Yanlış ellerde Limewire tehlikeli olabilir

Sadece dosya paylaşım programı LimeWire'ı kullanarak insanlar dolandırılır mı? Ne yazık ki evet!

Yanlış ellerde Limewire çok tehlikeli olabilir!
LimeWire suçluların işini mi kolaylaştırıyor?

ABD'li Frederick Wood adlı bir adam geçtiğimiz günlerde dolandırıcılık yaparken polis tarafından suçüstü yakalandı. İnternete verdiği bir ilan yardımıyla bilgisayar satan, fakat parayı ödedikten sonra kutunun içinin boş çıkması nedeniyle polise başvuran bir mağdurun yardımıyla polis Wood'a tuzak kurdu. Alıcı rolündeki polis, kendisini de aynı şekilde dolandırmaya çalışırken yakalandı.

Fakat işin ilginç boyutu adamın evi ve bilgisayarı arandıktan sonra ortaya çıktı. Meğer Wood sahte bilgisayar satışını sadece yan iş olarak yapıyor, asıl gelirini ise LimeWire sayesinde maddi kayıtlarına ulaştığı insanları dolandırarak elde ediyormuş. Polis, Wood'un LimeWire'ın arama özelliğini kullanarak diğer kullanıcıların farkında olmadan kullandıkları vergi kayıtları ve banka hesap detaylarına ulaştığını tespit etti. Wood'un bilgisayarında yüzlerce kişiye ait hassas maddi kayıt ve bu kişilerin adına düzenlediği sahte doküman ele geçirildi.

Polis, Wood'un bilgilerini çaldığı kişilerin çoğunun bilgisayarında LimeWire yüklü olduğundan bile habersiz olduğunu ve sadece çok tecrübeli kullanıcıların P2P programını kullanmaları gerektiğini söyledi.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ben limewire kullanıyorum (sadece şarkı ve video indiriyorum) acaba bende risk içindemiyim

eveeeeeeeeeeeeeeeeet

limewire`nin bir açığını kullanıyor anlaşılan bu eki adam ama polis sorgulayamamış yeterince anlaşılan açıklasalarda bizde öğrensek.

Limewire meredini tam kapatmak için sağda saatin yanında bulunan simgesine sağ tıklayıp çıkış ya da kapat diyin tamam hatırlamıyorum. O zaman güvende olursunuz. Aksi taktirde yazılım siz kapattım sansanız dahi çalışmaktadır.

valla bilemeyeceğim ama riskli galiba ama indirende var daha pek yakalanan duymadım ama indirdiğiniz anlaşılırsa riskli olabilir cezada yiyebilirsiniz

bnede bi tek msn şifresi var başka işey yok.

limewire ayarlarından pc şarkı almalarına izin verme uptadet 0 yap.

Limewire yazılımını üreten şirket hemen açıklama yapmak zorundadır. Yapmıyorsa açıklama yapmaya yasal yoldan zorlanmalıdır. Yazılımda ne tür bir açık var, nasıl ve ne zaman düzeltecekler.. Bunların hemen kullanıcılara aktarılması boyunlarının borcudur.

LimeWire yüklü olduğundan bile habersiz olduğunu ve sadece çok tecrübeli kullanıcıların P2P programını kullanmaları gerektiğini söylemişler...uzun vadede neyin varsa birilerine gidiyorrrmuşşşşş....iki üç şeye karşılık....işletim sisteminden tutun herşeyinize kadar iyisimi kullanmayın bedava ya karşılık makinanızdakiler.....

ozel dosyalarini paylasmazsan tehlike altinda degilsin tabii ki

ben asla bu programı önermiyorum.kesinliklede kullanmayın.configur virüsü bile indiriyor.

LimeWire'de güvenlik açığı falan yok arkadaşlar sadece bilgisayar kullanmasını bilmeyen kişiler limewire'yi kapattıklarını sanıyorlar çünkü limewire standart ayarlarda iken kapatma yerine tıklandığında task bar'a düşüyor ve kullanıcılarda program kapandı sanıyor. Birde limewirenin müzikleri indirdiğiniz klasörü program açıkken paylaşımda oluyor o klasöre her koyduğunuz dosyayı diğer kulllanıcalar yaptığı aramalarda görebiliyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir