Yavaş internete neden sinirleniyoruz?

Yavaş internet veya sıkışık trafik , bizi neden sinirlendiriyor? İşte bunun bilimsel açıklaması...

Yavaş internete neden sinirleniyoruz?

Yavaş bir internet bağlantısına sahip olmak veya sıkışık bir trafikte bulunmakta, genel olarak düşünüldüğünde çok büyük bir problem olmaması gereken şeyler. Ancak bu iki durum, insanları en fazla rahatsız eden sorunlar arasında bulunuyor. Sinir bilimci R. Douglas Fields'in söylediğine göre bu durum, oldukça normal.

National Institutes of Health kıdemli araştırmacısı ve "Why We Snap: Understanding the Rage Circuit in Your Brain" yazarı Fields'e göre bir şeylere aniden sinirlenmek ve öfkelenmek oldukça insansı bir davranış. Fields'in söylediğine göre beynimizin sakin bir halden aniden sinirli bir hale dönüşmesine sebep olan dokuz büyük etken bulunmakta. Bu etkenlerin her biri, hayatta kalmak için beynimizin kurduğu sistemlere bağlı durumda. Fields'in The Science of Us'dan Melissa Dahl'a yaptığı açıklamaya göre internet ve trafik gibi önemsiz şeyler de tetikleyici etkenler olabiliyor.

"S tetiği" olarak adlandırılan tetikleyicinin, "durdurulduğunuz" anlarda çalıştığını söyleyen Fields, bunun yakalanmış bir hayvanın kurtulmak için saldırgan davranışlar sergilemesi ile benzer olduğunu söylüyor. İnsanların da aynı dürtüye sahip olduğunu söyleyen Fields, internetin yavaşlamasında veya trafiğin sıkışmasında sıkılma gibi diğer insani duygular göstermek yerine neden sinirlendiğimizi açıklamakta. Sinirlenmenin, savaşmaya hazırlanmak için ihtiyaç duyulan duygu olduğunu belirten Fields, sistemin bir noktada sıkıştığımızda kurtulmak için bizi savaşmaya hazırlamak üzerine kurulduğunu söylüyor.

Bu ani öfke de bir anlamda köşeye sıkışmamızdan kaynaklanmakta. Yavaş internet, işinizi zamanında yapamamanız veya video izlerken beklemeniz gerekmesi anlamına geliyor ve trafikte sıkışmak da gerçek anlamda sıkışmak oluyor. Her ne kadar kısa bir sürede kurtulacağınızı bilseniz de durum bu. 

Başka bir deyiş ile yapmanız gereken şey, kısa bir süre düşünüp tehlikede olmadığınızı ve sadece rahatsız olduğunuzu fark etmek...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ttnet mağdurlarınla dalga mı geçiyorsunuz? ayıp be!...

Adrenalin hormonunun, vücudu tehlikelere karşı savunmaya hazır hâle getirmede rol aldığı bilinmekte idi. Genel manada yapılan araştırmanın doğru olduğu su götürmez gerçektir. Kişiye has özel ve sosyal durumlar, tiroid bezi, yeterli beslenememe, stres vb. sinir konseptörünün zayıflığı gibi yüzlerce neden ve semptomlar olduğu da bilinmelidir. Zaten doğduğun günden itibaren hayatta kalma mücadelesi, iş ve sosyal yaşam hepsi bir savaş değil mi, hayatta kalma savaşı ve bunun getirdiği sinirlilik hali

Hayatta bir şeylere geç kalma ve dolayısı ile bunun kötü sonuçlarına katlanmama dürtüsü sinir halini tetikliyor. Bu mücadele döllenme ile başlıyor bir milyon sperm arasından sıyrılıp gelmek de bir savaşın başarısı sonra okul, iş ve özel hayatta hep birşeyler size rakip sizi geride bırakmaya hayatın taçına atmaya çalışıyor. O kadar para döktüğünüz internet hizmeti de yavaş çalışıyorsa, zaman baskısı, rakipler uyumuyor psikosu, tempoya ayak sağlamazsanız oyun dışısın derken gelde sinirlenme...

Bana internet hizmeti sağlayana, yavaş internet hızı vererek savaş haline sokuyor, psikomu bozuyor, nevroz hale getiriyor. Kendimi sıkışmış, yakalanmış, boğulmuş hissediyor sinirleniyorum diye maddi manevi hukuksal dava açabilecek miyim yani?! Gelsin Ttnet, gelsin Hariri, hem paramı yiyor hem yavaş internetle sinirlerimi tahrip edip bana savaş sendromu yaşatmak ne imiş, hukuksal haklarımı sonuna kadar arayacam. Hekim seni sinir eden şeylere karşı savaş, hayatından sök at dedi zaten. :))

Yavaş internet insana savaş halini yaşatıp sinirlendirip hayatını törpülüyormuş. Duy vatandaşın sesini TTnet bizi savaşa sokma..!

S tetiği hikâye ttnet kazığı şahane. Şaka maka ama bu ttnete laf bulamıyorum. Gavurlarin bazısı nasıl hızlı internet bulurum derken ttnet kazığı nasıl insan sağlığını olumsuz internet ile cokertirim diye dusunjyor. Şerefsiz vatan haini ttnet onca parayla birlikte k hakkını ve insanların kinini kazandın Aferin!

Çünkü bekletiyor. *BA DUM TSS*

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir