Yandex, web'de aramayı böyle yenileyecek!

Yandex, web'de aramaya yeni bir soluk getirecek bir yenilik üzerinde çalıştığını duyurdu!

Yandex, web'de aramayı böyle yenileyecek!

Yandex, YaC/M 2013 konferansının açılışını sürpriz bir duyuruyla yaptı. Yandex CTO'su Ilya Segalovich, web'de aramaya yepyeni bir soluk getirecek bir konsept üzerinde çalıştıklarını ve söz konusu projenin deneme sürümünün yakında hayata geçirileceğini söyledi.

Yandex'in her sene Moskova'da düzenlediği ve internet sektörünün önde gelen şirketlerinden üst düzey isimlerin konuşmacı olarak katıldığı YaC (Yet another Conference) konferansının bu seneki açılış oturumunda söz alan Yandex CTO'su Ilya Segalovich, web'de arama dünyasına büyük bir yenilik getirmeyi planladıklarını açıkladı. Segalovich, söz konusu projenin deneme (beta) sürümünün pek yakında hayata geçirileceğini belirtti.

Segalovich sunumunda, her bir arama sonucunun interaktif bilgi bloklarından oluşacağını ve "ISLANDS" (Adalar) adı verilen yeni arama platformunun, alışıla geldiği üzere kullanıcıların karşısına salt bilgi çıkartmak yerine, günlük ihtiyaçlarına hızlı çözümler sunmaya odaklanacağını anlattı. Söz konusu bilgi bloklarının, örnek olarak sipariş formları, satın alma butonları veya dinamik bilgiler de içerebileceğini söyleyen Segalovich, bu yeni platform sayesinde, websitesi sahiplerinin, sitelerinin Yandex arama sonuçları sayfalarında nasıl görüneceğini tam olarak seçebileceklerinin altını çizdi.

Sunumda ayrıca, Islands adlı konseptin Yandex için yeni bir arayüz tasarımı anlamına geldiği ve kullanıcıların arama sonucu sayfalarıyla etkileşimini bir üst düzeye taşıyacağı belirtildi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yandex güzel ya tavsiye ederim.Şuan Türkiye'ye en çok önem verende bence yandex 19 mayıstan sonra google'dan iyice soğudum

Ya bırakın şu çakma chrome'u firefox'a geçin rahat edin........

gerçekten söylüyorum şu Google'ı kullanmayı artık bırakın çünkü bu konuda tekelleştiği için kafasına göre iş yapmaktan çekinmez hale geldi..

İlerleyen zamanda Yandex'te doodle yapmayı bırakın merak etmeyiniz.

Google doodleları neden yapıyor bu konuda bir fikriniz var mı? Bence yok. Her şeye doodle yapmak zorunda değiller. Çocuk gibisiniz. Google kullanmamak için bahaneye gerek yok. Ya kullanırsın ya kullanmazsın. Doodle yapmadı diye Google kullanmam demek saçma. Yandex yaptı diyede yandex kullanmakta saçma. İsteyen istediğini kullanır ve bu seçimleri yaparken bahaneye gerek yoktur. İhtiyaçları karşılamasına bakılır.

ikisini karşılaştırmak gerekirse google verdiği hizmet yükü fazla. Yandexin yapamadığını google yapıyor. Yandex türkiye pazarında çığ etkisi yaratma çabasındaydı. Ve amacına ulaşamadı. Farklı bir yol denemek zorunda.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir