Yavaş internetin suçlusu!

Ülke çapında internetin bir anda yavaşlamasının sorumlusu bakın aslında kimmiş!

  • Ertuğrul Süngü
Yavaş internetin suçlusu!
Gerginlik tırmanıyor

Teknoloji haberleri her zaman olduğu gibi konu İran olduğunda çok daha farklı bir hal alıyor. Bundan birkaç ay önce Obama hükümeti ve İsrail ortak çalışması bir siber saldırı, İran'da bulunan nükleer araştırma birimine yapılmış, binada bulunan bilgisayarlara yerleştirilen zararlı yazılımlarla net bir sonuç alınmıştı.

İran tarafından tepki gösterilen bu duruma öyle görünüyor ki bir yenisi daha eklendi zira İran hükümeti, Salı günü itibariyle sahip oldukları arşivlerin hedeflendiği büyük bir saldırı altında daha kaldıklarını iddia ediyor. Büyük ölçüde verinin gözden geçirildiğini iddia eden hükümet yetkilileri, bu saldırının da Amerika, İsrail ortak çalışması olduğu yönünde ısrar ediyorlar.

Cyberspace Yüksek Kurulu başkanı Mehdi Akhavan Behabadi ise olanları şu şekilde açıkladı; "En son yapılan saldırı esnasında ülke interneti büyük ölçüde yavaşladı. Sonuç olarak istenmeyen bir duruma yol açan saldırı, doğrudan nükleer, petrol ve kalan bilgi ağlarını hedef almıştı."

Olaylara nispeten doğruluk payı katansa, saldırıların Tahran ve doğrudan ülkenin Batı kısmına, yani İran'nın kısa mesafeli nükleer füze geliştirdiği düşünülen bölgelere yapılması oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

gerçekten de saldırı kurumsal bilgisayarlara yapıldıysa ve amaç bilgi hırsızlığıysa neden ülkedeki internet trafiği yavaşlasın. bence saldırıyı püskürtemedikleri için kontrollü olarak interneti kendileri yavaşlatmışlardır, keşke sunucularını kapatsaydılar yada modemlerini böylece yalan söyleyip komik duruma düşmezlerdi

Bel ki tam tersi de olabilir. İnternet'i yavaşlatmanın bir amacı olmalı. Saygılarımla,

Nükleer üretim tesisleri gibi kritik tesislerin internete bağlı olması pek inandırıcı değil.

bence iranda en kısa sürede bu siber saldırıya cevap vermeli

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play