Yandex, Microsoft'un Bing'ini geçti!

Ülkemizde de oldukça sevilen Rus arama motoru, Aralık 2012 verilerinde koskoca bir devi ezdi geçti!

  • Zeynel A. Öztürk
Rusların Yandex'i, Microsoft'un Bing'ini geçti

Aralık 2012'ye ait arama motoru rakamları, Bing'in Rus arama sitesi Yandex'in gerisinde kaldığını ortaya çıkardı.

Araştırma şirketi ComScore qSearch'e göre Yandex, 4.84 milyar arama sorgusunu işlerken Bing ise 4.48 milyar sorguyu arama sonuçlarına dönüştürdü. Şirkete göre Yandex, Kasım ve Aralık 2012'de her ay Microsoft'un arama motorundan daha fazla ziyaretçi almayı başardı.

Google, 114.7 milyar arama ve yüzde 65.2'lik pazar payı ile birinci sırada yer alırken, yüzde 8.2'lik pazar payına sahip Çinli arama motoru Baidu 14.5 milyar arama ile ikinci sırada yer aldı. 8.6 milyar arama ve yüzde 4.9 pazar payıyla Yahoo, arama motorlarında üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncü sıradaki Yandex'in pazar payı yüzde 2.8 iken, onu beşinci sırada takip eden Bing'in pazar payı yüzde 2.5.

Yandex, dünyaca ünlü bir arama motoru olmasa da verdiği Türkçe hizmetlerle ülkemizde yakından tanınıyor ve Rusya'nın tüm aramalarının yüzde 60'ı için hizmet veriyor. Yandex'in Bing'i yenerken Bing gibi farklı hizmetler sunmadığını, bunu tek başına bir arama motoru olarak başardığını hatırlatmakta da fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

nokia lumiaların etkisi olabilir diyecemde 4 milyon cihaz bu kadar etkilemez tebrikler yandex. ama yine de googlea devam.

Yandex'le bing diyince bende bi halt var zannettim.

aman ne başarı... OPERA varsayılan arama motoru olarak o saçmalığı seçmese her güncellemede silmek zorunda olmazdım...

@grezimonk Yıl oldu 2013 hala opera kullananlar kalmış yazık.

@grezimonk haklısın her yerde ismini böğüre böğüre gösteriyor itici bişey. tüm bilgisayarı sarıyor. kaç kişi tanıyorum sırf billgisayarını sardı diye onu kullanmak zorunda kalan... google ile kıyaslanamaz bile

turkiyede yandex zaten mecburi bir gerek oldu.google tekeli adsense ile webmaster lara ter döktürmeye başladı,yandex in reklam hizmetlerini büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz,

Öyle mi oldu acaba? Türkiyede hiç bir yerde Bing reklamı görmedim ama geçtiğimiz aylarda bazı tv kanallarında Yandex reklamları cirit atıyordu, Yandex mail, Yandex disk gibi servisleride var sadece arama motoru değil.

geçmiş olsun bing'e :) Google'dan baskası yalan bir çok fazla arama tekniğiyle diğer arama motorlarının önünde

@10 Şub 2013 21:36 Kullanmasını bilirsen Yandex'in çok daha iyi olduğunu göreceksin, sadece 2 gün kullan yeter :)

yandex de bu reklam olduktan sonra birinci bile olur daha hala yandex i türkiyenin arama motoru sananlar var :S her girdiği ülkeye aynısını yapıyordur.

Yandex Türkiye'de ilerleyen senelerde liderliği alacaktır.

Panorama görüntüler sayesinde ülkemizde epeyce sevildiği aşikar aynı zamanda verdiği diğer hizmetler de oldukça iyi bir de bunlara verdikleri inanılmaz Türkçe ve Türkiye desteği de eklenince yandex kullanmak gayet keyifli hale geliyor.Yakında navigasyon uygulaması da Türkiye'de hizmete girecek.Google hala Türkiye'ye yeterli desteği sağlamamakta ısrarcı.Unutmayalım bu ülkenin nüfusu 75 milyon

Internet explorer'ın karşısında Firefox'u desteklediğim gibi, google'ın karşısında da Yandex'i sonuna kadar destekliyorum. Google'ın yıllardır getirmediği hizmetleri Yandex ülkemize getirdi. Bir arama motoru olarak televizyonlarımızda reklam verdi . Bence en önemlisi haritalarda panorama hizmetini ülkemize getirdi. Sırf bunun için bile Yandex'i desteklemeliyiz arkadaşlar. Her ne kadar teknik açıdan google'ın arkasında kalsada gelişmesini ve büyümesini dört gözle bekliyorum.

Ms bu İnternet web hizmetlerini bıraksın zaten.Diğer uzman iyi olduğu alanlara dha çok devam etsin . Yıllardır adam akıllı şöyle etkileici hiçbirşey yapamadı ne İnternet expolerer da iş var nede bing de bir Hotmail var oda Gmail çok çok ötesinde Gmail aldı başını gidiyo.Geriye ne kaldı SKYPE onuda satın aldı zaten ama tam internet web hizmetine girmiyo.

Kasım ve Aralık ayı koskoca 2012 ye mi bedelmiş. :) ilahi yatırım=geri dönüş alanındada bir sorgu yapılsaydı iyi ve gerçek daha açık olurdu.

Ne hoş ruslara bolca kişisel veri gönderiyoruz.

Buradaki dev bing mi oluyor? Pireyi deve yaptınız yani.

Şimdilik googlenin yanından bile geçemez ama ilerde ne olur... Birde o can sıkıcı sayfa tasarımını değiştirmeleri gerekiyor.

YANDEX ALT YAPISI GOOGLE DAN ALINMIŞ BAZI BENZE ÖZELLİKLERİ VAR DA

Bing bulamıyor ki, ondan...

Google varken diğer arama motorları gereksiz sırf yan uygulamaları var diye herhangi bi şey aramak için eziyet çekmenin bi mantığı olamaz herhalde siz arama motorlarını ne sanıyorsunuz anlamıyorumki all in one tarzında bi şey görmek kandırmacadan ibaret her şey yapmaktansa en iyi yaptığı işi yapmak daha iyidir.Ondan dolayı ki ; Arama Motoru : Google , Bu arada Amerikanları sevmem , Ruslara güvenmem , Koreye Selam

Sen de yorum yaz