Yaşlandıkça gençleşen ölümsüz tür!

Ölümsüzlük bizim için bilim-kurgudan öteye gidemese de, bu canlılar için gerçeğin ta kendisi!

  • Ümit Öncel
Bu denizanaları yaşadıkça gençleşiyor
Denizanasının kas hücreleri, sinirlere ve hatta sperm veya yumurtalara bile dönüşebiliyor.

Bilim adamlarının Turritopsis dohrnii olarak adlandırdıkları bir tür denizanası ilk olarak 1886 yılında Akdeniz'de keşfedilmişti. 1990 yılında ise onlar hakkındaki asıl şaşırtıcı gerçek keşfedildi; bu denizanaları ölmüyor! Kulağa imkansız gibi gelse de National Geografic'in son yayınladığı rapora göre bu çok özel denizanası türü kelimenin tam anlamıyla ölüme meydan okuyor. Çok özel bir hücre yapısına sahip olan Turritopsis dohrnii, dilediğinde hücre yapısını değiştirerek gençleşebiliyor, yeniden doğabiliyor hatta hücrelerin işlevini bile istediği gibi ayarlayabiliyor.

Bilim adamları alfa Turritopsis dohrnii'nin buzdolabı büyüklüğünde olduğunu fakat yavruların sadece tırnak büyüklüğünde olduğunu söylüyorlar. Alfa denizanaları herhangi bir sebepten dolayı ölmek üzere olduklarında hücre yapılarını değiştirerek gençleşiyor ve on binlerce yavru denizanasına dönüşerek varlığını sürdürebiliyor. Asıl ürkütücü gelişme ise bu ölümsüz denizanalarının şu anda okyanus derinliklerinde ve Japonya sahillerinde çok fazla sayıda görülmeye başlanması. Bilim adamları bu gelişmenin ekolojik dengeyi bozabilecek kadar önemli bir tehdit olduğunu iddia ediyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

biz karadayız onlar denizde dünyayı elegeçirseler bile sadece denizi elegeçirebilirler :D

Bence bu tam olarak doğru bir metin değil.Çünkü allah(c.c) kuranda şöyle der "Her canlı ölümü birgün tadıcaktır." bu ayetten sonra ben eğer bu habere inanırsam dinimden şüphe etmem lazım.O yüzden bu tür haberlere inanmamak lazım bence...

Ölümsüzlüğü zaten ondan bulmaya çalışmazlar. Dünya'da öyle bi genin insanlara aktarılması olanaksız bir şey. Öyle bir durumda açıklanmaz vs vs.. Bu yüzden çoğumuz ölümsüzlüğün bulunup bulunmadığını bilemeyiz. :)

valla köpek balığıyla karşılaşınca pek ölümsüzlüğünün kalancağını pek zannetmiyorum

Japonlarla başedemez bu canlılar çünkü Japonya teknolojide gelişmiş ve bilime önem veren bi ülke olduğu için ekolojik mücadeleyle denizanalarının sayısını istediği seviyeye çekebilir.
Ayrıca burda ölümsüzden kasıt diğer canlılar gibi yaşlandıktan sonra ölmek yerine kendini onarıp, geliştirerek yaşamına devam ediyor. Yoksa başka canlı tarafından saldırıya uğradığında ve yendiğinde elbette ölüyor.
@I Love GS: Bilimsel olaylara dini karıştırmak bilimsel gelişmeleri engeller(ülkemizde olduğu gibi) ama gene de senin açından yaklaşacağım olaya:
Bir gün ifadesi geçiyor orda gördüğün gibi. Yüzbinlerce yıl yaşayamaz demiyor. Yaşasa yaşasa kıyamete kadar yaşar. E bu da Kuran'da yazana karşı bi durum değil. Bi tespitte bulunmadan önce iyi düşünmeni ve bilimsel olaylara sadece bilimsel yaklaşmanı tavsiye ediyorum.

ölümsüzlük kelimesi bence biraz yanlış kullanılmış burada, bahsettikleri şey farklı. kendini parçalara ayırıp da yaşamaya devam etmek ölümsüzlük mü oluyor yani :) Allah'ın sözü hala geçerli.

şaşırdım kaldım doğrusu böyle bir canlını olması insanlığı daha beter bir kaosa götürür düşünsenize böyle bir canlı war ve insanların çoğu ölümsüz olmak ister onun için değilmidir sanatçılar ressamlar hep ölümsüz kalmak için yapmamışlarmıdır o eserleri ben ölünce adım baki kalsın diye düşünmemişlermidir ... Eğer cidden böle ölümsüz lük vakası varsa bilim adamlşarı bu geni insana uyarlamaya çalışır uğrasır ve istenmeyen sonuclar çıkabilir...

bu arda a ı love gs nin demiş olduğu seye inanıyorum ve onn için bunun bir yanlış anlaşılm olcağını sanıyorum...

Belki birgün insan oğlu tam manasıyla ölümsüz olur kim bilir

13:16 Bu uyarlama neredeyse imkansız ancak. Haberde anlatıldığı üzere canlı kendi kontrolü altında yapıyor herşeyi. Tabiki her canlı ölecektir bir şekilde ölümsüz olsa bile yaşadığımız dünyanın haline bakacak olursak ama her konuyu inanca bağlamanın bir anlamı yok diye düşünüyorum.

Peki ya "Her nefis ölümü tadacaktır!" ? :S:S:S:S:S:S:S:S:S

Herkes ölümsüz olmak istesede malesef doğanın gereği bu mümkün olamaz devamlı nufus artışı nereye kadar ? Yatalak bir şekilde ömrünüzü ilacla uzatmak tıbda mumkun, fakat buna kimsenin butcesi yetmez ayrıca bunu kim isterki ilac kullanımı kesildiginde kacınılmaz son başlayacaktır. Basit bir örnek verecek olursak: Bakınız saç dökülmesini önleyici ve cıkartıcı ilaclara kestiginiz taktirde cıkan saçlarınızda dökülür.Kısacası hucre yenileme mümkün olan birşeydi. Bazen yok olup gitmek en iyisidir bu yuzden deniz analarını kıskanmıyorum :)

Hem buzdolabı büyüklüğüne ulaşıyor hem de ölümsüz... Soyunun tükenmesi biraz zor yani... Japonlar Suşiyi bununla yaparlar artık... Tadı güzel mi acaba?

Metallica'nın All Nightmare Long resmi videosu geldi aklıma :P

Alfa denizanaları herhangi bir sebepten dolayı ölmek üzere olduklarında hücre yapılarını değiştirerek gençleşiyor ve on binlerce yavru denizanasına dönüşerek varlığını sürdürebiliyo: zaten bu bölünmeden sonra bikaçtanesi sağ kalır öbürleri balıklar tarafından yenir

ücreler gençleşip on binlerce yavru denizanasına dönüşerek varlığını sürdürmesi aslında ölmesi demek değilmi.
Yavruladıktan sonra parçalanarak ölüyorlar.
Tüm canlılar benzer şekilde ölümsüzlüğü yaşıyor o zaman.
Diğer canlılar da kendi hücelerinden yeni yavrular dünyaya getirip ölüyor.
Nesillerini bu şekilde devam ettiriyorlar işte.
Ölümsüzlük böyle bir şeymi ?

tüm yorumları okudum bu yazıyıda sadece yumurtluyorlar mı yoksa yumurtlamadan doguruyorlar mı diye merak edip buldum. sebebi mi sahil de gezerken bir yıgın deniz anasının kaya diblerine geldigini ve acayip hareketler yaptigini gözlemledim bi müddet hepsini inceledim tek tek takip ettim baktım olmuyo birbirlerine karışıyorlar sonra birini ele aldım başladım izlemeye gördügüm şeyin karşısında şoke oldum
belki 30 dakka mı aldı ama bu olayı gözlerimle gördüm o içindeki 4 beyaz nokta cinsini bilmiyorum ama tam beyaz o nokta sanki salyangoz gibi kabugundan çikti kabugu birden desteksiz eridi gitti küçücük gepe genç bi canlı oldu şaşırdım ve bu konuyu araştırmaya başladım daha fazla konu bulursam paylaşırım . biraz daha inceleme yapıp bu sefer videolamaya ve resimlemeye çalışacagim

Murat Çengel

arkadaşlar sormak isterim. eğer böyle bir tür ölümsüz ise neden şimdi bir anda nüfusunu artmış olarak görüyoruz? diyelim ki ölümsüz, e bunların olayı neden şimdi başlıyor kardeşim? eğer ölümsüz olsa 1886 yılından 2015e kadar dünyayı ele geçirmezler miydi? bu olay fazla büyütülmüş derim. belkide sayıca artışlarının nedeni başka bir ırkın yok oluşudur. bu tür öldürülene kadar ölüm oranı artışta olan ırkın sayıca fazlalığı arttırılmalıdır.

arkadaşlar sormak isterim. eğer böyle bir tür ölümsüz ise neden şimdi bir anda nüfusunu artmış olarak görüyoruz? diyelim ki ölümsüz, e bunların olayı neden şimdi başlıyor kardeşim? eğer ölümsüz olsa 1886 yılından 2015e kadar dünyayı ele geçirmezler miydi? bu olay fazla büyütülmüş

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play