Yasalara uygun bir "iPhone kırma" olayı

iPhone'un kilidini yasaları çiğnemeden açtı; üstelik sorunsuz güncellemeye devam ediyor. Nasıl mı?

Kontratı toptan ödedi: parasını verdi, özgür oldu!
Jailbreak sadece SIM'i açmıyor, izinsiz yazılım kurulmasına da olanak sağlıyor

Hayır Jailbreak yasallaşmıyor, ama bir iPhone kullanıcısı blog'unda Apple iPhone'u yasal olarak açmanın yolunu açıkladı.

Olly Farshi iki yıllık iPhone 3G'sini Avrupa'da yer alan bir yasal boşluktan yararlanarak açtığını söylüyor. Sonera'yla iki yıllık kontratını ödeyen Farschi, iTunes'a bağlandığında resmi bir güncelleme kurmasını isteyen ekranla karşılaştı.

"iPhone 3GS'e geçen kullanıcılara orijinal kontratlarının kalanını ödeme seçeneği veriliyor. İki yıllık kontratı erken bitirmek de müşteriye iPhone 3G'yi yasal olarak açma imkanı veriyor." diyen Farschi, iPhone'un resmen açıldığına dair bir mesaj alıyor.

Neden Jailbreak kullanmayıp yasal yoldan açtı?

Yasal yoldan açmanın faydası güncellemeler, güven ve kolaylık

Elbette kullanıcılar Jailbreak kullanmak varken neden yasal yoldan uğraşacaklarını ve kontrat ödeyeceklerini merak edebilirler. Bu yüzden önce kontrat olayını açıklığa kavuşturalım. Servis sağlayıcıyla olan kontrat aslında telefonun taksiti oluyor. Taksitleri ödeyip, anlaşmayı bitirince telefon kullanıcının oluyor ve servis sağlayıcıyla olan sözleşme tamamlandığı için kullanıcı hattını taşıyabiliyor.

Farschi de bu kalıcı çözümün Proxy SIM kart veya Dev Team'in Jailbreak yazılımını kullanmaktan daha kolay olduğunu söylüyor. Yasal yoldan yaptığı için de iPhone'un işletim sistemini güncellemeye devam edebiliyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

''Yasal yoldan yaptığı için de iPhone'un işletim sistemini güncellemeye devam edebiliyor.''
yasal yoldan olmasada işletim sistemini guncelleyebilir

Birşey anladıysam arap olayım

hayir sim lock yani simi kilitlenmis tellere mesala Fransada 6 ay isvicrede 2 sene gibi zaman dilimleri verilmis bu zaman bittiginde kanunen sim kiliti acmak zorundalar. yasalari o sekilde bu sahista 2 senelik ödeyecegi parayi kontrati iptal ettirerek erken ödemis ve kanuni hakkini kullanmis burada yasada acik degil koruma var.

Ben Iphone 3gs i ABDden aldım, ve 300 dolarlık paketi değil 700 dolarlık paketi seçtim, yani sadece cihaza para ödedim. Şu anda turkcell kullanıyorum, ancak bunu yapabilmek içi cydia denen jailbreak tarzı bir program kullanmak zorunda kaldım. Bu arkadaş yasal yoldan nasıl telefou açtığına dair bir türkçe haber geçebilir miyiz, çünkü ne ara güncellemek istesem cihazı AT&t kartı istiyor.

Kilidi açmışta onaysız program kurabiliyormuymuş? O farklı jb farklı. Ben jb den yanayım :)

ben hiç bir şey anlamadım :S

parayı veren düdüğü çalar...

konratı bozdu ise dünyanın parasını ödemiştir. akıllı! 3GS'i 2katı fiyatına gelmiştir.operatör ve apple almış alacağını yasal yoldan kırsa ne olur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir