Yapı 14267, Lumia 550'nizi bozmasın!

Windows 10 Mobile'ın son yapısını Lumia 550'ye yükleyenler, garip bir sorunla karşı karşıya kaldılar

  • Zeynel A. Öztürk
Yapı 14267, Lumia 550'nin şarj yeteneğini bozdu!

Windows 10 Mobile'ın 14267 numaralı yapısı, "Fast" kanalındaki test kullanıcılarına geçen hafta yayınlanmıştı. Yapıdaki tek bilinen sorun, Microsoft'a göre Visual Voicemail ile ilgili bir sorundu. Ancak Lumia 550 kullanıcıları, bambaşka bir sorunla karşı karşıya kaldılar.

Bazı kullanıcılar, Lumia 550'yi şarj etmek üzere şarj adaptörüne bağladıklarında ekranda şarj simgesinin görünmediğini, cihazın şarj olmadığını söylüyorlar. Sorunu ilk paylaşan kullanıcı, pil tükenmeden önce bir önceki yapıya geri dönmeyi başardığını söylüyor.

Neowin'in testlerine göre sözkonusu yapıya yükseltilen Lumia 550, PC tarafından da algılanmıyor ve şarj edilemiyor. Bu yüzden Windows Device Recovery Tool'u kullanarak önceki yapıya geri dönme seçeneğini kullanamıyorsunuz.

Pil seviyesi yüzde 40'ın altına düştüğünde cihazı sıfırlamak mümkün olmadığından, resmi bir açıklama veya çözüm gelene kadar cihazı kapatıp beklemekten başka bir çare görünmüyor. OTA güncellemelerini yapabilmeniz için en az yüzde 40 şarj seviyesine ihtiyacınız var.

Microsoft'tan Gabe Aul'ün konu hakkında bilgi sahibi olduğu, paylaştığı tweet'ten anlaşılıyor. Ancak söylediğimiz gibi şimdilik resmi bir çözüm yok. Yapıyı yüklememiş olanların bir süre "Fast" kanalından uzak durmalarında fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Microsoft çözümünü paylaştı. Sitesinde yapıyla ilgili bilinen sorunlar kısmına yazdı. Nasıl o haldeyken şarj edip geri eski yapıya dönüleceğini.

microsoft ........ etti olacağı buydu zaten

@21 Şubat 2016 20:44 Bilmeyenler carıldamasın. Söz konusu güncellemeler "TEKNİK ÖNİZLEME" güncellemeleri. Hani şu dandroid ve dandios'ta da olan, hatta onlarda milletin anakartı yanan, ama ÖNİZLEME olduğu için kimsenin itiraz edemediği DENEME sürümü. Microsoft bu test programını dünyada en iyi idare eden yazılım firmasıdır. Tam 3 yıldır Preview ve TP sürümlerini sıfır zayiatla sürdürmekte.

Lumia 535 kullandım. Şuan S5 kullanıyorum. Eskiden İPhone 4S de kullanmış biri olarak diyorum. Windows phone bir Android etmez, Android de bir İOS etmez. En iyisi İOS. Paran azsa Android alırsın. Ama Windows phone gerçekten rezalet bir sistem. Savunulacak hiçbir tarafı yok....

@21 Şubat 2016 21:27 Kıyasladığı telefonlara bak, çay demle. Lumia 535 (1GB RAM, 1.2 ghz Snapdragon 200 işlemci, 5MP kamera, 540p ekran) ile Galaxy S5 (2GB RAM, 2.5 ghz Snapdragon 801 işlemci, 16MP kamera, 1080p ekran) Sonra caz cuz... İnsan gerçekten hayret ediyor.

Muhtemelen Microsoft Authorized Device Reseller'a götürür. Ya yeni yazılım yüklerler. Ya da yenisini alır.

Bu haberi gören çoğu kullanıcı şimdi windows Phone u kötüler. Bu beta ve fast sürümü. Yani yapı yapıldığı an o kullanıcılara veriliyor. Sorun varsa bildiriyorlar. Bir nevi denek kullanıcılar. Bu android ve ios ta da var fakat android ve ios beta sürümünü isteyenlere vermiyor. Özel kişilere veriyor.

@21 Şubat 2016 23:34 Teşekkürler Sayın Microsoft Avukatı bey.. (!!!!)

bomba gibi geliyor gerçekten de..

Android 5.0 da htc m8 i takoza çevirmişti keşke bundanda bahseden olsaydı.

@22 Şubat 2016 06:29 Hatta HTC M8'i takoza çeviren dAndroid tam sürümdü. Bu Windows sürümü ise teknik ön izleme (technical preview) sürümünün erken (fast) dağıtımı. Deneme sürümünün bile deneme sürümü. Millet bunları bilmez ama boş ver. İngilizce-Türkçe çeviri müptelası merdiven altı tekno-haber sitelerimiz sağ olsun, bu cehalet devam edecek.

Beceriksizler. Windowsphone pişmanlıktır.

@22 Şubat 2016 09:55 Bilmeyenler carıldamasın. Söz konusu güncellemeler "TEKNİK ÖNİZLEME" programı dahilindeki güncellemeler. Hani şu dandroid ve dandios'ta da olan, hatta milletin anakartı yanan, ama ÖNİZLEME olduğu için kimsenin itiraz edemediği DENEME sürümü. Microsoft bu "test programı"nı dünyada en iyi idare eden yazılım firmasıdır. Tam 3 yıldır Preview ve TP sürümlerini sıfır zaiyatla sürdürmekte.

fast kanalı sonuçta sorun çıkması normal bazıları hemen atlamış ...

Anlayamadığım bir şey var, Android kullanıcıları WP'yi, WP kullanıcıları Android'i neden kötülüyor ki? Herkes beğendiği ürünü alıyor ve faydalanıyor. Beğenmediğini de kullanmıyor zaten. Ne anlamı var öteki işletim sistemlerine laf atmaya. Ayrıca her işletim sisteminin kendine has güzelliği var, hiçbiri tamamen iyi ya da kötü değil. Üstelik Android'i, iOS'u ya da WP'yi savunanlar, sanki babanızın şirketi arkadaş. Alın kullanın da neyin kavgası bu? :D

Sen de yorum yaz