Yandex Browser'a yeni güvenlik özelliği!

Yandex'in web tarayıcısı, ilginizi çekecek yeni bir yetenek daha kazandı!

  • Zeynel A. Öztürk
Yandex Browser'a yeni güvenlik özelliği!

Web tarayıcılarının güvenlik anlamında önemli adımlar attığı bir haftadayız. Opera'nın VPN desteği sunmaya başladığını yeni öğrenmiştik. Şimdi ise Rus firma Yandex, web tarayıcısına anti-DNS-spoofing teknolojisini eklediğini duyurdu.

DNSCrypt olarak adlandırılan yeni işlev, sizi orijinal siteden farklı sitelere yönlendirmeye çalışan saldırıları engelleyebiliyor. Bu saldırılar, ele geçirilmiş DNS sunucuları yoluyla veya router'ızın ayarlarının saldırganlar tarafından değiştirilmesiyle gerçekleştirilebiliyor. Her iki şekilde de içerisinde zararlı dolu sahte web sitelerine yönlendirilebiliyorsunuz.

Yandex Browser, bu sorunu sizi dünya üzerindeki 80 güvenli DNS sunucusundan (Yandex'in kendi sunucuları) birine bağlayarak çözüyor. Bu durumda rastgele, ele geçirilmiş olabilecek bir DNS'e bağlanmadığınızdan emin olabiliyorsunuz. DNSCrypt web tarayıcınız ve sunucu arasındaki trafiği de şifreliyor, böylece DNS trafiğiniz izlemelere karşı korunmuş oluyor.

Yandex'in web tarayıcısı pek tanımış olmasa da, böyle bir işlevin sunulmaya başlanması bizce önemli. İşlevin gelecekte Chrome, Firefox, Edge gibi önde gelen tarayıcılar tarafından örnek alınmaması için bir neden yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

yani dnsler rusların elinde. sadık dostlarımız!

@24 Nisan 2016 01:08 Ne kadar bencil bir düşünce sanki senin bütün verilerini yillardir kullandığın Microsoft çalıyor kullandigin google servis leri almıyor teknolojide disa bagimli olursan işte böyle çelişkiler yaşarsın. Oylede böylede alıyorlar. Biz teknolojiyi kendimiz gelistirnedigimiz sürece hem bu celiskilerden heme bu tür uygulana ve isletim sistemleriblndrn kurtulamayiz.

@24 Nisan 2016 23:40 Berbat bir Türkçe! Klavyede bazı harflerin olmadığına müsamaha etsek dahi kurgu ve imla hataları ile güzelim dilimizi katletmişsiniz. Lütfen daha dikkatli ve itinalı olalım.

@24 Nisan 2016 23:40 Batıda bilişim teknolojisini elinde tutanlar elbette bizim verilerimize de hükmediyorlar. Yine de ha ABD ha Rusya diyemeyiz. Batılılarla olan politik ekonomik ilişkilerimiz müttefik boyutundadır elbette buna rağmen devlet sırları ve ulusal güvenlik en üst seviyede tutulmalıdır. Rusya ile bağlantılı bilişim sektörü her türlü suistimale davet çıkarmaktadır. Yandex buna dahildir. Katıldığım tek yönünüz kendi bilişim teknolojimizde ARGE çalışmalarına hız verilmelidir.

@27 Nisan 2016 09:12 burası türkiye dayı politika her an değişiyor şimdi de rusyayla kanka olduk feto mevzusundan abd ile ara bozuk değişiğiz

Chrome'dan vazgeçmeme sebep olan tarayıcı.

daha çok veri toplama için yapılmış bir çalışma sevinilecek hiçbir şey yok

Komşuda pişer bize de düşer. Sırf bu özellik için tarayıcı değiştirecek halimiz de yok yani.

Rusların antivirus ayağına kaspersky' deki bilgi çalma muhabbetinden sonra turkiye ile arasındaki uçak olayından mutevellit yandexin hiçbir haltına bulaşmıyorum..

@24 Nisan 2016 12:51 Duyarlılığınız takdire şayandır. Aynı görüşe katılıyorum.

Bu bütün tarayıcılarda olması gereken bir özellik ama DNS'leri ben seçebilmem lazım Rusya için içindeyse kötü haber ??

Babasinin hayrinami yapiyor?

Hala Rusların teknolojisini kullananlar var mı? Bu kadar germelerine rağmen!!!

Sen de yorum yaz