Yapımcılar en iyi bilgisayar oyununu seçti

Bilgisayar oyunlarının oskarları verildi. Peki oyun yapımcıları hangi oyunu birinci seçti?

Oyun yapımcıları tarafından bu sene yedincisi düzenlenen ve çeşitli dallarda incelenerek değerlendirilen bilgisayar oyunlarının oskar töreni Game Developers Choice Awards 2007'de dereceye giren oyunlar ve ödülleri açıklandı.

Epic Games ve Microsoft Oyun Stüdyoları'nın taktiksel 3PS (third-person shooter) tarzındaki oyunu Gears of War, içerdiği teknoloji ve görsel öğeleri sayesinde en iyi oyun ünvanını alarak ödülün sahibi oldu.

Yapımcılar en iyi bilgisayar oyununu seçti

Clover Studio ve Capcom Entertainment'ın macera oyunu Okami, karakter tasarımı ve getirdiği yenilikler dalında ödüle layık görülürken, Nintendo'nun Wii Sports'u da aynı dalda ödüle ortak oldu.

Tetris'in yaratıcısı Alexey Pajitnov'a ise İlk Penguen ödülü verildi. 1985'te Moskova Bilim Akademisi Bilgisayar Merkezi'nde çalıştığı dönemde Tetris'i yaratan Pajitnov, oyun endüstrisinin tarihsel gelişiminde önemli rol oynadığı ve yenilikler için cesaret veren, ders niteliğinde bir iş çıkardığı için ödüle layık görüldü.

1983'ten bu yana pek çok oyunda ses efektleri ve oyun müzikleriyle sanatını konuşturan ses tasarımcısı George "The Fat Man" Sanger, topluma katkı ödülünü alırken, risk alıp deneysel çalışmalarla farklı metodlar uygulamaktan korkmayan oyun tasarımcısı, satıcısı ve yazar Greg Costikyan, oyunların gelişimine sağladığı katkıyla Maverick ödülünü almayı başardı.

Yapımcılar en iyi bilgisayar oyununu seçti

Öte yandan, 2007 Bağımsız Oyunlar Festivali'nde birincilik ödülü de belli oldu. Su altında geçen bir diğer macera oyunu Aquaria "en iyi bağımsız oyun" ünvanıyla 20.000$'lık ödüle layık görüldü.

Tören hakkında detaylı bilgiye http://www.gamechoiceawards.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Selçuk İslamoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

The Elder Scrolls Oblivion Yoksa ben o adamlara jüri demem abi....Verdikleri karalar da beni bağlamaz..

Bu tür projeler tıpkı sinema oskarlarında olduğu gibi şov amaçlı ve hiç bir zaman gerçeği yansıtmayan bir organizasyon olmuştur.

ister pc dünyasında isterse konsol dünyasında olsun artık büyük bir sektör halini alan oyunlar giderek gelişiyorlar ve sinema dünyasına nisbet artık oyun dünyasınında oskarı var ilerleyen zamanlar grafik arabirimlerininde gelişmesiyle sinema dünyasını da geçebilirler ama benim acizane tavsiyem oyun yonayalım ama ne konsol başında nede pc başında güzelim vaktimizi de heba etmeyelim

tek kelime abi yaaa MÜKEMMEL emeği olanlar sağolsun... by NAPSTERR

the elder scroll 2006 yılının en iyi oyunu secılmemısmıydı zaten ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir