Yandex müzik işine girdi!

Google'ın henüz vermediği hizmeti bu arama devi gerçeğe dönüştürdü! Fazlası da var...

23 Mart 2012 tarihinde Moskova'da Yandex merkezinde gerçekleştirilen basın toplantısında Yandex'in yeni servisleri tanıtıldı. Rusya pazarında lider olan ve geçtiğimiz yıl Türkiye'ye açılan firma artık kullanıcılara arama satırında ismini yazdıkları herhangi bir şarkıyı anında dinleme hizmeti sunuyor. 26 Mart 2012 tarihinde hizmete girecek olan serviste telif hakkı ödenmiş 170.000 Türkçe, 2,5 milyon yabancı şarkı bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışı telif kuruluşları ile anlaşmalar yapan firma bu hizmetin içeriğini zamanla artıracağının da altını çiziyor.

Yerel lider

Rusya'da arama pazarının yüzde 60'ını elinde tutan Yandex 2011 yılı gelirini 622 milyon dolar olarak açıkladı. Firma 2012'de bu rakamı yüzde 40 artırmayı planlıyor. Yerel başarısını global pazarlara da yansıtmak isteyen firma adım adım diğer ülkelere de açılıyor. Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan Yandex agresif servisleri ile arama pastasından pay kazanmaya çalışıyor. Yandex kiril alfabesi kullanan ülkelerden sonra ilk defa Türkiye'de hizmete sunulmuştu.

Neden Türkiye?

35 milyon internet kullanıcısı ile büyük bir pazar olan Türkiye yüzde 68 hızla büyüyor ve şu anda 4 milyardan fazla Türkçe sayfa bulunuyor. Bu pazarın büyüklüğü ve vaat ettiği yeni ufuklar arama motoru savaşlarının Türkiye arenasında cereyan etmesine yol açıyor. Yandex'ten aldığımız bilgilere göre firma sadece Türkçe arama motoru için Türkiye'de 50 geliştirici, Rusya'da 100 geliştirici ile çalışıyor.

Yandex Türkiye'de şu anda web, resim, video ve haber arama, e-posta, trafik bilgisi, web master'lar için özel hizmetler, reklam ve farklı diller arasında çeviri hizmetleri sunuyor. Şu anda sitede arama yapan aylık tekil ziyaretçi sayısı 1,2 milyon civarında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ayrıca türkiye haritasına da çok önem veriyorlar. Elin google'ı elin ülkesinin köyünün bile panoramik fotoğrafını çekiyor ama istanbul'un ve ankara'nın çekmiyor. Yandex ise şimdiden başlamış türkiye haritasında panoramik fotoğraflar çekmeye. Ayrıca yine google'ın ülkemizde hizmet vermediği anlık trafik bilgisi hizmetini de kargo şirketleriyle anlaşıp araçlara özel gps cihazı yerleştirerek hizmet vermeye başlamışlar.

yandex sıkı bastırıyor bence

Bu Yandex gittikçe ilgimi çekmeye başladı. Ara ara kullanıyorum. Arayüzü biraz daha güzel ve minimalist bir havası olsa (tabi ki kişisel görüşüm. Alışmışız Google' ye o yüzden sanırım) daha çok ziyaret edeceğim. Tebrik ederim valla.

Yandex hızla büyüyen bir arama motoru belki birgün Google tahtından indirirse hiç şaşırmam ama bu şimdilik zor :D

Yandex hızla büyüyen bir arama motoru belki birgün Google tahtından indirirse hiç şaşırmam ama bu şimdilik zor :D

yandex ülkemize vergi veriyor mu bilgisi olan yazsın lütfen malum google vermiyor heralde eğer yandex her ay vergisini veriyorsa halkta bilinçlenirse herkes google yerine yandex kullanır başarılar yandex yeni çalışmlarınızı bekiyoruz...

Vergi vermeme gibi bir şansları yok :) Ülkemize gelip yatırım yapıyorlarsa mutlaka vergilerini de vermek zorundalar.

yandexin mobil uygulamaları çok dikkat çekici.şahsen google şuanda ikinci sırada benim için

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir