Yatırımcılar Facebook'tan kaçıyor mu?

Değeri on milyarlarca doları bulan Facebook efsanesi sona mı geliyor? İşte şok tahminler...

  • Gökay Özbudak
Facebook'un ömrü tükeniyor mu?
Değeri gerçekten de daha fazla artamaz mı?

On milyarlarca dolarlık değeriyle internetteki gözlerin üzerinde olduğu site Facebook'un yükselişi yavaş yavaş son mu buluyor? Reuters'ın haberine göre Facebook'un hisselerini ellerinde bulunduranların bir kısmı, sahip oldukları 1 milyar dolarlık hisseleri ikincil piyasalar üzerinden satmak istiyorlar. Bu satışların firmanın değerini 70 milyar dolara çıkartabileceği konuşuluyor.

Bazı finans uzmanlarına göre Facebook'un bu büyümesi gerçek değeriyle doğru oranda değil. Beklentilere göre hisseleri ellerinde bulunduranlar satışları yapmak için fiyatları düşürmek zorunda kalacaklar, bu kadar yüksek değerdeki hisseleri kimse satın almak istemeyecektir. Facebook'un bahsedilen değeri Time Warner ve News Corp'un toplam değerine eşit olabilir ancak çoğu kişi bu fiyattaki bir yatırımı Facebook gibi zirvede olan ancak geleceği tam belli olmayan bir oluşuma yapmayacaktır.

Hisseler halka açılıyor, uzmanlar ne diyor?

Büyük yatırım firması CMEA Capital'in ortaklarından Sumeet Jain, Facebook'un bu durumunu şu şekilde değerlendiriyor; "Şu andaki gerçek değeriyle bu yatırımı haklı göstermek oldukça zor. Facebook'un önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 270 milyar dolarlık bir şirkete dönüştüğünü hayal etmek pek mümkün değil, gelişmeler yavaş yavaş başlayacak bir erimeyi gösteriyor."

Yine de büyük şirketler ve bankalar Facebook'a biraz daha yatırım yapabilmek için mücadele içindeler. Hisse senetlerinin önümüzdeki yıl ilk kez halka açılması da bekleniyor ve bundan sonra diğer internet sitelerinde yaşandığı gibi Facebook'un değerinin düşmesi bekleniyor.

Tabii ki Facebook'un hızla yok olacağını söylemek doğru olmaz ve şu değerdeki bir internet sitesinin bir anda ya da azalarak tükeneceği fikri kulağa oldukça yabancı geliyor olabilir. Ancak uzmanlara göre, Facebook'a yatırım yapan büyük yatırımcılar daha dengeli bir yatırım aracı bulmazlarsa, ortalık karıştığında yatırımlarından pek bir eser kalmayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Birşey farkettim. Facebook hesabım açık, Milliyet'te dolaşırken yorum yazmak istedim. Sayfanın altında yorum bölümümde facebook hesabım ile ilişkili bir yorum başlığı gördüm. Yani Milliyet.com.tr benim bilgisayarımdaki kayıtlı facebook bilgilerime ulaşıp yorumcu kimliğim olarak almış. Çok ciddi şekilde Facebook hesabımı kapatmayı düşünüyorum.

facebook unda elbet bir sonu var

yalan dır bence mark okadar yappışken satmaz

Bütün siteler entegre ediyorlar. Ondan kurtulmanın yolu duvarı kapatacan. Arkadaşlarınla iletişim dışında buluşacaksındır ordan mesaj atabilirsin. Onun dışında kullanmayacan.

Saygıdeyer saf dostum bu bilgiyi daha yeni mi farkediyorsunuz??

süper casusluk aracı o lazım olur kapatmazlar keşke kapatsalar ama nerdeeee

Her çıkışın bir inişi vardır..

Her.............ŞeyinSonu Olduğu Gibi Facebook'unda Bir Sonu Olacak Belki Yanlış Anlamayın Ama Bir Gün Chip Online'dan Daha İyibir Site Çıkacak Belkide Chip Sitesine Yasak Gelecek :D Belkide Gelirleri İyice Düşüp Site Değer Kaybedecek..........

""Birşey farkettim. Facebook hesabım açık, Milliyet'te dolaşırken yorum yazmak istedim. Sayfanın altında yorum bölümümde facebook hesabım ile ilişkili bir yorum başlığı gördüm. Yani Milliyet.com.tr benim bilgisayarımdaki kayıtlı facebook bilgilerime ulaşıp yorumcu kimliğim olarak almış. Çok ciddi şekilde Facebook hesabımı kapatmayı düşünüyorum.""

Facebook hesabın açıkken milliyet senin hesap bilgilerini nasıl almış oluyor? Kendi sorduğuna kendin cevap vermişsin. Çerezler yeni keşfedilmedi arkadaşım. Eğer kişisel güvenlik istiyorsan benim gibi sahte bir facebook hesabı ile lazım olduğunda "sürekli bağlı kal"ı işaretlemeden giriş yaparak işini gör ve çık veya hiç kullanma.

Facebook'un ömrü tükeniyor mu?
--------------------------------------
olmaz anam olmaz! kendilerine 12 sene önce bile var olan bir şeyi yeni birşey sunuyormuş palavrasını gargara yapmadan yutan enayi kullanıcılar olduğu sürece facebook`a birşey olmaz!

Facebook'un geleceği yok. Bir zaman sonra insanlar sıkılacak ve yeni bir saçmalık çıkacaktır kesin.

facebook'un geleceği garanti değil,mutlaka bir sonu var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play