Yargıç sormadan IE8 güncellemesini veto etti

Microsoft'un IE8 ile ilgili hangi uygulaması mahkeme kararı ile geri tepti? Gelişmeler burada...

Yargıç sormadan IE8 güncellemesini veto etti
IE8 artık resmen sormadan varsayılan tarayıcı olmayacak

Hatırlayacağınız gibi Microsoft'un otomatik güncellemeler esnasında Windows'un varsayılan tarayıcısını değiştiren uygulaması büyük tepkilere neden olmuştu. Aradan bir süre geçtikten sonra Microsoft bu konuda geri adım atmış ve uygulamada değişiklik yapacağını açıklamıştı. Fakat aradan geçen zaman boyunca bu uygulamada önemli bir değişiklik olmayınca, Mozilla ve Opera'nın ortak itirazı sonucunda ABD mahkemeleri Microsoft'un bu uygulamadan vazgeçmesi gerektiğine karar verdi.

Mahkeme tarafından hazırlanan raporda, Microsoft'un sunduğu hızlı kurulum esnasında kullanıcının seçeneklerini net bir şekilde göremediği ve bu durumun değiştirilmesi gerektiği yer aldı. Raporda en uygun çözüm Microsoft'un hızlı kurulum esnasında kullanıcıya bir seçenek daha gösterip, açıkça varsayılan tarayıcı ayarını değiştirmeyi isteyip istemediğini sorması olarak ifade edildi.

Microsoft henüz bu mahkeme kararı ile ilgili olarak bir yorum yapmadı. Ama yazılım devinin, zaten bu uygulama konusunda değişiklik yapacağı, mahkeme kararından önce de konuşuluyordu...

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

halâ bırakamadılar tekelciliği

Böyle bir saçmalık mı olurmuş.
Ek bir seçenek koyduğunda buna nasıl hızlı kurulum diyebiliriz ki?
Microsoft ie8 ve diğer tüm Microsoft yazılımlarını beğenmiyorsanız gidin başka işletim sistemi kullanın. Neden kullanıcı hep " Microsoft yazılımlarını kullanacam ve Mictosoft'a rakip yazılımı senin inadına inadına kullanacam" diyor.

Diyelim kullandığın sistem, yazılım vs. diğer işletim sistemlerinde calışmıyor. Çalışmaz tabii adamlar milyon dolarlar döküyo o yazılım uyumluluğu için.

İe8'e gelince varsayılan olarak istemiyorsan sana iki secenek sunulmuş;
1- hızlı kurulum ( bu secenekte Microsoft'un önceden yapılandırılmıs ayarları ile kurulur)
2- Özel kurulum ( istediğin ayarlarla kurulur)

Hala da yok şu,bu, o diyen varsa her 6 yanı duvar.

Adı üstünde hızlı kurulum, herşeyi sorsa nasıl hızlı olur.

yahu ne olur varsayılan olsa. değiştirirsiniz sora. alla ala ne kadar sorun oldu yahu. o zaman windows kullanmayın.

Ballmer'ın şalterlerini bir gün attıracaklar, Tek tarayıcı kullanma ve BSD + GPL haklarını köküne kadar sömürme konusunda Emsal olarak Apple'ı koyacak, veya AdWords denen zırıltının, KOBİ'lerden topladıgı reklam ücrtleri karşılıgında pek az sayıda gösterim yapması sonucu elde ettigi soyguna da başlayacak, o zaman daha bir şenlenecek ortalık.

Ama rekabeti seviyorlar, ve atılan taşlar pek de umurlarında değil; Çünkü ne de olsa satılan her yeni donanımda MS'in cebine girecek olan para giriyor, ve geri dönüşü meçhul yatırımlar yerine REEL SEKTÖR temelli olduğundan, adamlar aldıgı paraya bakıyor ve pek de iplemiyorlar durumu...

adamların kendi ürettiği yazılıma bile karışıyorlar yahu.. ie8 kullanmayan zaten kullanmayacak ..komik oldu bu mahkemeler iyice

MS'e darbe varacağım diye diğer firmalar ellerinden geleni yapıyor. O kadar program kendi toolbar kuruyor varsayılanı değiştiriyor gıkını çıkaran yok ama MS hızlı kurulumda değişiklik yapınca yaygara kopuyor. Nero hızlı kurulum yaparsanız tüm medyalar, resimler için kebdini varsayılan yapıyor hiç ses çıkaran olmuyor.
MS'in yaptığı doğru değil ama karşısındaki cephe de gün geçtikçe antipati odağı oluyor resmen...

saçma sapan işler hızlı kurulumuda soru soracakmış seçenek sunacakmışta bu yargıçta kaşınıyor alenen gelinde banda çakın sağlam birşeyler susayım der oldu. adamın kendi yazılımında ne kullanacağı sizemi kaldı bire angut dalkavuklar. adam her yazılımın çalışmasına olanak sunuyormu sunuyor ee daha ne istiyorsunuz.

banka siteleri ile tam %100 uyumlumu opera ve firefox hayır değil bazen yörüngeden çıkıp şaftı kırdırdığı çok oluyor grafikler karışıyor sayfadaki herşey birbirine giriyor.

bu kıçı kırık şikayetçiler önce uyumluluk olaylarını tamamen bitirsinler explorer gibi hiçbir şey sormadan işlem yapabilir hale gelmeli bu standardı getiremedikçede hak talebili edinmelerinin yasaklanması daha mantıklı olacaktır.


Yukarda bahsedilen olay ABD vatandaşlarını ilgilendiriyor (avrupada da benzer bir dava var). Bildiğim kadarıyla Türkiye için böyle bir durum söz konusu değil. Buradaki durumun Türkiye'ye nasıl yansıyacağı belirsiz. Bu tamamen microsoftun insafına kalmış bir durum. Türkiyede IE dışında tarayıcı kullananların sayısı, bir tekel davasının açılmasına sebebiyet verecek kadar fazla değil.

''opera ve firefox hayır değil bazen yörüngeden çıkıp şaftı kırdırdığı çok oluyor grafikler karışıyor sayfadaki herşey birbirine giriyor.''
Operayı bilmiyorum da firefox'ta %100 web sitelerine uyumlu oması için Ie Tab diye bir eklenti var :)

ben para verip işletim sistemi alıyorsam işletim sistemi bana tarayıcı hizmetini varsayılan olarak vermeli, haaaaa tutar başka tarayıcı kurarsam da bana karışmamalı. ne olursa olsun herkes IE ye muhtaçtır açamadığınız site olunca hemen IE yardımınıza koşacak. yok yavaşmış yok şöyleymiş yok böyleymiş1-2 saniye bekleseniz ölür müsünüz? bir çok web sistesinin uygulamaları IE dışında diğer tarayıcıların adını bile anmıyor.ben microsoftun yerinde olsam FFu varsayılan olarak koyar mahkemelere ortak ederdim. yarın bir gün mozillada kendi işletim sistemini yapacak o zaman görelim özgürlüğü. Bir de sinir oldum şey IE ye herkesin ücretli gözüyle bakması sorarım IE ye kim para verdi? FF la kuyaslarken hep FFun ücretsiz özgür yazılım olduğu söylenir ama ne alaka? Hangi tarayıcı ücretli ve nekadar kullanılıyor?

Ne kadar saçma bişey güncelleştirmenin davalık olması.
daha bilgisayar kullanmasını bilmeyen hakimi bu davaya verirlerse olacağı bu. neden otomobil üreticileri için yansanayi firmalar bu tür davalar açmıyor, resmen Mozilla vakıf parasından rüşvet veriyor.
belki katılmayabilirsiniz ama microsoft sizin olsaydı ve kendi tarayıcınızı varsayılan olarak kullandığınız için dava açsalardı yüklü miktarda para cezasına mahkum olsaydınız ne yapardınız nasıl düşünürdünüz?

apple 'a da safari için dava açsınlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir