Çeşitli ülkelerde yasaklanan 10 oyun!

Dünyanın farklı ülkelerinde, farklı zamanlarda yasaklanan, 10 efsane oyun ile tanışın!

Mercenaries: Playground Of Destruction ve fazlası

Mercenaries: Playground Of Destruction ve fazlası
Mercenaries: Playground Of Destruction

Mercenaries: Playground Of Destruction (2005)

Mercenaries: Playground Of Destruction, açık dünya yapısına sahip bir third person shooter oyunu. Oyunda Kuzey Kore'ye girip çeşitli bağlantıları yoluyla para kazanmaya çalışan bir paralı askeri canlandırıyorsunuz. Ancak Kuzey Kore'nin istila edildiği bu hayali hikâye, Güney Kore'nin pek hoşuna gitmemiş olacak ki oyun ülkede yasaklandı.

Doom (1993)

Wolfenstein 3D gibi efsanevi bir FPS oyunu olan Doom, kendisinden sonra gelen tüm FPS oyunlarını etkilemişti. Gayet basit bir oynanışı olan oyunda yapmanız gereken, karşınıza çıkan yaratıklara silahınızı doğrultup onları öldürmekti. Brezilya ise bunun gençleri etkileyebileceğini düşünerek oyunu ülkede yasakladı.

Carmageddon (1997)

Şiddet üzerine kurulu bir oyun olan Carmageddon'da diğer sürücülerle yarışırken mümkün olduğu kadar çok yayayı ezip öldürmeye çalışıyorsunuz. Bunu gösterişli bir şekilde yaparsanız, ek puanlar kazanmanız mümkün.

Oyundaki kurbanların insanlar olması, Brezilya, Almanya ve İngiltere'de çıkan tartışmaların ana nedeniydi. Bu nedenle bazı ülkelerde insanların zombilerle değiştirildiği bir sürüm yayınlandı.

Football Manager 2005 (2004)

Football Manager'da şiddete rastlamasanız da oyunun Tibet'i bağımsız bir ülke olarak göstermesi, Çin'i rahatsız etmişti. Bu rahatsızlık, tabi ki oyunun ülkede yasaklanmasıyla sonuçlandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Amerika`da Resident Evil 3 oyunu yasaklanmıştı diye biliyorum, gerekçe ise; oyunda polisler öldürülüyordu.

@03 May 2013 08:14 bu yazım 3 eksi almış, yazıma eksi veren bu 3 arkadaşın yazıma eksi vermekteki gerekçelerini merak ettim doğrusu!

@04 May 2013 07:24 siteyi liseliler basmış anlaşılan, kimsenin bilmediği bir bilgiyi paylaşmaya böyle bir tepki vermenin tek mantıklı açıklaması bu, eğer saçma yanlış birşey yazsaydım zaten bunu bana cevap vererek tepki verirlirdi, ama anca böyle eksiyi basmamı engeleyen birşey yokki gözünün üstünde kaşın var gerekçem bu varmı diyecen haha modunda davranış sergilerler. bu arkadaşlara cevabım; bir dışarı çıkın hava alın topluma karışın böyle davranışlarla toplumdan baya zamandır uzak durduğunuz belli!

Yolda yürüyen insanları ezip, farklı şekillerde öldürmenin nesi oyun zaten !!!

İlginçtir , gelişmiş ülkelerde şiddet yasaklanıyor, bizim gibi ülkelerde cinsellik... Cinsellik , adam öldürmekten daha tehlikeli galiba :)

Mortal Kombat'sız olur mu ya :)

Mortal kombattan ne istedinizz :D

Oyun yapmayı biliyor diye, hastalıklı zihinlerin gelişitirdiği oyunlar elbetteki gelişim çağındaki insanlardan uzak tutulmalıdır.

Bende red dead redemption var ve cinsellik falan filan yokk

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Mercenaries: Playground Of Destruction ve fazlası
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir