Yarışın galibi "şimdilik" Internet Explorer 9

Ne Firefox, ne Chrome, ne de Opera... Internet Explorer 9'un hepsini geride bıraktığı test burada...

IE9 diğer tarayacıları açık ara solladı!

Şu sıralar herkesin diline sakız olan bir terim var: HTML 5 uyumluluğu. Tüm tarayıcılar, HTML 5 desteğini kusursuz hale getirmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Peki ama bu savaşta şu an için kim önde?

Belki de pek çoğunuzu şaşırtacak cevap için hazır olun: İlk HTML5 uyumluluk testinin sonuçları yayınlandı. Microsoft'un Internet Explorer 9 Platform Preview 6'sı yarışta ipi göğüsleyen tarayıcı oldu! HTML5 henüz oturmamış olsa bile, Microsoft'un son birkaç aydaki etkileyici değişimini görmek mümkün.

Internet Explorer 9 ile aşağı yukarı aynı olan Internet Explorer Platform Preview 6, henüz beta olmasına rağmen rakiplerini geride bıraktı.

Google Chrome 7.0.517.41 beta yarışta ikinci gelirken, Firefox 4 beta 6, Opera 10.6 ve Safari 5.0 oldukça geride kaldılar. Ayrıntılı test sonuçlarını ve bilmenizgereken tüm detayları haberimizin ikinci sayfasında bulacaksınız...

İşte test sonuçları ve tarayıcıların son durumu...

W3C testleri sadece öznitelikler, ses, canvas, getElementsByClassName, foreigncontent, video ve xhtml5'i içeriyordu. Raporun tamamı W3C web sitesinde incelenebilir.

Microsoft'un, Internet Explorer 9 beta 2 sürümünü atlaması ve Release Candidate'i (RC) birkaç ay içinde yayınlaması bekleniyor.

CHIP Online yorumu:
Internet standartlarını belirleyen W3C tarafından yapılan bu testten sonra bir çok webmaster'ın dilindeki "uyumluluk" ve "standartlar" artık IE için geçerliliğini yitiriyor gibi görünüyor. Darısı diğer tarayıcıların başına...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

ben hep söylerim IE 9 EN İYİSİ DİYE...!!!

Şu değerlerlere bakıp hala firefox diyen varsa helal olsun :D

illa MS karşıtı değilim ama chrome iiyidir.. şahsn bnm sistemde chrome , ie'ye şmdiye kadr hep fark attı. herkesin tuttuğu kendine tabi (:

Siz bu değerlendirmeleri neye göre yapıyorsunuz ? Ne zaman vazgececeksiniz microsoft taraftarı olmaktan :)

CHIP Online Notu: Bu değerlendirmeyi biz yapmıyoruz. Zahmet edip 2. sayfadaki tabloya bakıp, tablonun ekran görüntüsünü aldığımız linkimize tıklarsanız bu değerlendirmenin W3C - World Wide Web Consortium yani bizzat WWW standartlarını belirleyen kurum tarafından yapıldığını farkedebilirdiniz.

Yarışın asıl galibi Google Chrome.Bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir başarı...

Tabloyu yorumlayıp haberi yapan arkadaş tablo okumayı bilmiyor herhalde ya da benim atladığım ayrı bir nokta var. :-) Opera' nın da durumu IE9 la aynı!.. W3C daki büyük detaylı tabloya da baktım ekstra bir fark göremedim ama bilemiyorum yani...

Edipppppppppppp helal yakışır kanki

Internet Explorer 9 beta 2 veya rc çıksın artık yaw

IE9 da neymiş bu işin kralı Google Chrome

Hep tarayıcıların sayfaları gösterme hızından bahsediliyor. Birisi de zahmet edip bu tarayıcıların açılma süreleri, aynı sayfaları gösterirkenki RAM ve CPU kullanımları gibi değerler hakkında bir araştırma yapsa çok daha yararlı olacak. Sayfayı 5-10 ms daha hızlı göstermiş bana faydası yok. Asıl önemli olan çalışırken sistemi etkn kullanıyor mu yoksa kaynakları sömürüyor mu. Sevgili CHIP, size çok güzel bir konu işte. Buyrun yapın.

Safari geçer...

İnternet tarayıcıların sayfayı kaç ms. de açtığından çok, az sistem kaynağı tüketmesi ve özelleştirme seçeneklerinin fazla olması, bir diğer husus da kullanıcının isteklerine iyi bir şekilde yanıt vermesidir.
Uzun süredir chip i takip ediyorum ve izlenimlerime göre chip de tekel gidiyor.
IE karşıtı değilim fakat tekelci olmamak lazım.
İnsanlar bilgisayar denen aletin sadece MSN,Facebook ve Twitter vs. olarak görüyor, Bu yüzeysel internet kulanıcıları bilgisayarlarını format için bilgisayarcılara gönderdikelrinde gelen işletim sistemini sorgusu sualsiz kullanıyor, internet explorer dan başka web browser bilmiyorlar.

Bilgisayarımda Firefox, Safari , Opera, Chrome gibi web browserların hepsi kurulu.
Hepsini denedim, fakat Google Chrome daha ilk aylarındaki başarısı ile dikkaitimi çekti.
Firefox son zamanlarda çok yol kat etti. Bunu Opera ve Chrome izledi.
Chrome gerek arayüzü gerekse az sistem kaynağı tüketimi ile gözdem oldu.
Chrome ile sekmeli çalıştığında Görev Yöneticisini açın bir bakın, sanki 5 -6 tane chrome açıkmış gibi 5-6 adet chrome işlemi mevcut.
Chrome sekmeli çalışırken sekmeleri ayrı işlemler halinde ayırıyor.

Diğer hemen hemen bütün tarayıcılarda tek işlem üzerinden yürütülüyor.
Bir sekme ciddi bir hata ile karşılaşırsa bütün sekmelerinizi kaybetmeniz olası bir durum.

Son olarak diyeceğim şudur ki, Microsoft taraftarı olmayalım. İşletim sistemimizle gelen web browser internette tek browser değil! İster windows kullanın ister linux farklı tarayıcılar deneyin,
İnternet aleminde sizin isteklerinie yanıt verecek bir browser mutlaka vardır.

@Paxera: Sadece "Diğer hemen hemen bütün tarayıcılarda tek işlem üzerinden yürütülüyor" yorumunda bile insanlara verdiğin tavsiyeyi kendinin uygulamadığın açık. Bunlar ilk olarak IE8'de vardı bu arada, Chrome'a sonrada geldi. Ben de senin gibi her browser kurulu ama "tekelci" yaftasıyla IE'ye şans bile vermediğin ortada. Yapışmış "yok tekelci, yok uyumsuz" yaftası sakız olmuş... IE9 şu anda bile HTML5, CSS3 ve CSS 2.1'de tüm W3C standartlarına EN uyumlu tarayıcı... Bence sen de şans vermen gerek ;)

yorum 1:
Yarışın asıl galibi Google Chrome.Bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir başarı...
------------
evet bu kadar kısa sürede net kullanan insanların %10'undan sadece bir tarayıcıyla tüm bilgileri toplayan google'a teşekkürler. kredi kartı şifremi unutursam banka yerine google'ı arayacağım.

yorum 2:
Siz bu değerlendirmeleri neye göre yapıyorsunuz ? Ne zaman vazgececeksiniz microsoft taraftarı olmaktan :)
-------------
selam yaş kaç?

Fe-cI - bir an önce iyiliğin için göz doktoruna gitmelisin.

Göz doktoruna gerek yok dostum. O yorumu yaparken yorumda da bahsettiğim gibi bazı şeyleri atlamışım. :-) Foreign Content olayını saymazsak ne olduğunu anlayacak kadar vaktim yok çünkü yarın önemli bir sınavım var. Çokta abartmaya gerek yok. Opera' da geliştirme sürecinde IE9' da. Hem her tarayıcı için her test uygulanmamış bu da bir etken olarak gözüme çarptı. Evet ben başta hatalıyım fakat en güzeli bu ürünler betelıktan çıkınca konuşmak!..

Jobs o kadar konuştu bırakın Flash'ı, HTML 5'e bakın dedi ama Safari sonlarda kalmış.

Opera nın html 5 performansı ile IE9 un performansı aynı! Tabloya bakın görebilirsiniz...

İnternet Explorer 9'la Microsoft pazar payının büyük bir bölümünü geri alabilir.

Web site tasarımcısı olarak birkaç yorumda bulunmak isterim. ie9 kendisinden öncekilere oranla çok çok iyi; ama hala CSS desteğinde sorunlar var. Aslında bu Microsoft'un kendi oluşturduğu kuralları dayatmaya çalışmasından kaynaklanıyor. Kullancıların çoğu ie kullanıyor (kendi pc'lerinde hazırda olduğu için belki de) ve bu yüzden kendi kurallarını dayatmak istiyor MS; ama webmasterlar daha standartlaşmaya yönelik ie harici crossbrowser destekli kodlamalar kullanıyorlar; ancak ie'ı da göz ardı edemediklerinden (kullanıcı sayısı yüzünden) mecburen genellikle "[if !IE]" ile başlayan kod yığınları oluşturmak zorunda kalıyorlar. Diğer tüm tarayıcılarda muhteşem gözüken standart tasarımlar, ie'ın en basitinden css box ları farklı yerlerden başlatarak algılamasından kaynaklanan kayma sorunları yüzünden ekstradan uğraştırıyorlar ve yeniden tasarlanmak zorunda kalıyorlar. Internet Explorer'ın artık diğer standartlara da uyması gerekiyor, bu inatlaşma yüzünden web yeterince hızlı gelişemiyor çünkü.

Fanboylara gün doğmuş!

firefox 1. safari 2. :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir