Yandex, Facebook'a "sızıyor!"

Facebook, Google'a bile vermediği bu önemli izinleri, Rus arama motoru Yandex'e verdi!

Yandex, Facebook'a "sızıyor!"

Rus arama motoru devi Yandex, Facebook kullanıcılarının paylaştığı bilgilere ulaşmak ve bunların arasında arama yapabilmek için Facebook'tan izini kopardı. Aynı izinleri isteyen Google'a ise Facebook'un cevabı hayır olmuştu. Google'ı kendine rakip gören Facebook'un Google'a izin vermezken Google'ın rakibi Yandex'e izin vermesi de son derece manidar oldu.

Bu yeni yetkiyle beraber Yandex artık kullanıcıların herkese açık olarak yayınladıkları kişisel verileri ve paylaşımları arama sonuçlarında gösterebilecek. Böylece Yandex kullanıcıları aranan ifade hakkında çok daha zengin bir kaynak sahibi olacak. Facebook paylaşımlarında ve sohbetlerinde pek çok konu hakkında önemli veriler bulunabiliyor.

Bu anlaşma için Yandex ve Facebook arasında bir para alışverişi olup olmadığı bilinmiyor ancak Facebook'un bu anlaşma sayesinde Yandex kullanıcıları arasından trafik alması, Yandex'in de daha zengin ve keskin arama sonuçları vererek kullanıcılarını memnun etmesi bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bilgilerimin daha kolay bulunması evet beni memnun ediyor..

Yandex Google in basina ilerde bela olacak anlaşılan

@19 Oca 2014 20:35 böyle devam ederse geçer bencede Google çok gerilerde kalıyor windows ve facebook ardından apple da destek verecek birçok şeye ve yandex number 1 olur

Facebook'un hatası bu arada bişey söylüceğim yandex chrome'dan güzel diyenler bunu farkettiniz mi :) şimdi yandex^te chrome web mağazasına girdiğinizde ordan uygulama alabiliyorsunuz veya tema hemde işliyor bunun sebebi ne olabilir :) başka bir tarayıcıda opera veya internet explorer'de chrome için mevcut yazıyor yani yandex'e chrome uygulamaları inebiliyor yandex bildiğin chrome'yi taklit etmiş sadece birkaç ayarını değiştirmiş al sana yeni tarayıcı diye indirmeye sunmuş :D

@19 Oca 2014 22:32 atma... yandex browser chromium tabanlı haliyle chrome gibi gözükecek...

düşmanımın düşmanı dostumdur

yandex googleyi bugün için tehdit etmese bile yarın rakip olacaklar. Bakarsınız yazılım devidiye yandexi görürüz 15 sene içerisinde

yandex halen daha cok geride

Yandex Türkiye'de Google dan daha kaliteli iş yapıyor. Geçen sene arama sonuçları beni tatmin etmezken şuan Google i aratmıyor.

Google 'a verilse daha kolay ulaşılması için kullanmaz nasıl reklam yapar bu herifin bilgileriyle para kazanırım diye düşünürdü.

Yandex in google a ugrasmasi icin 40 ekmek yemesi lazim. Ama hizmetleri gercekten muthis.

Abicim çok ciddiyim. Uluslarası siyasi kulislerde bir numaralı konu Yandex. Çok rahatça denilebilir ki; Amerika ile Rusya çok ağır savaşa girecek. Şimdi tabi siz ben cümleye abicim diye başladım diye ciddiye almazsınız. Sadece şunu istiyorum gözlerinizi kapatın ve bu devlerin sunucularını düşleyin. Korkunç büyüdüklerini ve nükleer silahtan daha güçlü "bilgi cephanesi" olduğunu göreceksiniz. Sevgiler.

@20 Oca 2014 11:34 Yandex bi 50 sene daha yan gitmeye devam eder

Yandex'te en az google kadar bilgi hırsızlığı yapmaktadır hatta daha fazla... Google Chrome da Yandex te her programla bilgisayarınıza girmeye arka kapı açmaya çalışıyor. Dikkat edin !

İyiymiş yaw sadece arkadaşlara verdiğim çıkmiyicak herkes görsün dediğim yani yandexte olmasını istediğim çıkıcak bilinçli kullanıcılar için çok iyi ama hemen hiç düşünmeden yapanlara ise kötü bir haber :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir