Yapay zekanın da hakları olabilir mi?

Oxford Üniversitesi'nden bir profesör, yapay zeka konusunda son derece ilginç bir tartışma başlattı!

  • Cenk Atlı
Yapay zekaya sahip cihazların statüsü ne olacak?

Oxford Üniversitesi'nden Profesör Marcus du Satoy, geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen Hay Literary Festival'de yapay zeka teknolojisine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. "What We Cannot Know" ("Bilemeyeceklerimiz") adlı kitabı üzerine de konuşan Satoy, bir cihazın ne zaman bilinçli hale geleceğini merak ettiğini belirtti.

Satoy'a göre bir zamanlar bilinç denen kavramın tanımlanmasının oldukça zor olduğu düşünülse de, bilimin bugün ulaştığı düzey adına bilinç dediğimiz şeyin bir biçimde ölçülebileceğini gösteriyor. Bir tür altın çağda olduğumuzu belirten Satoy şöyle devam ediyor: "Bu biraz teleskopu olan Galileo gibi. Beynimize doğru bakabileceğimiz bir teleskopumuz var artık ve o bize daha hiç göremediğimiz şeyleri görme fırsatı veriyor."

Bu sayede yapay zeka teknolojilerinde önemli atılımlar gerçekleşebileceğini öngören Satoy, bu zekanın insan zekasını geride bırakabileceğini ve bunun sonuçları olacağını öne sürüyor. Hatta bu yapay zekanın, çok da uzak olmayan bir gelecekte kendine ait haklara (insan hakları gibi) sahip olabileceği, Satoy'un ürkütücü iddiaları arasında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Saçmalık.Adam çok okumaktan kafayı sıyırmış.Ya insan yapımı bi ürün, nasıl olur da insanı geçer?Saçmalamayın.

@02 Haziran 2016 17:53 40 yıllık yazılım uzmanı konuştu. Bu yorum üzerine yapay zeka üzerinde çalışan yüzlerce bilim insanı istifa ettiğini açıkladı. Google ve diğer şirketler yapay zeka bölümlerini kapattı...

Bunlar mı ürkütücü? Fişini çektinmi(ya da elektrik kablosunu) herşey biter. Bunlar elektrikle çalışıyor. Kendine ait bataryası olsa bile elbet bir gün tükenecek.

Yapay zeka, bilinç kazanırsa, ilk işi grev ve sendikalaşma olur... Ondan sonra her lafa "Aradığınız Siri Grevde" diye yazar durur...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost