Yandex'ten görsel ile görsel arama işlevi!

Arama sitesi Yandex, "görsel ile görsel arama" işlevini de hizmete sundu!

Yandex'ten görsel ile görsel arama işlevi!

Sunduğu servislerle kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran Yandex, "görsel ile görsel arama" özelliğini devreye aldı. Artık Yandex kullanıcıları diledikleri görselin kopyalarını, farklı boyutlardaki versiyonlarını ve aradıkları görselin hangi İnternet sitesinde olduğunu kolaylıkla bulabilecek.

Yandex, görsel arama servisini daha da geliştirerek, aradığınız bir görselin İnternet'te hangi sitelerde kullanıldığını, farklı boyutları olup olmadığını kolaylıkla bulabileceğiniz "görsel ile görsel arama" servisini hizmete aldı. Yandex kullanıcıları, gorsel.yandex.com.tr adresindeki arama çubuğu üzerine, bilgisayarlarında kayıtlı veya tarayıcı penceresinde görülen herhangi bir görseli mouse yardımıyla çekip bırakarak, ya da bir görselin linkini arama kutusuna girerek, aynı görselin İnternet'te yer alan kopyalarını, o görseli içeren sayfaları veya görselin farklı boyutlarını tek tıkla bulabilecek.

"Görsel ile görsel arama" özelliği size hangi kolaylıkları sağlar?

Sunum ya da ödev hazırlarken kullanmak istediğiniz görselin daha büyüğüne veya daha küçüğüne ihtiyaç duyduğunuzda Yandex'in "görsel ile görsel arama" servisini kullanabilirsiniz. Ya da fotoğrafını gördüğünüz kişinin kim olduğunu, bitkinin veya hayvanın adının ne olduğunu merak ettiğinizde istediğiniz bilgiye erişebilirsiniz. Bir e-ticaret sitesinde beğendiğiniz bir eşyanın farklı fiyatlarını görebilmek için görsel arama yapıp, alternatif e-ticaret sitelerine de ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu özel servisi kullanarak, bir sosyal medya veya web sitesinden gelen davetin sahibinin ya da içeriğinin güvenli ve gerçek olup olmadığını da kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bilgisayarlarımıza bir virüs gibi bulaşan yandex'in hiçbir hizmetini kullanmam.

@21 May 2014 13:14 Google'da zamanında reklamlarını kurulumlara yerleştirdi (Google Toolbar, Google Chrome, Picasa gibi). Sadece Yandex yapmıyor bunu.

güzel bir düşünce

Yandex harbiden Tûrkiye için çok çalışıyor. 15 kûsür yıldır Türkiye de olan Googleın yapmadığı adım adım panaroma hizmetini geldiği yış İstanbul'a yaptı.

2 yıldır Google'de olan ama kimsenin farkedemediği özellik :)

çakma google.

2 yıdlır google'da olan bir özellik fakat hiç kullanmadım. :) aynı şekilde yandex'tede kullanmam.

bildiğin çakma google , google'de 2 yıldır bu özelik var neyse girdim baktım sürükleyerek bırakmalıymış , google'de baktım aynı şekilde işliyor ama google'nin bir farkı var daha iyi sonuçlar elde ediyor :) ve daha kolay koyuluyor.

Biri Google'ı öven yorumları artılayıp, Yandex'i övenleri eksilemiş.

Iyi olmus reverse search yaninda kullanilir

yandex 5 para etmez yaa sinir ediyo beni kendikendine home olara yapıyo ayar oluyorum

Eksikleri var. Arama seçeneği diye birşey yok.

google search 2009 senesinden sonra kendini baya düzelttti, ancak google image search berbattan bile öte bir rezillikte, tabi bunu google resim aramada doğa ağaç arayanları anlamaması normal, ancak biraz arama yüz göz olunca takke düşüyor kel görünüyor: mesela james bond diye arattınız diyelim; james bond resimleri yanında james denen adamların yanına bond soyadlı kişilerin ve bond çanta resimleri diziyor. geçende google image ile; "The Living Daylights" diye aratttım (bir james bond filmi) bana ne kadar james bond filmi varsa hepsini sonuçlara tıkıştırdı. ancak diğer firmaların resim aramasıda çok iyi değil (bing ve yandex iyiler ama çok daha iyi olmalılar)

@22 May 2014 14:30 kardeşim google search anlamsız sonuçlar bulmuyor yalan atma artı google 1998'de olan birşey ve hala rakip bulamadı , yandex'miş , bing'miş hikaye , yahoo zaten bitti , 1998'de şartlar nasıldı ve google ne yaptı , ayriyetten google 2004 yılından beri en ünlü arama motoru en iyi sonuçları buluyor bende şimdi demenle arattırdım dediğin james bond'u gayet düzgün sonuçlar çıktı , bari arama motoru gibi google'yi google yapan birşeyi karalamaya çalışmayın , zaten sizin lafınızla olmuyor dünya biliyor hangisinin daha iyi olduğunu ona göre google'yi kullanıyor :)

Sen de yorum yaz