dan bu yüzden nefret ediyorum.amerika dışında yabancı ülkelerde vergi vermemek için her yolu deniyor.örneğin google adsense reklamlarından türkiye de dünyanın parasını kazanıyor ancak vergiyi adb ye veriyor.Apple ın dünya kadar iphone ve ipadi satılıyor ama kuruş vergi vermiyor.Halkın da bilinçli olması lazım.ülkeyi enayi yerine koyan vergi vermeyen ürünleri almamaları gerekir.ama nerdeeee....eşek olduktan sonra semer vuran çok olur diye boşuna söylememiş atalarımız...

@09 Kas 2012 11:03 empati kur sen mesela adsenseden 1.000 tl kazandın bunun 100-200 lırası vergı oluo

türkiyeye gelip yüzde 40 vergiyle tanışınca 1 aya geri kaçıcak resmi elma ofisi desenize :D

hala Apple savunan Apple fanboyları olacak mı? batsada kurtulsak...

Dha app store ve Google play uygulamalarından da vergi alınmıyor....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play