Yazılım açıkları tamam ama bu kadarı da fazla

Windows ve diğer yazılımların açıklarına alışan bünyemiz, bakalım bu ilginç açığa nasıl dayanacak?

  • Ceyhun Seval
Yazılım açıkları tamam ama bu kadarı da fazla
Nokta vuruşlu yazıcılar basit bir mikrofonla dinlenebiliyor!

Şifreleme ve veri güvenliği Profesörü Michael Backes ve ekibinin Max-Planck enstitüsünde yaptığı bir araştırma, nokta vuruşlu yazıcıların yazarken çıkardıkları seslerden yazdıklarının anlaşılabileceğini ortaya koyuyor.

Özellikle bankalarda ve hastanelerde kullanılmaya devam eden nokta vuruşlu yazıcıların bu güvenlik açığını keşfetmek ise hiç kolay olmamış. Çözümleme için ses tanımlama yazılımlarını kullanan Backes kelimelerin oluşturduğu sesleri tanımlamak için ise koca bir sözlüğü bütünüyle nokta vuruşlu bir yazıcıya yazdırmış. Bu sözlükteki kelimeleri tek tek ses tanımlama yazılımına tanıtan Backes daha sonra basit bir mikrofon kullanarak başka yazıcıların çıkardığı sesleri kaydetmiş ve çözümlemeye çalışmış.

Kaydedilen seslerin %70'inin çözümlenebildiğini söyleyen Backes bir klinikteki nokta vuruşlu yazıcı ile de canlı bir test yapmış. Yazılım, ilk birkaç reçeteden sonra bütün ilaç isimlerini doğru çözümleyebilmiş..

Ama günümüzde bu tür bir dinlemenin kullanılmadığını söyleyen Backes yakın gelecekte bunun için de gerekli sistemlerin geliştirilebileceğini belirtiyor.

Bu yüzden siz siz olun nokta vuruşlu yazıcınız varsa önemli verilerinizi bununla yazdırmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

:))) gerçekten çok büyük güvenlik açığı bundan sonra birşey yazdırırken etrafta mikrofon arayıp müziğin sesini sonuna kadar açıcap kim bilir belki biri benim dönem ödevlerini çalmak ister :)))

komik başka hiç bir şey değil kimsenin uğraşmayacağı bir iş

herif nelerle uğraşmış bee

Diyelim ki geçenlerde yapılan 3G ihalesininin dökümanlarını şirketler bu şekilde hazırladı ve birkaç milyar dolarlık anlaşmanın tekliflerinin dökümanlarını nokta vuruşlu yazıcıdan çıkardı. Sizde birkaçyüz metreden özel mikrofonlar bunları kaydedip metni elde ettiniz. Bu bilgi birkaç milyon dolar değerinde olmaz mıydı?

iş yok güç yok napsın adam sözlügü yazdırmış yazık günah valla

hırsızlıkta sınır yok,yeterki çalınmak istensin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir