Yandex.Türkiye'nin başına o geçti

Yandex.Türkiye, bu güç birleşimi ile ülkemizde çok daha iddialı olmayı amaçlıyor!

Yandex.Türkiye'nin başına o geçti
Mehmet Ali Yalçındağ

Türkiye'de faaliyete başladığından bu yana bir temsilcilik ofisi olarak çalışmalarını sürdüren ve bir süredir Türkiye'de tüzel kişilik kazanmak üzere adımlar atan, Rusya'nın lider arama motoru Yandex, kote olduğu NASDAQ'a 10 Temmuz 2012 tarihinde (dün) Mehmet Ali Yalçındağ'ın Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başladığını duyurdu. Duyuruda, Yalçındağ'ın Yandex.Türkiye'nin stratejik gelişimini yöneteceği ve Yandex marka algısının gelişimine katkıda bulunacağı bildirildi.

Mehmet Ali Yalçındağ'ın Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olduğu belirtilen yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Yandex'in Kurucu ve CEO'su Arkady Volozh "Türk iş dünyasının tecrübeli ve başarılı isimlerinden, özellikle medya ve eğlence sektörünün gelişmesinde büyük katkıları bulunan Mehmet Ali Yalçındağ ile güçlerimizi birleştirmiş olmamızdan memnuniyet duyuyorum. Bu işbirliğinin, Yandex'in Türkiye pazarı konusundaki bilgisinin artmasında ve dolayısıyla Türkiye'deki kullanıcılarımızın ihtiyaç ve beklentilerine uygun ürünler sunmamız konusunda önemli bir rol oynayacağına inanıyorum." sözlerine yer verdi.

Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise, "Dünyanın önde gelen internet şirketlerinden birinin bir parçası olmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. Yandex.Türkiye ekibi, geçtiğimiz sene faaliyetlerine başladığından bu yana Türkiye'deki internet kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik çok kaliteli ürün ve hizmetler sunmayı başardı. Yandex'in Türkiye internet pazarına girmesiyle hareketlenen rekabet, özellikle kullanıcılar açısından çok faydalı oldu ve olmaya devam edecek." dedi.

Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı görevini üstlenen Mehmet Ali Yalçındağ, 1990 yılından bu yana Doğan Grubu bünyesinde çeşitli kurumlarda yöneticilik görevleri üstlendi. 1996 yılında grup bünyesindeki Medya Şirketlerini bir araya getiren Doğan Yayın Holding'in Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, 1999 itibariyle de Doğan Yayın Holding Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Grup bünyesindeki çalışmaları süresince, pek çok yabancı ortaklıklar, birleşmeler, yeni girişim ve yatırımlar konularında liderlik etmiş olan Yalçındağ, halen Doğan Yayın Holding Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Yalçındağ evli ve 2 çocuk babasıdır.

Bu yeni oluşumla Türkiye'de resmi faaliyetlerine başlayan Yandex.Türkiye, bir yerel şirket olarak, vergi kuralları dahil olmak üzere tüm yerel kural, kanun ve yasalara uygun olarak faaliyetlerini sürdürecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Google varken pek gerek duyulmuyor. Yinede gelismeye acik bir arama motoru.

illerede benzemiyor diye bi lafı vardı dedemin, hakikaten sizin reklamlarda illere benzemiyor chip online :) site tasarımını reklam kaplamıs. Bu kadar degerlimi acaba ? :) tarafsızlıgınıza sıgınarak yazdım :)

bence yandex'in yapması gereken öncelikle bir video sitesi ve sosyal ağ sitesi kurması. aslında yapacak o kadar çok şey var ki peyderpey yandex'e mail atıyorum bunları yapın falan diye ama bakalım.

Yandex disk ve panorama haritaları ile ciddi şekilde dikkatimi çektiler. Umarım Türkiye odaklı geliştirmelerine devam ederler. Bence Türkiye'de Google'ın tek rakibi.

elbette google olabilmesi imkansız. ama gerçekten kaliteli ve türkiyeye google oranla çok daha fazla önem verdiği ortada. izmir bozyakada trafik durumu ve panoramik görüntüsü olması bile çok fazla detaya önem verdiğinin göstergesi. ayrıca tek seferde 3 gb veri mail eklentisi olarak yüklenebiliyor buda çok fazla işime yaradı. nede olsa rus diyebildiğim ilk şey herhalde. başarılarının devamı gelir ve türkiyeye yatırımları sürer inşallah..

Yandex Google ile rakip olamaz... en fazla gookle ile rekabet eder belki Bing ile...

ben yandexi Türk yapımı bilirdim meğer Rus yapımıymış Yandex i hayatımda 1 defra baktım ne yalan söyliyeyim idare eder ana sayfa falan biraz daha güzelleştirilebilir sanki ama sonuçta yandex de google gibi mail hizmeti veriyor depolama hizmeti veriyor harita hizmeti veriyor google şimdilik rakipsiz bence ama yandex ileride google a güçlü bir rakip olaccak ayrıca yabancı firmaların Türkiyeye yatırım yapması da iyi oluyor yandex sadece ( en azından bir süre için ) sosyal ağ yapsa bunda başarılı olamaz sosyal ağ pazarının büyük kısmını facebook kalan kısmını da google+ alıyor yakın bir zamanda microsoft da çıkaracakmış bir tanme yandexe pazardan pay kalmayacak

bence google yeni gizlilik politikasıyla çizgiyi açtı yandex google gibi olursa kullanırım

Demekki eski soğuk savaş yeniden başlıyor. Eskiden CIA ile KGB ve MOSSAD in elemanları birbirlerini kollarlardı, artık bu işi daha masrafsızca proğramlara havale etmişler. Hizmet hikayesi. Bal gibi toplumsal veri topluyorlar.

@12 Tem 2012 00:25 Aynen öyle fişlene fişlene bi hal olduk, defter kabardı.

@12 Tem 2012 00:25 ne verin varda kgb senin verini toplayacak sanki askeri yazışmalar yapıyorsun

yandex arama motoru alanında yeni değil epeyi eski bir şirket.biz burda yeni tanıyoruz ama ruslar yıllardır kullanıyor yandexi biz yandexe destek vermeleyizki bu googledan kurtulmalıyız

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir