Yapay zeka, insan olduğuna ikna etti!

Bu bilgisayar, tarih boyunca hiçbir bilgisayarın yapamadığını yaptı ve tarihe geçti!

  • Zeynel A. Öztürk
Skynet'in temelleri atılıyor!

Londra'daki Royal Society'de gerçekleştirilen testler, bir bilgisayarın, bir insanı gerçek bir insan olduğuna ikna etmesiyle sonuçlandı. Tarihe bir ilk olarak geçen olay, aynı zamanda ünlü Turing Test'i geçen ilk bilgisayar yazılımının da geliştirilmiş olduğu anlamını taşıyor.

1950'de ilk bilgisayar programcılarından Alan Turing'in ortaya çıkardığı testin geçebilmesi için insan operatörün, iletişim kurduğu bilgisayarı insan sanması, bilgisayarın insanlarla eşdeğer bir düşünme kapasitesine sahip olması ve aynı görevleri tamamlarken bilgisayarla insanın yaptığının ayırt edilememesi gerekiyor. 1950'de ortaya çıkan konsept, bugün hemen hemen bütünlüğünü koruyor. Metin tabanlı bir konuşma sırasında bilgisayarın kullanıcıyı canlı olduğuna ikna etmesi gerekiyor. Karar verecek olan kullanıcıların yüzde 30'unun bir insanla konuştuğunu söylemesi, makinenin sınavı geçmesi demek oluyor.

Bugün ise Eugene Goostman adındaki program, yüzde 33 başarı yakalayarak Turing Test'i geçen ilk bilgisayar olarak ismini tarihe yazdırdı. Test, daha önce sadece bilgisayar oyunlarındaki botlar tarafından başarıyla tamamlanmıştı.

ABD'de yaşayan Rusya vatandaşı Vladimir Veselov'un ve Rusya'da yaşayan Ukraynalı Eugene Demchenko'nun geliştirdiği program, 13 yaşındaki bir okul öğrencisini taklit ediyor ve web sitesinde sizinle konuşabiliyor.

Yapay zeka, henüz bizi bir kenara itip dünyayı ele geçirecek seviyeye ulaşmamış olabilir. Ancak bir bilgisayarın, etten, kemikten yapılmış bir insanı, sohbet ortamında da olsa, ayırt edilemeyecek biçimde taklit etmiş olması, yapay zeka dünyasını sallayacak bir gelişme.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

vay canına sadece vay canına

hangi 33% buna insan olabilir demiş anlamak mümkün değil :)

link ölü sayfa geç açılıyor ve açıldığında karşımızda beyaz bir sayfa

her şeyi sordun naber? nasılsın? en sevdiğin yemek? acayip acayip ingilizce cevap verdi hiç bişe bilmiyor becerememişler troll bu yapay zeka.

% 33 lük bir oran bence yeterli değil;bugün bir öğrencinin lisede herhangi bir dersten başarılı sayılması için minimum 50 puan alması gerekiyor.% 50 olması lazım.Üstelik 13 yaşındaki bir çocuğu taklit etmek kolay en az 17 yaşında olması gerekirdi.Tabii bunlar benim görüşüm yine de yapay zekada küçük de olsa önemli sayılabilecek bir adım atılmıştır.Yapay zekanın biz insanlık için tehlike arz edecek boyuta gelmesi için daha en az 50 sene geçmesi lazım.Çünkü 15 sene önceki chat botlar (sohbet botları) ile şimdikiler arasında çok da büyük bir fark göremiyorum.Kimi projeler rafa kalktı,kimileri kendilerini finanse edecek büyük ve güçlü kuruluşları bekliyor.Eğer quantum bilgisayarlar gerçek anlamda hayata geçirilebilirse işte o zaman hızlı bir ilerleme görebiliriz!

Bu çok iyi bir gelişme gerçekten bravo .

sistemimin ufacık parçacığı.

"yapay zeka dünyasını !!sallayacak!! bir gelişme."

Princeton olsun o kadar :)

link acilsaydi daha iyi olabilirdi o kadar gercekci yapmislar

Sen bişi sormuyon yada bişi demiyon o sana soruyor sen cevaplıyon Merhaba diyorsun merhaba afedersin adını söylermisin ben duyamadım sanırım diyor. Adını söylüyorsun ben böyle isim görmedim diyor. Yani o soruyor sen cevaplıyorsun. BU MU YAPAY ZEKA ??

dolandırıcıların ekmegıne yağ sürecek gelecekte

Dünyanın sonu geldi. Makineler herşeyi ele geçirecek :)

birde bana ikna etsin bakalim edebilecek mi?

Karabasan.exe ile yapay zeka çoktan yapıldı der geçerim. Özledik be karabasan.exe :/

Sen de yorum yaz